Patenty na przechowywanie w kuchni. Pomysły na porządek w kuchni

2024-01-10 12:08

Żywność, garnki, pojemniki, komplet filiżanek po babci – wszystko to musi się gdzieś podziać. W kuchennych szafkach i szufladach czy na półkach? A może w osobnej spiżarni? Pokazujemy patenty na przechowywanie w kuchni. Dzięki nim każda rzecz będzie miała swoje miejsce – bałagan nie będzie miał tu wstępu.

Spis treści

 1. Ukryta spiżarnia w kuchni
 2. Kuchnia modułowa
 3. Nowoczesne meble kuchenne do sufitu
 4. Funkcjonalne szuflady w kuchni
 5. Kuchnia w stylu vintage
 6. Przechowywanie nad wyspą kuchenną
 7. Szafa kuchenna
 8. Systemy przechowywania - kuchnia. Zdjęcia

Pokusa, by za gładką ścianą frontów zabudowy ukryć, co się da, jest silna, bo daje gwarancję wizualnego ładu. Jednak by porządek nie był tylko pozorny, konieczne jest staranne przemyślenie kuchennej strefy przechowywania i zaprojektowanie jej z myślą o konkretnej zawartości – żywność w pobliżu lodówki, garnki i patelnie przy płycie kuchennej, a kawa, cukier i filiżanki obok ekspresu. Dobrze zaplanować nieco więcej miejsca, niż w danej chwili potrzeba, bo z czasem kuchennych akcesoriów przybywa.

Te, których używa się najczęściej, jak oliwy, przyprawy czy łopatki do przewracania kotletów, niech będą tuż pod ręką, by nie trzeba było ich w pośpiechu szukać po szafkach i szufladach. Dlatego nie wychodzą z mody relingi i inne systemy ścienne.

Coraz popularniejsze staje się zamykanie za jednolitymi frontami całego ciągu roboczego – w ten sposób podczas gotowania mamy łatwy dostęp do potrzebnych produktów i przyborów, a po jego zakończeniu – kulinarny warsztat znika.

Monotonię minimalistycznej zabudowy przełamią lekkie, ażurowe regały o metalowej konstrukcji i proste półki bez widocznych wsporników. Warto jednak, by to, co się na nich znajdzie, nie było przypadkowe – niech będzie ozdobą.

Ukryta spiżarnia w kuchni

Nowoczesny design nie wyklucza zastosowania rozwiązań, które sprawdzały się już w domach naszych babć. W wysokiej zabudowie można ukryć drzwi do spiżarni.

Kuchnia modułowa

Zamiast jednostajnej zabudowy wybierz modułowe bryły mebli, zróżnicuj ich wysokość i wielkość. Niektóre, dla dodania lekkości, mogą stać na metalowych nogach, np. z ażurowym regałem. Funkcję spiżarni może pełnić wysoka dwudrzwiowa szafa.

Nowoczesne meble kuchenne do sufitu

Drabinka – pomysł znany z bibliotek, znalazł zastosowanie także w kuchni, z zabudową meblową sięgającą sufitu. Górne szafki zapewniają mnóstwo miejsca do przechowywania, ale ze względu na konieczność wspinania się po drabinie, przetrzymuj tam rzeczy, po które sięgasz wyłącznie od wielkiego dzwonu.

Spiżarnia czy szafa?
KATARZYNA STANDO architektka wnętrz, stando.net
KATARZYNA STANDO architektka wnętrz, stando.net

Zależy, ile mamy miejsca. W domach łatwiej wygospodarować na spiżarnię oddzielne pomieszczenie. Ma to tę przewagę, że można zadbać o wentylację i nieco niższą temperaturę. Najczęściej jednak decydujemy się na przechowywanie żywności w kuchni. Proponuję wówczas przeznaczyć na nią jedno wspólne miejsce, by nie trzeba było szukać produktów w szafkach rozrzuconych po całej kuchni. Najlepiej obok lodówki ustawić szafę – dużą i głęboką, 90 cm lub nawet więcej, żeby dało się do niej chociaż trochę wejść i wstawić zgrzewkę wody czy całą torbę z zakupami, zanim je rozpakujemy. Jeśli jednak mamy do dyspozycji standardową głębokość (60 cm), to wewnątrz takiej szafy preferuję półki rozmieszczone podobnie jak w lodówce – w głębi i na drzwiach, na tyle płytkie, że zapewniają przejrzystość i wygodny dostęp do produktów. Te najczęściej używane, jak oliwę, ocet, sól i pieprz, umieśćmy na linii wzroku, na dole – rzeczy ciężkie i duże, jak puszki, napoje czy większe zapasy, a na górnych półkach – kawę, herbatę, płatki śniadaniowe, a więc to, co lekkie i nieduże, będzie można łatwo i bezpiecznie zdjąć z góry.

Funkcjonalne szuflady w kuchni

Szuflady w kuchni to ważny element, który może znacząco ułatwić przechowywanie i organizację różnych przedmiotów kuchennych. Oto kilka pomysłów na funkcjonalne szuflady w kuchni:

 • Wybieraj szuflady z wbudowanymi podziałami, które pomagają zorganizować przestrzeń i utrzymać porządek wewnątrz szuflady. Możesz dostosować podziały do różnych rozmiarów przedmiotów.
 • Szuflady z organizatorami na sztućce, noże i narzędzia kuchenne ułatwiają szybki dostęp do niezbędnych przedmiotów podczas gotowania.
 • Specjalne szuflady z miejscami na różne pojemniki do przechowywania żywności pozwalają utrzymać porządek i uniknąć bałaganu.
 • Szuflady z systemem przesuwanym lub wysuwanym mogą pomóc w przechowywaniu garnków i patelni w sposób, który ułatwia dostęp do konkretnego naczynia bez konieczności przekładania wszystkich.
 • Dla tych, którzy chcą przechowywać pewne produkty spożywcze w niższych temperaturach, szuflady chłodzące mogą być doskonałym rozwiązaniem.
 • Wbudowane szuflady na odpady, które pozwalają na segregację śmieci, ułatwiają utrzymanie kuchni w porządku i dbanie o środowisko.
 • Szuflady wyposażone w systemy cichego zamykania są nie tylko praktyczne, ale także dodają elegancji i komfortu do kuchni.
 • Specjalne szuflady na przyprawy z organizatorami, które pozwalają na łatwe zlokalizowanie i dostęp do różnych przypraw podczas gotowania.
 • Oświetlenie LED w szufladach ułatwia znalezienie potrzebnych przedmiotów, zwłaszcza w ciemniejszych obszarach kuchni.

Kuchnia w stylu vintage

Piękna przeszklona witryna w stylu vintage? Nie dość, że oryginalnie dekoruje wnętrze, łamie monotonię zabudowy, zapewnia przechowywanej żywności odpowiednią wentylację i wilgotność.

Przechowywanie nad wyspą kuchenną

A może ażurowe metalowe regały podwieszone do sufitu? To miejsce jest z reguły niewykorzystane. Dzięki lekkiej i wytrzymałej konstrukcji będą doskonałym miejscem do przechowywania dekoracyjnych dodatków kuchennych, szklanek, zastawy. Plus takiego rozwiązania? Wszystko masz na wyciągnięcie ręki.

Szafa kuchenna

Systemy do przechowywania w kuchni mogą być pakowne niczym magazyn. Przechowasz w nich zapasy, podobnie jak w lodówce, artykuły spożywcze można ustawiać zarówno wewnątrz szafki, jak i na jej drzwiach.

Systemy przechowywania - kuchnia. Zdjęcia

Nowoczesne ściany w kuchni. Panel nad blat kuchenny, płytki nad blatem - aranżacje

Otwarta kuchnia – na co zwrócić uwagę podczas projektowania? Webinar: Jak zaplanować niedużą kuchnię.