Jak urządzić kuchnię ładną i wygodną. Poznaj zasady aranżacji kuchni

2023-09-13 14:23

Dobrze zaprojektowana kuchnia to taka, w której wszystko jest na swoim miejscu. Podpowiadamy, jak urządzić kuchnię funkcjonalnie, jak urządzić małą kuchnię i kuchnię w bloku. Pokazujemy projekty kuchni praktycznych i pełne pomysłowych rozwiązań.

Spis treści

  1. Jak dobrze zaprojektować kuchnię
  2. Przeczytaj także: Mała kuchnia w bloku: inspiracje. Jak zaplanować, jak urządzić małą kuchnię w bloku
  3. Jak wyznaczyć strefy funkcjonalne w kuchni
  4. Więcej zobaczysz i przeczytasz w naszej GALERII ZDJĘĆ

Jak dobrze zaprojektować kuchnię

Przymierzasz się do remontu kuchni? Przede wszystkim zastanów się, do czego będzie ci służyć – tylko do szybkiego przyrządzania potraw czy raczej do rodzinnych spotkań?

Weź pod uwagę wielkość pomieszczenia i istniejące przyłącza. Ale może np. warto zmienić dotychczasowy układ, by wygospodarować miejsce na stół? W galerii zdjęć 17 znajdziesz kilkanaście propozycji i podpowiedzi.

Przeczytaj także: Mała kuchnia w bloku: inspiracje. Jak zaplanować, jak urządzić małą kuchnię w bloku

Jak urządzić kuchnię ładną i wygodną. Poznaj zasady aranżacji kuchni
Autor: KODO Projekty i Realizacje Wnętrz

Jak wyznaczyć strefy funkcjonalne w kuchni

Pamiętaj przy tym, że w kuchni powinno się znaleźć 5 stref funkcjonalnych: zapasów (lodówka, szafka spiżarniana), przechowywania (talerzy, sztućców), zmywania (zmywarka, zlew), przygotowywania posiłków (blat roboczy) oraz gotowania i pieczenia (płyta, piekarnik).

Najlepiej, by strefy te rozmieszczone zostały w opisanej kolejności, a odcinki od lodówki do zlewozmywaka (120–210 cm), od zlewu do kuchenki (90–210 cm) oraz od kuchenki do lodówki (120–270 cm) tworzyły boki trójkąta.

Dodatkowo zlewozmywak należy usytuować nie dalej niż 300 cm od pionu kanalizacyjnego, z kolei między oknem a kuchenką gazową trzeba zachować odległość minimum 50 cm.

Więcej zobaczysz i przeczytasz w naszej GALERII ZDJĘĆ

Przeczytaj także: Oliwkowa kuchnia. Jak urządzić bardzo małą kuchnię