Oliwkowa kuchnia. Jak urządzić bardzo małą kuchnię

2023-09-13 11:18

– Gdy opowiadaliśmy znajomym, że będziemy mieć oliwkową kuchnię, uprzejmie przytakiwali głowami, choć ich miny wskazywały na zdziwienie. Po skończeniu prac wielu z nich wzięło jednak od nas namiary na producenta frontów – mówi Krzysztof. Mała oliwkowa kuchnia w stylu loftowym jest idealnym dopełnieniem salonu.

Spis treści

  1. Kuchnia w kawalerce
  2. Mała kuchnia w stylu loftowym
  3. Ściana nad blatem kuchennym
  4. Fronty kuchenne na zamówienie

Kuchnia w kawalerce

To niespełna 32-metrowe mieszkanie znajduje się w budynku zabytkowej elektrowni na krakowskim Kazimierzu. Kupiliśmy je w stanie deweloperskim, z myślą o stworzeniu apartamentu pod wynajem.

Mała kuchnia w stylu loftowym

Od początku zależało nam na tym, by podkreślić loftowy styl miejsca oraz wprowadzić do wnętrza ciepło i elegancję – mówią Olga i Krzysztof. Nie chcieli, tak jak sugerował deweloper, aneksu kuchennego na planie litery L. Woleli mniejszą przestrzeń, będącą dopełnieniem salonu, a nie miejscem stricte do gotowania.

– Wprowadziliśmy układ zabudowy do planera IKEA. Na niewielkiej powierzchni zmieściliśmy to, co niezbędne: lodówkę podblatową, kuchenkę mikrofalową, zmywarkę. Celowo wybraliśmy dwupalnikową płytę indukcyjną i zrezygnowaliśmy z okapu. Przecież nikt nie będzie tu gotować wielkich posiłków – wyjaśniają. – Projekt zmienialiśmy na bieżąco. Żył własnym życiem – żartują.

Ściana nad blatem kuchennym

Na ścianie nad blatem początkowo planowali płytki, ale doszli do wniosku, że zdefiniowałyby ten aneks jako kuchnię, a nie przedłużenie salonu. Finalnie wybrali na ścianę niski panel zabezpieczający i dobrej jakości farbę zmywalną.

Fronty kuchenne na zamówienie

Fronty oraz elementy wykończeniowe mebli zamówili w firmie FRØPT. Dodali do nich mosiężne uchwyty (Plankton) i eleganckie małe AGD. – Oczywiście całość potem przetestowaliśmy. Był szampan, pamiątkowe zdjęcia, dobry nastrój… Nic nas nie rozczarowało – wspomina para.

Aneks kuchenny, jadalnia
Autor: Mariusz Bykowski
Polskie fronty do szafek IKEA
Magdalena Milejska, projektantka FR∅PT, fropt.pl
Magdalena Milejska, projektantka FR∅PT, fropt.pl

Fronty dopasowane do szafek IKEA z systemu Metod to coraz bardziej widoczny w Polsce trend w projektowaniu kuchni. Zabudowę opartą na tym rozwiązaniu można dostosować do indywidualnych potrzeb. Gdy nie mamy ochoty na standardowe drzwiczki, a jednocześnie zależy nam na wysokiej jakości materiałów, warto sięgnąć np. po fronty FRØPT – wykonane z drewna lub lakierowanej płyty MDF, gładkie albo frezowane, z uchwytami lub bez, w dowolnym kolorze ze wzornika NCS lub RAL. Uzupełnieniem całości są cokoły i panele maskujące, które można zamówić na miarę albo też wybrać uniwersalne i dociąć je podczas montażu.

Przeczytaj także: Zielona kuchnia w stylu hygge to projekt właścicielki. Jej dumą jest ogródek ziołowy na ścianie