Okleina na meble kuchenne. Jak przykleić okleinę na meble kuchenne? Instrukcja

2024-05-07 13:39

Jeśli chcesz coś zmienić w swojej kuchni, ale twój budżet nie udźwignie dużego remontu, doskonałym rozwiązaniem może być okleina na meble kuchenne. Modele oklein, jakie teraz można znaleźć w sklepach, są trwałe i odpowiednio zamontowane pozwolą całkowicie odmienić twoją kuchnię!

Spis treści

 1. Czym można okleić szafki kuchenne? Okleina na meble kuchenne
 2. Okleina na meble kuchenne. Czy warto oklejać meble kuchenne?
 3. Jak przykleić okleinę na meble kuchenne? Instrukcja krok po kroku
 4. Czy można wymienić okleinę na meblach kuchennych?
 5. Co jest lepsze: okleina czy farba do mebli?
 6. Okleina na meble kuchenne: zalety
 7. Okleina na meble kuchenne: wady
 8. Farba do mebli kuchennych: zalety
 9. Farby do mebli kuchennych: wady
 10. Okleina na meble kuchenne. Zdjęcia

Czym można okleić szafki kuchenne? Okleina na meble kuchenne

Szafki kuchenne można okleić okleiną z PVC. Jest samoprzylepna, więc dzięki temu jej montaż jest jeszcze prostszy i co ważne: czysty. Nie trzeba kupować kleju, rozrabiać go itp. 

Ponieważ okleina na meble kuchenne pokryta jest laminatem, jest wodoodporna i bardzo trwała. Sprawdzi się więc nie tylko w kuchni, ale także w łazience. 

Okleina na meble kuchenne. Czy warto oklejać meble kuchenne?

Jeśli twoje meble kuchenne są już zniszczone, lata świetności mają za sobą, a ty chcesz je odnowić, okleina sprawdzi się idealnie. Na rynku jest całe mnóstwo różnych wzorów, które imitują metal, kamień, drewno itp. Oprócz tego znajdziesz też gładkie, jednokolorowe okleiny na meble kuchenne w najmodniejszych kolorach: bieli, beżach, szarościach, barwie kaszmiru itp.

Jednak za estetyką idzie także funkcjonalność. Okleina meblowa to nie tylko kwestia wyglądu, ale również trwałości i łatwości w utrzymaniu czystości.

Jak przykleić okleinę na meble kuchenne? Instrukcja krok po kroku

 1. Upewnij się, że powierzchnia mebli jest czysta, sucha i gładka. Umyj meble wodą z płynem do naczyń — w ten sposób je odtłuścisz. Usuń z nich wszelkie zanieczyszczenia, stare kleje lub farby.
 2. Odkręć uchwyty.
 3. Zmierz dokładnie swoje szafki kuchenne i wytnij z okleiny prostokąty o odpowiednim rozmiarze. Możesz dodać do nich po cm zapasu, który odetniesz na końcu.
 4. Przyklejanie okleiny do mebli kuchennych może być znacznie łatwiejsze, jeśli odkręcisz sobie poszczególne drzwiczki od szafek. Nie jest to konieczne, ale później dużo łatwo będzie ci dokonać poprawek. Wystarczy, że położysz sobie drzwiczki na płasku i ewentualny nadmiar okleiny odetniesz ostrym nożykiem tapicerskim.
 5. Na okleinie zaznacz sobie miejsce, w którym trzeba będzie wywiercić dziurki pod uchwyty kuchenne. 
 6. Od okleiny odklej część papieru. Uwaga! Nie odklejaj od razu całego. Fragment folii przyklej na meble. Aby uniknąć powstania zapowietrzeń, folia powinna zostać przyklejona na sam środek. Następnie wygładź okleinę ruchami na zewnątrz. Możesz użyć do tego rakli.
 7. Gdy przykleisz dany fragment okleiny, odklej dalszą część papieru i powtórz czynność. 
 8. Na koniec możesz użyć suszarki, by folia lepiej związała się meblami. Strumień powietrza nie może być jednak zbyt gorący, aby okleina się nie stopiła.
 9. Przykręć uchwyty.

Czy można wymienić okleinę na meblach kuchennych?

Tak, choć proces ten może być czasochłonny. Wymiana okleiny zazwyczaj polega na usunięciu starej warstwy okleiny, przygotowaniu powierzchni i aplikacji nowej warstwy folii zgodnie z wyżej opisanymi krokami.

Co jest lepsze: okleina czy farba do mebli?

Wybór pomiędzy okleiną a farbą do mebli zależy od twoich oczekiwań co do trwałości i wyglądu. 

Okleina na meble kuchenne: zalety

Okleina jest łatwa w aplikacji. Trzeba jednak zrobić to starannie, by uzyskać estetyczny efekt. Na rynku jest szeroki wybór wzorów i tekstur. Jest odporna na uszkodzenia mechaniczne i zarysowania. Łatwo utrzymać ją w czystości.

Okleina na meble kuchenne
Autor: Materiały prasowe/Merkury Market Okleina meblowa F3460698 0,450x2 m, cena 21,99 zł/mb (stan na 07.05.24 r.)

Okleina na meble kuchenne: wady

W przypadku uszkodzenia okleiny, naprawa może być trudna, czasochłonna, a czasem wręcz niemożliwa. Nawet drobne uszkodzenia mogą wymagać wymiany całej warstwy okleiny.

Kolejną wadą okleiny może być jej plastikowy wygląd. Choć może imitować naturalne materiały, takie jak drewno czy kamień, niektórzy mogą odczuwać, że ma ona mniej autentyczną, wręcz sztuczną teksturę.

Farba do mebli kuchennych: zalety

Na rynku istnieje całe mnóstwo farb do mebli. Ilość kolorów jest nieograniczona, więc każdy wybierze sobie taki odcień, jak mu odpowiada. Farby do mebli kuchennych i łazienkowych są odporne na wilgoć. 

Farby do mebli kuchennych: wady

Aplikacja farby może być skomplikowana i czasochłonna. Trzeba zabezpieczyć całą kuchnię, by czegoś przez przypadek nie pomalować. Następnie trzeba odpowiednio przygotować meble, ponieważ jeśli nie będą odpowiednio odtłuszczone, farba może zacząć się łuszczyć. Warto również przed pomalowaniem pokryć meble specjalnym podkładem, który sprawi, że farba będzie lepiej przylegać.

Okleina na meble kuchenne. Zdjęcia

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Metamorfoza kuchni: malowanie mebli kuchennych farbami kredowymi KROK PO KROKU

QUIZ. Jaki to styl wystroju wnętrz? Rozpoznasz?

Pytanie 1 z 15
Jaki styl przedstawia zdjęcie?
styl rustykalny
Otwarta kuchnia – na co zwrócić uwagę podczas projektowania? Webinar: Jak zaplanować niedużą kuchnię.