Okap podszafkowy – czym się wyróżnia? Właściwości, zalety, wady

2018-09-20 14:17 Danuta Awolusi
Okap podszafkowy
Autor: Faber Okap do zabudowy w szafce "Ilma Super"

Okap kuchenny, choć niepozorny, pełni we wnętrzu ważną funkcję. Przede wszystkim usuwa nadmiar wilgoci oraz neutralizuje część zapachów i dymu, co jest szczególnie ważne przy zamkniętych, niewielkich kuchniach. Oczywiście okap może być również elementem dekoracyjnym, ale ciekawym i praktycznym rozwiązaniem będzie niewidoczny okap podszafkowy. Czy sprawdzi się w każdym wnętrzu?

Okapy podszafkowe – praktyczne i funkcjonalne

Okap podszafkowy to dobre rozwiązanie dla niemal każdej kuchni, bo spełnia swoją funkcję i równocześnie nie wpływa na aranżację wnętrza – montujemy go na spodzie szafki, przez co pozostaje niewidoczny. Możemy dzięki temu dowolnie poukładać szafki kuchenne i inne elementy wyposażenia. Okapy podszafkowe największą popularnością cieszą się w małych kuchniach, gdzie każdy sposób na zaoszczędzenie miejsca jest na wagę złota. Taki rodzaj okapu docenimy również wówczas, gdy nie ma możliwości podłączenia się do wentylacji.

Okap podszafkowy – zalety

Przede wszystkim okap do zabudowy możemy umieścić w niemalże każdym miejscu, bo nie trzeba go podłączać do wentylacji. W przypadku gdy kuchnia jest mała i korzystamy z przenośnej kuchenki elektrycznej, zmiana aranżacji mebli będzie dzięki temu jeszcze łatwiejsza. Jeżeli marzymy o nieszablonowym układzie kuchni, okap podszafkowy pozwoli stworzyć ciekawy projekt, bez żadnych ograniczeń.

Dzięki możliwości zamontowania dodatkowej szafki nad płytą grzewczą zyskujemy również miejsce do przechowywania, a tego w kuchni nigdy za wiele! Dodatkową zaletą okapów podszafkowych jest również ich cena – najtańszy, ale jednocześnie w pełni funkcjonalny model kupimy już za ok. 100 zł. Najdroższe okapy kosztują nawet 2500 zł.

..  Jak czyścić okap kuchenny? >>>

Które okapy podszafkowe cieszą się największą popularnością?

Bardzo często wybierany okap podszafkowy teleskopowy montujemy w szafce nad płytą grzewczą. Pozostaje częściowo widoczny, a uruchamia się go poprzez wysunięcie jednej z części (stąd zamienna nazwa: okap szufladkowy). Dzięki funkcji chowania i wysuwania zajmuje jeszcze mniej miejsca i nie dominuje w kuchennej aranżacji.

Choć o gustach się nie dyskutuje, najbardziej popularny w ostatnich sezonach stał się okap podszafkowy czarny, który pasuje niemalże do każdego koloru i charakteru mebli. Nie mniejszym powodzeniem cieszy się również kolor srebrny, od wielu sezonów dominujący w nowoczesnych kuchniach.

..  Poznaj rodzaje okapów kuchennych >>>

Wady okapu kuchennego w typie podszafkowym

Okap podszafkowy może nie sprawdzić się w otwartej kuchni lub w dużej przestrzeni, gdzie metraż przekracza 20 m². Ponieważ okap nie jest podłączony do systemu wentylacyjnego, pracuje w obiegu zamkniętym i jedynie oczyszcza powietrze, a nie wymienia je całkowicie.

Na co zwrócić uwagę, kupując okap do kuchni?

Design i rodzaj zabudowy to jedno, ale wyciąg kuchenny pełni przede wszystkim ważną funkcję oczyszczania powietrza i pozbywania się wilgoci. Każdy, kto zmagał się z grzybem na ścianach, wie, jak ważny jest dobry wyciąg, warto więc szukać dobrego sprzętu.

Kupując okap podszafkowy, zwróćmy uwagę na wymiar – poszczególne modele mają od 40 cm do nawet 90 cm szerokości (dla dużych płyt grzewczych), a wszystko zależy od rodzaju mebli i zapotrzebowania.

W drugiej kolejności zwróćmy uwagę na funkcje, jakie pełni dany model. W trybie pracy okap powinien mieć minimum pochłanianie i wyciąg, ale zdarzają się modele, które pracują wyłącznie w charakterze wyciągu.

Dodatkowo przyjrzyjmy się funkcjom, takim jak jakość oświetlenia i głośność pracy. Choć natężenie decybeli jest takie samo dla większości urządzeń, to jednak sposób pracy i odpowiednie wytłumienie robią różnicę w użytkowaniu.

..  Oczyszczacz powietrza – dlaczego warto go mieć? >>>

Skąd tak duża rozbieżność w cenach okapów podszafkowych?

Najtańszy model to 100 zł, najdroższy – ponad 2000 zł. Różnica tkwi oczywiście w detalach. Drogie okapy posiadają aluminiowe filtry przeciwtłuszczowe oraz wykończenie ze stali nierdzewnej i szkła, dzięki czemu prezentują się bardzo elegancko. Sterowanie w droższych okapach jest sensorowe (dotyk), a niektóre modele mają wbudowany wskaźnik zabrudzenia filtra i wskaźnik elektroniczny, wyświetlający parametry urządzenia. Jedną z największych zalet jest jednak wysokiej jakości filtr przeciwtłuszczowy, dzięki czemu tłusty nalot nie osadza się na meblach.

Tańsze okapy nie oznaczają gorszej jakości – w ostatecznym rozrachunku liczy się przecież to, czy spełniają swoją podstawową funkcję!