Jak wyczyścić okap kuchenny? Czyszczenie okapu domowymi sposobami

2020-11-17 16:09

Okap pochłania niechciane zapachy, ale wymaga też regularnego czyszczenia, by poprawnie działał. Jak wyczyścić okap kuchenny? Poznajcie domowe sposoby.

Okap kuchenny
Autor: materiały prasowe Falmec Nowoczesny okap kuchenny Loop pełniący też funkcję lampy

Spis treści

  1. Jak wyczyścić okap kuchenny? Porady
  2. Czyszczenie okapu: codzienne użytkowanie

Tłuszcz, opary i resztki jedzenia osadzają się na poszczególnych elementach okapu, co sprawia, że nie działa on poprawnie. O ile brud na obudowie jesteśmy w stanie szybko zauważyć i pozbyć się go podczas cotygodniowego sprzątania, o tyle do niewidocznych filtrów zaglądamy o wiele rzadziej. Jeśli korzystacie z kuchni regularnie i codziennie przygotowujecie posiłki, czysty okap jest niezbędny, aby mógł spełniać swoją podstawową funkcję. Przy codziennym gotowaniu okap wymaga czyszczenia raz w tygodniu. Jeśli rzadko gotujemy w kuchni, czyszczenie okapu możemy ograniczyć, jednak mycie filtrów powinno się odbywać nie rzadziej niż raz na trzy, cztery tygodnie. Silnego zabrudzenia okapu możemy uniknąć, używając na co dzień pokrywek do garnków. Dzięki temu emisja pary wodnej i tłustych oparów zostaje znacznie ograniczona.

Jak wyczyścić okap kuchenny? Porady

1. Najpopularniejszym i najprostszym sposobem na wyczyszczenie okapu kuchennego i filtra jest umycie go ciepłą wodą z odrobiną płynu do mycia naczyń. Środek ten doskonale rozpuszcza tłuszcz i może mieć kontakt ze wszystkimi urządzeniami używanymi w kuchni. Jeśli filtr w okapie jest bardzo silnie zabrudzony, na godzinę przed myciem powinniśmy namoczyć go w roztworze z gorącej wody z płynem do mycia naczyń. Dzięki temu zanim przystąpimy do mycia, tłuszcz będzie już w większości rozpuszczony.

2. Pamietajmy, że zanim przystąpimy do mycia okapu kuchennego, najpierw musimy wyłączyć go z prądu. Kolejną ważną wskazówką jest odpowiednia metoda mycia. Filtry zawsze możemy czyścić w ten sam sposób, jednak obudowa okapu może być wykonana z różnych elemenetów, jak: szkło, stal nierdzewna, plastik czy aluminium. Dlatego tak ważne jest dostosowanie metody i środków czyszczenia do materiału. z którego okap został wykonany.

3. Jeśli cotygodniowe mycie tłustego filtru to dla Was koszmar, zawsze możecie użyć w tym celu zmywarki. Coraz więcej okapów ma w swoim wyposażeniu filtry, które możemy myć w zmywarce. Jest to najprostszy i najskuteczniejszy sposób, aby pozbyć się tłustych zabrudzeń z filtra okapu kuchennego.

Okapy jak lampy

Autor: materiały prasowe Falmec

Okapy jak lampy – to warto mieć!

Designerskie okapy i lampy w jednym znajdziemy w ofercie cenionej firmy Falmec. W przeciwieństwie do tradycyjnych okapów działają na zasadzie poziomego przepychania powietrza (a nie pionowego), w oparciu o technologię Circle.Tech. Powietrze przechodzi przez korpus filtrujący oraz silnik i jest równomiernie rozprowadzane, co też przekłada się na niższy poziom hałasu. Okrągła forma silnika zapewnia maksymalną wydajność zarówno pochłaniania, jak i filtrowania. Do tego dochodzą fantastyczne formy nowoczesnych bądź stylowych lamp.

..  Jak usunąć tłuste plamy? 10 domowych sposobów >>>

..  Ekologiczne czyszczenie piekarnika KROK PO KROKU >>>

..  Soda oczyszczona – poznaj jej zastosowania w domu >>>

Czyszczenie okapu: codzienne użytkowanie

Przedstawiamy podstawowe zalecenia dotyczące użytkownia okapów kuchennych, które zapewnią odpowiednie działanie naszego sprzętu AGD.  1. Włączaj okap zawsze na minutę przed rozpoczęciem gotowania. Dzięki temu wytworzy się ciąg powietrza, który skieruje opary do otworów zasysających okapu.

2. Niskie prędkości są wystarczające podczas gotowania potraw o słabym zapachu, takich jak makarony.

3. Wysokie prędkości są konieczne podczas smażenia i gotowania potraw o silnym zapachu oraz w przypadku gotowania kilku potraw jednocześnie.

4. Zostaw okap włączony na chwilę po zakończeniu gotowania w celu usunięcia powstałych oparów i zapachów.

Elegancka kuchnia w bieli, architekci WZ Studio