Co między szafkami w kuchni? Postaw na estetyczne i wytrzymałe materiały

2023-04-26 11:37

Ważną kwestią w aranżacji kuchni jest przestrzeń między górną a dolną zabudową, czyli ściana nad blatem. Co między szafkami w kuchni sprawdzi się najlepiej? Mamy kilka propozycji, które nie tylko są funkcjonalne i wytrzymałe, ale również ładnie wyglądają.

kuchnia
Autor: Cosentino

Co między szafkami w kuchni?

Przestrzeń nad blatem, między szafkami w kuchni to newralgiczne miejsce, którego aranżację należy bardzo dokładnie przemyśleć. To właśnie tutaj ściany najbardziej narażone są na kontakt z wodą, wilgocią, tłuszczem i brudem.

Dlatego też przestrzeń między górną a dolną zabudową musi być zabezpieczona materiałami, które są wytrzymałe i nie chłoną wilgoci. Powinny być też łatwe w utrzymaniu czystości.

ściana nad blatem w kuchni
Autor: Franke

Co położyć na ścianę między szafkami?

Dobra wiadomość jest taka, że w sklepach znajdziemy mnóstwo różnych materiałów, które ochronią ścianę nad blatem w kuchni.

Do najpopularniejszych należą:

  • płytki
  • szkło
  • kamień
  • panele drewniane

Ciekawą opcją na ścianę między szafkami w kuchni może być również wodoodporna farba lateksowa. Warto zwrócić uwagę, by była jednocześnie łatwo zmywalna – wtedy usuwanie plam, nawet tych tłustych będzie bajecznie proste.

Tapety winylowe również mogą sprawdzić się nad blatem w kuchni, ponieważ odznaczają się wysoką odpornością na wodę, wilgoć i tłuste plamy. Co więcej, dzięki bogatej kolorystyce, tapety winylowe bez problemu dopasujemy do wystroju kuchni.

tapeta
Autor: Limelace.co.uk

Przyjrzyjmy się najpopularniejszym materiałem wykorzystywanym do aranżacji ściany między szafkami w kuchni – każdy z nich łączy w sobie względy funkcjonalne i estetyczne:

1. Płytki ceramiczne

Płytki ceramiczne mają wiele zalet. Są trwałe, odporne na tłuste plamy i wilgoć. Można je do woli polewać wodą, a i tak nic im się nie stanie.

Ale to nie koniec ich zalet. Współczesne płytki dostępne są w różnych rozmiarach, kształtach i stylach.

Oprócz klasycznych kwadratowych lub prostokątnych modeli w sklepach znajdziemy heksagony, podłużne cegiełki, a nawet płyty imitujące drewno czy kamień. Jeśli nie mamy pomysłu co dać między szafkami w kuchni, płytki będą strzałem w dziesiątkę!

Płytki heksagonalne na ścianie
Autor: Marcin Czechowicz

2. Szkło hartowane

Szkło hartowane to kolejny popularny materiał, który zabezpieczy ścianę nad blatem przed wodą i tłuszczem. Szklane panele dostępne są w różnych kolorach i wcale nie muszą być przezroczyste.

Nie musimy się też martwić o ich wytrzymałość – szkło hartowane jest bardzo odporne i zazwyczaj trzeba dużo siły, by go zniszczyć. Ponadto, wytrzymuje bardzo wysokie temperatury i stały kontakt z wilgocią.

tapeta
Autor: micasia.pl

3. Kamień

Ściany wykonane z naturalnego kamienia takiego jak marmur, granit czy trawertyn będą piękną ozdobą każdej kuchni. Materiały te mają podobne właściwości do płytek – dobrze znoszą kontakt z wilgocią i wysokimi temperaturami, a utrzymanie ich w czystości jest bardzo proste.

Niestety, ściana pokryta prawdziwym marmurem czy granitem będzie drogą inwestycją, dlatego można wybrać tańszą opcję, która świetnie imituje marmur oraz granit, czyli konglomerat kwarcytowy.

Innym, jeszcze tańszym rozwiązaniem są płytki naśladujące kamień lub panele z rysunkiem naturalnego kamienia.

Trendy: elegancki marmur w aranżacji wnętrz
Autor: agencjafree/living4media

4. Panele na ścianę w kuchni

Co położyć między szafkami w kuchni, żeby nie wydać dużo pieniędzy? Dobrym pomysłem będą panele winylowe, które są wodoodporne i wyglądem mogą przypominać niemal każdy materiał, od naturalnego drewna po luksusowy marmur. Panele winylowe są odporne na wodę i wilgoć, dlatego często stosuje się je w łazienkach.

Jeśli zależy nam na drewnianych panelach w kuchni nad blatem, możemy zdecydować się albo na lite drewno, albo na panele fornirowane, czyli płyty drewnopodobne pokryte cienką warstwą naturalnego drewna.

W przypadku drewna konieczna jest stała impregnacja takiej ściany, ponieważ stały kontakt z wilgocią i wodą może z czasem powodować pęcznienie i pękanie drewna.

płytki
Autor: KAM