Mieszkanie Norberta ma tylko 31 metrów. Ale malachitowa kuchnia to arcydzieło

2023-03-29 13:05

– Szukałem niewielkiego mieszkania na warszawskim Grochowie – mówi Norbert. – Ponieważ najczęściej jadam na mieście, nie miałem dużych wymagań dotyczących kuchni. Ważne, żeby po prostu była – dodaje ze śmiechem. Trafił na mieszkanie z przemyślanym aneksem, w sam raz do przygotowywania szybkich, nieskomplikowanych dań.

Kuchnia
Autor: Mariusz Bykowski pod kolor Zieleń optycznie wyznacza strefę kuchenną. Kolor parkietu (pomalowanego specjalną farbą do posadzek) jest dokładnie taki sam jak na ścianach i suficie. Użyto farb z mieszalnika od jednego producenta. Nad blatem i zlewem zawisły białe lampy ozdobione złotymi elementami. Oryginalnie były miedziane, ale ponieważ nie pasowały, Aleksandra rozkręciła klosze na części pierwsze i sprejem pomalowała je na złoto.

Odpowiednie lokum znalazł w starej kamienicy przy jednej z głównych ulic. – Punkt – świetny, dobrze skomunikowany, nie brakuje sklepów, restauracji i innych lokali usługowych. Na parterze budynku jest przyjemna kawiarnia oraz knajpka, w której można smacznie zjeść – opowiada właściciel.

Mieszkanie ma 31 m², pierwotnie była to kawalerka, jednak projektantka Aleksandra Paszko zmieniła układ pomieszczeń, sypialnię przeniosła w miejsce kuchni, a tę (w postaci niewielkiego aneksu) umieściła w salonie. Strefę kuchenną podkreśliła kolorem głębokiej zieleni, który zagościł nie tylko na ścianach, ale również na suficie i podłodze. Ten zabieg poprawił proporcje salonu – długi i wąski pokój został optycznie skrócony.

Szafki mają białe laminowane fronty, pozostałe elementy wyposażenia są czarne. Dodatki w kolorze starego złota, grafiki z roślinnym motywem i drewniane akcesoria wprowadziły do kuchni modny styl urban jungle. Aneks składa się tylko z dolnej zabudowy wzdłuż ściany o długości 3,3 m. – Zrezygnowałam z górnych szafek, aby całość była jak najmniej „kuchenna” i pasowała do wystroju salonu – mówi Aleksandra.

Mimo niewielkich wymiarów znalazło się tu wszystko, co niezbędne – w szafkach bez problemu mieszczą się naczynia oraz akcesoria, jest piekarnik i zmywarka. – Do przygotowywania wystawnych przyjęć to pewnie za mało, ale na co dzień w zupełności wystarcza – śmieje się Norbert.

Kuchnia
Autor: Mariusz Bykowski
Kuchnia
Autor: Mariusz Bykowski

Zgodnie z trendami

Styl urban jungle (miejska dżungla) od kilku sezonów cieszy się niesłabnącą popularnością. Charakteryzują go motywy egzotycznych roślin (zwłaszcza liście bananowca lub monstery) w różnych odcieniach zieleni, stare złoto, drewniane dodatki.

Kuchnia
Autor: Mariusz Bykowski
Kuchnia
Autor: Mariusz Bykowski

W odcieniu malachitu

– Kolor ścian przysporzył trochę problemów. Dopiero po trzecim malowaniu trafiłam na odpowiedni odcień – opowiada Aleksandra. Projektantce zależało na tym, by nie był zbyt jasny, jaskrawy, a dość ciemny, intensywny. Malachitowa zieleń okazała się strzałem w dziesiątkę.

Kuchnia
Autor: Mariusz Bykowski
Modelujemy przestrzeń
Aleksandra Paszko, aleksandra.paszko@gmail.com
Aleksandra Paszko, aleksandra.paszko@gmail.com

Kolor jest doskonałym narzędziem kształtowania przestrzeni i świetnie się sprawdza w małym mieszkaniu. Możemy nim na przykład rozdzielić strefy funkcjonalne wnętrz, ale też nadać pomieszczeniom lepsze proporcje. Pomalowanie ścian w okolicach kuchni na inną barwę niż ta w salonie pomoże optycznie rozdzielić strefy gotowania i odpoczynku. Należy tylko pamiętać, że ciemne ciepłe odcienie optycznie przybliżają, a więc używajmy ich na krótszych ścianach pokoju. Natomiast jasne chłodne barwy powodują, że odległość do pomalowanych nimi ścian wydaje się nam większa.

Plan kuchni
Autor: Norbert Suchorzewski
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE