Porządek optyczny czy aranżacyjna swoboda? Metoda przechowywania nadaje wnętrzu styl

2024-01-10 11:22

W nowoczesnych kuchniach przechowywanie nie musi oznaczać kamuflażu. Obok szafek z pełnymi frontami, cargo i modnych systemów narożnych coraz częściej pojawiają się przeszklenia, relingi, otwarte półki. Są nie tylko ładne, lecz także bardzo praktyczne.

Kuchnia
Autor: serwis prasowy marki Rebel Walls Kuchnia pełna półek? To złudzenie. Tak naprawdę otwarte półki mieszczą się tylko we wnęce przy zlewozmywaku. Ściany na pierwszym planie są pokryte fototapetą Cabinet of Curios, R14181, rebelwalls.com/pl

W projektowaniu kuchni (zwłaszcza w kontekście przechowywania) wyraźnie zaznaczają się dwa trendy – porządek optyczny oraz aranżacyjna swoboda. W pierwszym królują gładkie fronty, za którymi kryją się cargo, półki dopasowane wysokościami do naczyń czy szuflady z separatorami chroniącymi przedmioty przed przemieszczaniem się.

Popularne są również przesuwne lub składane panele – do całkowitego kamuflażu zabudowy. Jeden ruch ręką i z salonu „znika” aneks kuchenny, oddziela go sprytna ścianka! Drugi trend – swobodny – pasuje do wnętrz w stylach skandynawskim, prowansalskim, rustykalnym. I choć (wizualnie) może się kojarzyć z lekkim nieporządkiem, sprzyja codziennemu gotowaniu, oznacza personalizację kuchni.

Odkryte półki lub relingi to bowiem miejsce do przechowywania nie tylko przedmiotów najbardziej nam potrzebnych, lecz także takich, na które chcemy częściej spoglądać. Estetycznych, bliskich sercu.

Sztukateria we wnętrzach, architekci WZ Studio

Na wysokości

Nad wyspą z miejscem do gotowania nie trzeba montować okapu sufitowego (doskonale zastąpi go model wysuwany z blatu). Zyskujemy dzięki niemu wolną przestrzeń – idealną na reling mocowany do sufitu. W poniższej aranżacji podręczne garnki wiszą na metalowej siatce zamkniętej w ramy. Industrialnie!

Kuchnia
Autor: serwis prasowy marki Blanco

Za szkłem

Transparentne fronty szafek, a w nich transparentne podświetlone półki… W takiej oprawie nawet najskromniejsze naczynia wyglądają zjawiskowo. Ciemny kolor (ściany i tylnej płyty każdej szafki) dodaje kuchni głębi.

Kuchnia
Autor: serwis prasowy marki WFM Kuchnie Proj. Luca Tormena.

W pionie

Mocowane do ściany szyny z relingami, haczykami, półkami pozwolą ci oszczędzić miejsce na blacie lub w szufladach. Dobrze, by wszystkie ich elementy były wykonane ze stali odpornej na działanie wilgoci.

Przechowywanie w kuchni
Autor: serwis prasowy marki IKEA Na zdj. akcesoria z serii Kungsfors, ikea.pl.

Pod ręką

Gdy nie musimy zabudowywać szafkami ściany pod sufit, świetnym wyborem są tzw. niskie słupki, o wysokości ok. 150 cm. Zwieńczone blatem – posłużą jako dodatkowa półka, np. na naczynia.

Kuchnia
Autor: serwis prasowy marki Salony Agata Na zdj. wyżej meble modułowe Qubik, agatameble.pl

Z kąta na pokaz

Dolna zabudowa na planie litery L ma jeden słaby punkt: trudno dostępny narożnik. Korzystanie z niego ułatwiają wysuwane półki, np. Nuvola marki Häfele, maks. obciążenie 20 kg.

Przechowywanie w kuchni
Autor: serwis prasowy marki hafele.pl

Ładne deski do krojenia i żeliwne naczynia zasługują na ekspozycję. Powieś je w widocznym miejscu na masywnym długim relingu.

Przechowywanie w kuchni
Autor: serwis prasowy marki Nordal

W kratkę

W podręcznej spiżarni, kuchennym składziku, we wnęce lub pod blatem (np. za zasłonką) sprawdzą się systemy przechowywania znane namz garderób.

Przechowywanie w kuchni
Autor: serwis prasowy marki Elfa, elfa.com Na zdj. wyżej mocowane do szyn, wysuwane kosze i pudełka, Elfa.

Spiżarnia bez tajemnic

Często urządzamy ją pod schodami lub w jakimś zakamarku, a przecież można inaczej – wydzieloną część kuchni przysłonić szklanymi drzwiami, efektownie doświetlić. Ościeżnicę warto dopasować kolorystycznie do zabudowy kuchennej albo ścian. I ostatnia rzecz, o której trzeba pamiętać, to porządek na półkach w spiżarni. Za szklaną taflą nic się nie ukryje.

Nieduża, jednak stabilna siatka Galler. Świetna na akcesoria do gotowania, przyprawy.

Przechowywanie w kuchni
Autor: serwis prasowy lagerhaus.com
Przechowywanie w kuchni
Autor: serwis prasowy marki Ballingslöv

Z głębi szafki

Szuflady Legrabox, są wyjątkowo pojemne i wytrzymałe. Każda z nich udźwignie nawet 70 kg. Mimo dużego obciążenia płynnie się wysuwają, a potem delikatnie domykają. Dzięki systemowi mocowań Expando T można je zestawiać z cienkimi frontami szafek (o grubości zaledwie 8 mm).

Przechowywanie w kuchni
Autor: serwis prasowy blum.com

Mistrzowie etykiety

Na koniec prosty pomysł na przechowywanie – słoiki! Tych samych wymiarów, opatrzone ładnymi naklejkami, wypełnione kolorowymi przyprawami.

słoiki
Autor: serwis prasowy marki IKEA Na zdj. obok słoje z pokrywkami Korken, hermetyczne zamknięcie typu weck, poj. 1,8 l, ikea.pl..
Złoto we wnętrzach WZ Studio