Nowoczesna kuchnia loftowa. Jak urządzić kuchnię w stylu industrialnym?

2024-04-05 19:20

Styl loftowy zachwyca swoją surowością, a także intrygującymi i odważnymi rozwiązaniami. To doskonały sposób na urządzenie kuchni. Jak urządzić kuchnię w stylu industrialnym? Mamy na to sposób!

Spis treści

  1. Styl loftowy
  2. Nowoczesna kuchnia loftowa
  3. Co pasuje do stylu loft?
  4. Kuchnia loft. Inspiracje
  5. Modna kuchnia 2024. Najnowsze trendy w kuchni

Styl loftowy

Styl loft narodził się w Stanach Zjednoczonych w połowie XX wieku. Opuszczone fabryki i hale produkcyjne lokalni artyści zaczęli wtedy przekształcać w pracownie i mieszkania. Styl szybko rozprzestrzenił się po całym kraju, a niedługo potem dotarł do Europy.

Do Polski styl industrialny zajrzał nieśmiało w latach 90., ale dopiero od kilku lat, za sprawą nowej odsłony tego stylu, loftowe wnętrza cieszą się ogromną popularnością także w naszym kraju.

Wnętrza industrialne bazują one na kompozycji starannie dobranych materiałów o przemysłowym rodowodzie: betonu architektonicznego, stali, szkła i cegły. Nie brak w nich także surowego drewna.

Kuchnia loft
Autor: Projekt wnętrza: Szalbierz Design, zdjęcie: Maja Musznicka/Shine Studio Kuchnia w stylu loft.

Nowoczesna kuchnia loftowa

Kuchnie loftowe, mimo surowości (którą można łatwo złagodzić, dobierając odpowiednie materiały i dodatki) są bardzo praktyczne i funkcjonalne. Wnętrza zaprojektowane są tak, by panowała w nich jak największa swoboda ruchu i by wszystko, co potrzebne było zawsze pod ręką.

Dobrą ilustracją tej zasady jest np. mnogość otwartych półek. By maksymalnie wykorzystać przestrzeń tuż nad wyspą, w kuchniach loft często montuje się wiszące półki lub mini ogródki z ziołami czy barki wypełnione butelkami z winem.

Kuchnie loftowe nie boją się kontrastów. Można nawet śmiało powiedzieć, że to właśnie one są kluczem do sukcesu stylu industrialnego. Swobodnie łączą chropowatą cegłę z gładkimi płytkami. Biel z czernią, surowy metal z przytulnymi tkaninami czy drewnem.

Co pasuje do stylu loft?

Oto kilka elementów, których w kuchni industrialnej nie powinno zabraknąć:

  • ŚCIANY – cegła to nie jedyny sposób na ścianę w kuchni industrialnej. Dużą popularnością cieszy się też szary beton architektoniczny, a także kafelki z połyskiem (np. imitujące kształt i układ cegieł).
  • PODŁOGA – w kuchni raczej nie sprawdzi się drewniany parkiet, chyba że zostanie dobrze zaimpregnowany. Dużo lepszym pomysłem będą płytki, np. wodoodporne gresy imitujące surowy kamień.
  • MEBLE – koniecznie z metalowymi elementami. Meble loftowe są proste, minimalistyczne, surowe. Ciekawie prezentują się w kuchniach industrialnych meble z metalu, które nie tylko są bardzo wytrzymałe i odporne, ale również lekkie i estetyczne. Inną opcją są meble z drewna lub z płyt drewnopodobnych. Warto pamiętać też o stojących metalowych regałach czy wiszących półkach.
  • WYSPA – w kuchni loftowej nie może zabraknąć wolnostojącej wyspy, koniecznie z blatem roboczym wykonanym np. z kamienia lub drewna. Zlewozmywaki i baterie w kuchniach industrialnych najczęściej są chromowane, ale ciekawą alternatywą są modele czarne, które podkreślają surowy, loftowy charakter aranżacji. Niemałą popularnością cieszą się także baterie miedziane lub postarzane.
  • OŚWIETLENIE – w kuchniach loftowych często montuje się lampy w drucianych, geometrycznych oprawach, imitujące oświetlenie fabryczne. Popularne są też reflektory na szynach, które są wygodne i praktyczne, ponieważ można dowolnie ustawiać kąt padania światła, a w razie potrzeby – dokupić dodatkowe reflektory i umieścić na szynie.

Kuchnia w stylu industrialnym to opcja nie tylko dla miłośników amerykańskich loftów, ale również dla osób, które cenią sobie nowoczesne rozwiązania, nietuzinkowy styl i są zmęczone „grzecznymi”, białymi kuchniami.

Kuchnia loft. Inspiracje

Modna kuchnia 2024. Najnowsze trendy w kuchni