Nowoczesna kuchnia loftowa. Jak urządzić kuchnię w stylu industrialnym?
Styl loftowy zachwyca swoją surowością, a także intrygującymi i odważnymi rozwiązaniami. To doskonały sposób na urządzenie kuchni. Jak urządzić kuchnię w stylu industrialnym? Mamy na to sposób!
Autor: Projekt wnętrza: Loft Factory, serwis prasowy Marcin Dekor
Wisząca półka nad wyspą to funkcjonalne rozwiązanie.
Spis treści
- Styl loftowy
- Nowoczesna kuchnia loftowa
- Co pasuje do stylu loft?
- Kuchnia loft. Inspiracje
- Modna kuchnia 2024. Najnowsze trendy w kuchni
Styl loftowy
Styl loft narodził się w Stanach Zjednoczonych w połowie XX wieku. Opuszczone fabryki i hale produkcyjne lokalni artyści zaczęli wtedy przekształcać w pracownie i mieszkania. Styl szybko rozprzestrzenił się po całym kraju, a niedługo potem dotarł do Europy.
Do Polski styl industrialny zajrzał nieśmiało w latach 90., ale dopiero od kilku lat, za sprawą nowej odsłony tego stylu, loftowe wnętrza cieszą się ogromną popularnością także w naszym kraju.
Wnętrza industrialne bazują one na kompozycji starannie dobranych materiałów o przemysłowym rodowodzie: betonu architektonicznego, stali, szkła i cegły. Nie brak w nich także surowego drewna.
Nowoczesna kuchnia loftowa
Kuchnie loftowe, mimo surowości (którą można łatwo złagodzić, dobierając odpowiednie materiały i dodatki) są bardzo praktyczne i funkcjonalne. Wnętrza zaprojektowane są tak, by panowała w nich jak największa swoboda ruchu i by wszystko, co potrzebne było zawsze pod ręką.
Dobrą ilustracją tej zasady jest np. mnogość otwartych półek. By maksymalnie wykorzystać przestrzeń tuż nad wyspą, w kuchniach loft często montuje się wiszące półki lub mini ogródki z ziołami czy barki wypełnione butelkami z winem.
Kuchnie loftowe nie boją się kontrastów. Można nawet śmiało powiedzieć, że to właśnie one są kluczem do sukcesu stylu industrialnego. Swobodnie łączą chropowatą cegłę z gładkimi płytkami. Biel z czernią, surowy metal z przytulnymi tkaninami czy drewnem.
Co pasuje do stylu loft?
Oto kilka elementów, których w kuchni industrialnej nie powinno zabraknąć:
- ŚCIANY – cegła to nie jedyny sposób na ścianę w kuchni industrialnej. Dużą popularnością cieszy się też szary beton architektoniczny, a także kafelki z połyskiem (np. imitujące kształt i układ cegieł).
- PODŁOGA – w kuchni raczej nie sprawdzi się drewniany parkiet, chyba że zostanie dobrze zaimpregnowany. Dużo lepszym pomysłem będą płytki, np. wodoodporne gresy imitujące surowy kamień.
- MEBLE – koniecznie z metalowymi elementami. Meble loftowe są proste, minimalistyczne, surowe. Ciekawie prezentują się w kuchniach industrialnych meble z metalu, które nie tylko są bardzo wytrzymałe i odporne, ale również lekkie i estetyczne. Inną opcją są meble z drewna lub z płyt drewnopodobnych. Warto pamiętać też o stojących metalowych regałach czy wiszących półkach.
- WYSPA – w kuchni loftowej nie może zabraknąć wolnostojącej wyspy, koniecznie z blatem roboczym wykonanym np. z kamienia lub drewna. Zlewozmywaki i baterie w kuchniach industrialnych najczęściej są chromowane, ale ciekawą alternatywą są modele czarne, które podkreślają surowy, loftowy charakter aranżacji. Niemałą popularnością cieszą się także baterie miedziane lub postarzane.
- OŚWIETLENIE – w kuchniach loftowych często montuje się lampy w drucianych, geometrycznych oprawach, imitujące oświetlenie fabryczne. Popularne są też reflektory na szynach, które są wygodne i praktyczne, ponieważ można dowolnie ustawiać kąt padania światła, a w razie potrzeby – dokupić dodatkowe reflektory i umieścić na szynie.
Kuchnia w stylu industrialnym to opcja nie tylko dla miłośników amerykańskich loftów, ale również dla osób, które cenią sobie nowoczesne rozwiązania, nietuzinkowy styl i są zmęczone „grzecznymi”, białymi kuchniami.
Kuchnia loft. Inspiracje
Autor: Projekt wnętrza: Loft Factory, serwis prasowy Marcin Dekor
Wisząca półka nad wyspą to funkcjonalne rozwiązanie.
Modna kuchnia 2024. Najnowsze trendy w kuchni
Autor: materiały prasowe Franke
Franke, zlewozmywak granitowy z linii FX.