Podłogi drewniane: parkiet i deski dwuwarstwowe [RODZAJE I CENY]

2014-10-02 11:04

Podłogi drewniane wyróżniają się trwałością i pięknem. Drewno w domu tworzy przytulne i ponadczasowe wnętrze. Jeśli nie wiecie jaką podłogę wybrać - mamy dla Was kilka wskazówek dotyczących parkietu i desek dwuwarstwowych. Sprawdźcie koniecznie!

Spis treści

  1. Czym charakteryzują się elementy dwuwarstwowe?
  2. Do jakich pomieszczeń wybierać deski dwuwarstowe?
  3. Jakie rozmiary mają dwuwarstwowe elementy drewniane?

Podłogi drewniane to nie tylko drewno lite, ale również parkiet i deski dwuwarstwowe. Te ostatnie elementy drewniane szlifowanie i lakierowanie przechodzą już w fabryce, dzięki temu kupujemy gotowe do ułożenia drewno. Potocznie nazywane są finishparkietem lub finishdeskami.

Czym charakteryzują się elementy dwuwarstwowe?

Jak sama nazwa wskazuje deski dwuwarstwowe złożone są z warstw. Dolna zazwyczaj jest z krajowego drewna liściastego, rzadziej iglastego. Najpopularniejszym gatunkiem jest oczywiście dąb. Z kolei górna warstwa wykonana jest z różnych gatunków drewna krajowego lub egzotycznego. Pojawiają się one w trzech odmianach, które różnią się kolorem i słojami. Podłoga z tego rodzaju drewna sprawia, że prace możemy wykonać w zaledwie kilka dni, a nawet przeprowadzić je samodzielnie. W przypadku litego drewna układanie podłogi trwa kilka tygodni, a prace powinni wykonywać profesjonaliści.

Do jakich pomieszczeń wybierać deski dwuwarstowe?

Parkiet i deski dwuwarstwowe doskonale sprawdzają się w pomieszczeniach ogrzewanych. Można powiedzieć, że w tym wypadku są nawet lepsze niż lite drewno, które musi mieć odpowiednie nawilżenie w pomieszczeniu, aby się nie rozsychało. Jednak jeśli planujemy drewnianą podłogę na ogrzewanym podkładzie - koniecznie sprawdźmy czy producent przewiduje takie rozwiązanie. Lakier nakładany fabrycznie jest znacznie odporniejszy na ekspoatację niż ten nanoszony tradycyjną metodą, ale do pomieszczeń intensywanie użytkowanych jak np. hol warto wybrać deski z wierzchnią warstwa z twardego drewna. W holu i na schodach najlepiej sprawdzą się takie gatunki jak: jesion, orzech i dąb oraz egzotyczne: jatoba, bambus czy ipe.

Jakie rozmiary mają dwuwarstwowe elementy drewniane?

Parkiet i deski dwuwarstwowe różnią się wielkością i rodzajem drewna. Najczęściej są sprzedawane jako pojedyńcze klepki parkietowe o długości 42 i 49 cm, szerokości 7 cm i grubości 1,1 lub 1,4 cm albo większe deski - o długości 120, 160, a nawet 200 cm, szerokości 14 cm i grubości 1,1, 1,4 oraz 1,6cm. Ceny parkietu rozpoczynają się od 125,00 zł do nawet 190,00zł za gatunki egzotyczne, a ceny desek dwuwarstwowych wahają się między 145,00, a 189,00 zł.