Beton architektoniczny. Co to jest i jak go wykorzystać we wnętrzach?

2019-09-03 13:30

Choć jeszcze kilkanaście lat temu było to nie do pomyślenia, aktualnie beton jest jednym z najbardziej pożądanych materiałów we wnętrzach, szczególnie tych o charakterze industrialnym i minimalistycznym. Do wykończenia powierzchni stosuje się specjalny beton architektoniczny. Co to dokładnie takiego i jak możemy wykorzystać ten materiał w pomieszczeniach mieszkalnych?

Spis treści

  1. Beton architektoniczny w teorii i praktyce
  2. Beton architektoniczny – zastosowanie
  3. Beton architektoniczny – w jakich wnętrzach się sprawdzi?

Beton architektoniczny w teorii i praktyce

Beton architektoniczny to beton klasy C30/37, beton drobnoziarnisty i zbrojony włóknami polipropylenowymi lub beton drobnoziarnisty i zbrojony włóknami szklanymi. Pierwszy z nich to zwykły beton, dwa pozostałe mają większą wytrzymałość na ściskanie i zginanie.

Produkt ten powstaje poprzez natryskiwanie mieszanki do specjalnych form, w których kształtuje się jego ostateczny wygląd. Powierzchnia betonu architektonicznego jest gładka, z lekko widoczną strukturą, lub porowata. Nie powinna mieć smug i przebarwień, choć – co zaskakujące dla wielu użytkowników – może mieć inny kolor niż szary, a to za sprawą dodania do mieszanki odpowiednich pigmentów. Beton architektoniczny jest jednak najczęściej spotykany w klasycznej barwie, która nadaje wnętrzom surowy charakter i świetnie komponuje się z minimalistycznymi dodatkami.

Elementy z tego materiału mają najczęściej grubość od 1 do 3 cm. Podczas zakupu komponentów z betonu architektonicznego warto zwrócić uwagę także na ich ciężar – im lżejsze elementy, tym łatwiejszy będzie ich montaż we wnętrzach. A jak dokładnie możemy wykorzystać ten materiał w swoim domu lub mieszkaniu? O tym niżej.

..  Styl industrialny – inspiracje – GALERIE WNĘTRZ >>>

Beton architektoniczny – zastosowanie

Zastosowanie betonu architektonicznego jest bardzo szerokie. Do wyboru mamy przede wszystkim:

Beton architektoniczny na ścianę – są to specjalne wielkoformatowe płyty okładzinowe lub płyty w postaci betonu architektonicznego 3D, które tworzą nietuzinkowy, przestrzenny efekt na ścianie.

Beton architektoniczny na podłogę – jest to beton dekoracyjny, barwiony w masie, który tworzy spójną, pozbawioną łączeń posadzkę – jest doskonałym zamiennikiem dla popularnych warstw wykończeniowych w postaci płytek ceramicznych czy paneli drewnianych.

Beton architektoniczny na schody – w tym przypadku mówimy o płytach, które stanowią stopnie schodów – świetne rozwiązanie do domów i wielopiętrowych mieszkań o charakterze industrialnym.

Blaty z betonu architektonicznego – są to blaty kuchenne i łazienkowe, które wyśmienicie łączą się zarówno z białymi, jak i czarnymi urządzeniami sanitarnymi, na które coraz częściej stawia się w nowoczesnych wnętrzach. Ponadto perfekcyjnie prezentują się skomponowane z elementami armatury kuchennej i łazienkowej. W kuchniach mogą stanowić nie tylko blat roboczy, ale też stół. Warto pamiętać w tym przypadku o ich trwałości i odporności na zarysowania.

Donice z betonu architektonicznego – to elementy, które doskonale pasują do zielonych roślin i innych naturalnych elementów, dzięki czemu sprawdzają się nie tylko w typowo industrialnych czy loftowych pomieszczeniach.

Meble z betonu architektonicznego – przede wszystkim chodzi o stoły i stoliki, które zaskakują nowoczesnymi formami.

Beton architektoniczny – w jakich wnętrzach się sprawdzi?

Wiemy już, że beton architektoniczny w łazience i kuchni to znakomity wybór. Jeśli wykańczamy wnętrza w surowym i nowoczesnym stylu, materiał ten doskonale sprawdzi się również w salonie. Wielkoformatowe płyty z betonu architektonicznego mogą zdobić w pokoju dziennym tylko jedną lub wszystkie ściany – w każdym z wariantów efekt będzie równie udany, jeśli zastosujemy odpowiednie dodatki.

Pamiętajmy, że materiał ten idealnie współgra z naturalnymi odcieniami drewna – jeśli więc zastosujemy go na ścianie, stworzymy zachwycającą kompozycję z podłogą wykończoną panelami lub deskami uwypuklającymi klasyczne słoje drewna. Beton architektoniczny w sypialni, kuchni czy łazience dobrze skomponuje się też z jednolitymi kolorystycznie, surowymi płytkami ceramicznymi czy kamiennymi. Będzie świetnie wyglądał w towarzystwie sporych rozmiarów przeszkleń. Jeśli zaś chcemy postawić w swoich wnętrzach na nieco odważniejsze i nietypowe akcenty, pamiętajmy, że zgra się nie tylko z bielą i szarością, ale także z czernią.

Beton architektoniczny to rozwiązanie bardzo atrakcyjne w swojej prostocie, a jednocześnie niebanalne, ponieważ wciąż dość rzadko spotykane. Wpływ na to może mieć przede wszystkim wciąż wysoka cena tego rodzaju materiału. Pozostaje jedynie mieć nadzieję, że koszt takiej inwestycji już wkrótce będzie nieco mniejszy, a co za tym idzie – większa część indywidualnych inwestorów będzie mogła wykańczać swoje wnętrza zgodnie z duchem nowoczesności.

..  Poznaj styl nowoczesny we wnętrzach >>>