Zlewozmywak jednokomorowy. Jak wybrać najlepszy? Praktyczne rady

2022-06-30 14:43

Zlewozmywak jednokomorowy to chętnie wybierana opcja przez użytkowników zmywarek i małych mieszkań. Kto jeszcze może skorzystać ze zlewu jednokomorowego? Jak wybrać najlepszy model? Podpowiadamy!

Zlew jednokomorowy
Autor: FRANKE Niektóre zlewy jednokomorowe są wyposązone w dodatkowe elementy, np. składane deski czy ociekacze.

Spis treści

  1. Zlewozmywak jednokomorowy – kiedy się przydaje?
  2. Zlewozmywak jednokomorowy – zalety i wady
  3. Zlewozmywak jednokomorowy – rodzaje
  4. A może zlewozmywak półtorakomorowy?
  5. Podsumowanie

Zlewozmywak jednokomorowy – kiedy się przydaje?

Zlewozmywak jednokomorowy to doskonała opcja do niewielkich mieszkań, kawalerek i aneksów kuchennych. Taki typ zlewozmywaka sprawdzi się też idealnie w przypadku kuchni ze zmywarką.

Jeśli mieszkamy w pojedynkę, rzadko gotujemy i zaglądamy do kuchni tylko okazjonalnie, zlewozmywak jednokomorowy w zupełności nam wystarczy. Dla większej wygody, zwłaszcza gdy nie mamy zmywarki, możemy zdecydować się na opcję z ociekaczem.

ZOBACZ TEŻ: Jaki zlewozmywak wybrać? Rodzaje zlewozmywaków: poradnik

Zlewozmywak jednokomorowy – zalety i wady

Zlewozmywak jednokomorowy to przede wszystkim oszczędność miejsca przy zachowaniu pełni funkcjonalności. Niewielkie rozmiary i kompaktowy wygląd sprawiają, że zlewozmywak jednokomorowy wkomponujemy nawet w bardzo małą i wąską przestrzeń.

Jeśli nie mamy zmywarki lub często gotujemy, zlewozmywak jednokomorowy może nie być dla nas najwygodniejszą opcją. Zwłaszcza model bez ociekacza. Ponadto, zbyt mała powierzchnia misy może być też problemem w przypadku ręcznego mycia lub napełniania wodą dużych garnków.

Wad możemy dopatrzyć się także wśród konkretnych rodzajów zlewów jednokomorowych. Dla przykładu, zlew jednokomorowy nakładany na szafki musi nie tylko być dostosowany do szafki, na której stanie, ale – jeśli decydujemy się na model granitowy lub inny, ciężki, musimy zapewnić mu odpowiednią podporę w postaci solidnych mebli. Z kolei zlewy wpuszczane będą wymagały precyzyjnego wycięcia otworu w blacie, co może sprawić nieco kłopotu, gdy nasz blat wykonany jest z kamienia lub kompozytu.

ZOBACZ TEŻ: Zlew podblatowy – czy warto mieć go w kuchni, jaki wybrać blat

Zlewozmywak jednokomorowy – rodzaje

Obecnie na rynku znajdziemy modele zlewozmywaków jednokomorowych w różnych kształtach i odsłonach, więc nie powinniśmy mieć problemu z dobraniem zlewu do stylu, metrażu i kształtu kuchni.

Największą popularnością wśród użytkowników wciąż cieszy się zlewozmywak jednokomorowy w klasycznym kształcie prostokąta. Ciekawą alternatywą są zlewozmywaki jednokomorowe okrągłe i trójkątne. To ostatnie rozwiązanie może być szczególnie przydatne w wąskich, ciasnych i niewymiarowych kuchniach.

Jeśli chodzi o zlewozmywak jednokomorowy okrągły, mimo swojego efektywnego wyglądu, zabiera dość dużo miejsca, dlatego wiele osób rezygnuje z niego na rzecz modeli prostokątnych o większych rozmiarach.

Zlewozmywak jednokomorowy może być wykonany z różnych materiałów. Najpopularniejsze są modele ze stali nierdzewnej, ponieważ są stosunkowo tanie, łatwe w utrzymaniu czystości, odporne na uszkodzenia mechaniczne i wysokie temperatury.

Dużą popularnością cieszą się też modele kamienne, m.in. granitowe. To niezwykle odporne na uszkodzenia i piękne zlewozmywaki. Niestety, są one dość drogie i ciężkie, więc szafki, na których staną, muszą być bardzo wytrzymałe. Inną opcją są zlewozmywaki ceramiczne, które są odporne na wysokie temperatury i stosunkowo łatwe w czyszczeniu.

Zlewozmywak jednokomorowy, jak już napomknęliśmy wyżej, może być nakładany (na szafkę), wpuszczany (w blat) lub podwieszany (też wpuszczany w blat, ale od dołu). Każda z tych opcji ma swoje wady i zalety.

Dlatego oprócz względów estetycznych, podejmując decyzję o zakupie zlewu jednokomorowego, powinniśmy również bardzo dobrze przemyśleć kwestie praktyczne i ergonomiczne.

A może zlewozmywak półtorakomorowy?

Alternatywą dla zlewozmywaków jednokomorowych są modele półtorakomorowe. Składają się z jednej komory i mniejszej i węższej pół-komory, którą można wykorzystać np. do moczenia sztućców, płukania owoców czy rozmrażania mięsa.

ZOBACZ TEŻ: Mała kuchnia w bloku. Inspiracje i pomysły, jak urządzić małą kuchnię w bloku

Podsumowanie

Zlew jednokomorowy to doskonała opcja do małych mieszkań lub kuchni wyposażonych w zmywarkę. Na pewno przypadnie on do gustu również osobom, które rzadko spędzają czas „przy garach”,isą okazjonalnymi gośćmi w kuchni.

Zobacz, jak urządzić piękną i funkcjonalną kuchnię: