Termos nie tylko do herbaty: wybieramy termosy

2019-11-05 17:32

Tradycyjnie termos sprawdza się głównie do utrzymywania temperatury herbaty czy kawy. Dzisiaj jednak dostępne są także termosy dla dzieci, a nawet termosy na lody. Dowiedz się więcej na temat funkcji termosów i tego, jak wybrać najlepszy.

Spis treści

  1. Termos: z czego się składa i jak działa
  2. Jaki wybrać termos: rodzaje termosów domowych
  3. Jaki kupić termos?
  4. Zaparzanie kawy i herbaty (ZOBACZ GALERIE ZDJĘĆ)

Termos zabieramy na wycieczki i pikniki, przygotowujemy herbatę, przynosimy w nim lody, a nawet kilkudaniowe obiady. Zimą dbamy o napoje gorące, latem chcemy, by zachowały niską temperaturę, a termos działa zawsze tak samo, gdyż cała tajemnica leży w jego budowie. Podpwiadamy, na co zwrócić uwagę, wybierając termos.

Czytaj też: Torby termiczne i termoizolacyjne na żywność >>>

Termos: z czego się składa i jak działa

Termos jest naczyniem z podwójnymi ściankami (między nimi jest próżnia) pokrytymi lustrzaną warstwą odbijającą światło. Niektóre modele mają powłokę srebrną działającą antybakteryjnie. Wewnątrz termosu jest jeszcze wkład – może być szklany albo ze stali nierdzewnej, a całość zamknięta jest najczęściej w plastikowej, metalowej obudowie silikonowej. Naczynie zakończone jest szczelnym korkiem wkładanym ręcznie albo automatycznym oraz nakrętką, która służy do nalewania płynu, a może mieć formę kubka. Niektóre termosy, zależnie od przeznaczenia, mogą mieć uchwyt ułatwiający przenoszenie, „dziobek” dla maluchów, pompkę „podającą” zawartość, łyżkę, a nawet dodatkową komorę, dzięki której w jednym naczyniu można mieć i herbatę, i kawę. Są także termosy uzdatniające wodę – wyposażone wewnątrz w specjalny wkład, oraz tzw. kubki termiczne z uchwytem oraz „dziobkiem” ułatwiającym picie. Niektóre z takich kubków mają specjalny guzik otwierający lub zamykający ustnik. Dobry termos potrafi utrzymać temperaturę od 8 do 24 godzin, choć w niektórych (tańszych modelach) potrafi spaść już po 6 godzinach. Warto wiedzieć, że termosy dłużej utrzymują poziom temperatury niskiej niż wysokiej.

Zobacz też: Lato w słoiku. Przetwory w gustownej oprawie >>>

Jaki wybrać termos: rodzaje termosów domowych

Niezależnie od tego, do czego służą, wszystkie termosy w zasadzie działają tak samo. Choć trzeba dodać, że zależnie od wykonania i ceny lepiej lub gorzej utrzymują temperaturę. Obudowy termosów mają przeróżne formy - od popularnych walców, przez wymyślne dzbanki z „dziobkami” i uchwytami, po 2-, 3- i 4-częściowe zestawy pojemników.

  • Klasyczne termosy to te, które służą przede wszystkim do przenoszenia płynów. Mogą mieć pojemność od 0,3 do 2-3 l, utrzymują temperaturę od 8 do 24 godzin.
  • Termosy obiadowe (nadają się też do lodów) mogą także mieć formę walca, ale ze zdecydowanie szerszym otworem, lub składać się z kilku części (osobna na zupę, drugie danie, deser), miewają w zestawie także łyżkę. Ich pojemność jest większa i wynosi od 0,5 do 4-5 l. Tego typu modele termosów mają często wygodny uchwyt do przenoszenia. Mogą utrzymywać ciepłotę dań do 7 godzin.
  • Termosy dla dzieci – w tym przypadku liczą się lekkość, kolorowa obudowa, antypoślizgowa powłoka, uchwyt i w zależności od przeznaczenia – szeroki otwór albo „dziobek”; przydaje się również automatyczny korek.
  • Kubki termiczne – jak sama nazwa wskazuje, mają budowę kubka, choć nie wszystkie modele w równym stopniu utrzymują temperaturę. To jednak nie ma aż tak wielkiego znaczenia, gdyż kubek służy przede wszystkim do picia, a jego pojemność wynosi najczęściej od 0,3 do 0,5 l. Trzeba sprawdzić, czy kubek ma dobre uszczelki i nie wycieka z niego płyn po zmianie położenia.

Nie przegap też: Najlepsze młynki do kawy: jaki młynek do kawy - elektryczny czy ręczny? >>>

Jaki kupić termos?

Jaki termos będzie nam najbardziej odpowiadał? Wszystko zależy od tego, co chcemy w nim przechowywać i dokąd ze sobą zabierać. Jeśli prowadzimy sportowy styl życia, warto wybrać termos lekki, turystyczny, który można zabrać ze sobą, gdy zamierzamy pobiegać, lub w trasę, najlepiej ze stalowym wkładem (gdyż to gwarancja, że się nie stłucze) oraz z automatycznym korkiem. Dla dzieci wyjeżdżających na wycieczki przyda się termos z uchwytem i kubkiem, często lekki i kolorowy.

Jeśli często przyjmujemy gości warto wybrać model termosu z pompką, do którego wlejemy gotową kawę lub herbatę. Dzięki temu kuchnia nie będzie głównym miejscem, w którym spędzamy czas podczas wizyty, a możemy serwować gorący napój wszystkim gościom od razu (takie termosy mają często kształt dzbanka).

Termos obiadowy w kształcie walca to doskonałe rozwiązanie zarówno na zimę, jak i na lato, bo można wlać do niego gorące zupę, gulasz, jak też przynieść lody. Kupując termos, dobrze jest zapytać sprzedawcy, jaką ma pojemność oraz jak długo utrzymuje temperaturę. Im czas utrzymywania temperatury będzie dłuższy, tym lepszy termos.

Zobacz też: Herbata na czas. Jak wybrać dobry czajnik elektryczny? >>>

Zaparzanie kawy i herbaty (ZOBACZ GALERIE ZDJĘĆ)

Dowiedz się więcej na temat sposobów podania oraz zaparzania kawy i herbaty!

Nasi Partnerzy polecają