Herbata na czas. Jak wybrać dobry czajnik elektryczny?

2008-09-29 2:00

Czajnik elektryczny to prawdziwe wybawienie dla osób żyjących w ciągłym pośpiechu. Nie dość, że szybko zagotuje wodę, to jeszcze się sam wyłączy. Zanim jednak kupisz taki czajnik, sprawdź jaka jest jego pojemność, moc i zabezpieczenia. Czy ma dobre filtry i jaki jest rodzaj grzałki. Nie bez znaczenia jest też gwarancja - czajnik jest urządzeniem dość mocno eksploatowanym, więc i ryzyko usterki jest dość spore...

Herbata na czas. Jak wybrać dobry czajnik?
Autor: Mariusz Bykowski

Spis treści

  1. Wybieramy czajnik elektryczny
  2. Czajnik elektryczny ładny...
  3. ... czajnik elektryczny wygodny
  4. Czajnik elektryczny czyszczenie

Chociaż czajnik elektryczny to proste urządzenie, może mieć sporo rozwiązań ułatwiających życie. Dlatego dokładnie obejrzyj dostępne na rynku czajniki, zanim się zdecydujesz na jeden nich.

Wybieramy czajnik elektryczny

Na co zwrócić uwagę wybierając czajnik elektryczny?

  • Pojemność czajnika – jeśli mieszkasz sam, wystarczy niewielki o pojemności 1 l, gdy masz sporą rodzinę, poszukaj większego, są modele, które zmieszczą nawet 2,5 l.
  • Moc czajnika – im większa (np. 200 W), tym szybciej zagotuje wodę i dłużej będzie służył, nawet przy częstym włączaniu nie przegrzeje się.
  • Zabezpieczenia: przeciw włączeniu bez wody, zatrzaskiwana pokrywa (podczas nalewania wrzątku sama się nie otworzy), termoizolowana obudowa.
  • Filtr w czajniku. Może to być aluminiowa siateczka, która zatrzyma osad wapienny (w niektórych modelach jest potrójna), albo filtr z prawdziwego zdarzenia, który oczyści wodę, nim ją zagotujemy.
  • Grzałka czajnika elektrycznego – bywa widoczna (spiralna) lub ukryta pod dnem dzbanka (płytowa) – nie ma wówczas kontaktu z wodą, więc nie osadza się na niej kamień. Może być stalowa lub chromoniklowa (bardziej odporna na osad). A więc do wyboru mamy czajniki z tradycyjną spiralną grzałką (podczas gotowania zawsze musi się znajdować pod wodą) oraz zupełnie gładką, ukrytą w dnie. Zaletą tej ostatniej jest na pewno to, że zdecydowanie łatwiej ją wyczyścić i można zagotować bardzo małą ilość wody.
  • Okres gwarancji sprzętu AGD – oczywiście im dłuższy, tym lepiej, zwykle wynosi rok.

Czajnik elektryczny ładny...

Dominują barwy pastelowe (żółte, kremowe, zielone), ale zdarzają się też jaskrawoczerwone i ciemnoniebieskie. Do kuchni w stylu techno najlepsze będą modele w obudowie ze stali nierdzewnej. Ostatnio pojawiły się też czajniki z przezroczystymi pokrywkami lub całkowicie przejrzyste.

... czajnik elektryczny wygodny

Niektóre czajniki elektryczne mają obrotową podstawę – dzięki niej nie trzeba „celować w bolec”, który łączy urządzenie z prądem. Droższe modele dają sygnał dźwiękowy po zagotowaniu wody, a niektóre mają podświetlane dno. Praktycznym rozwiązaniem jest schowek na kabel. Jeżeli urządzenie stoi koło kontaktu, niepotrzebny jest długi, plączący się przewód. Podróżującym autem producenci proponują model podłączany do gniazdka zapalniczki.

Czajnik elektryczny czyszczenie

Jak usunąć kamień z czajnika elektrycznego?

  • Kwaskiem cytrynowym (albo sodą oczyszczoną). Do czajnika z wodą wsyp opakowanie proszku, zagotuj (jeśli kamień jest spory, odstaw na noc) i wylej.
  • Kamień w czajniku można też usunąć octem. Wlej do wody szklankę octui zagotuj. Zostaw na 10 minut, wylej i umyjczajnik. By usunąć niechciany zapach, jeszcze dwa razy zagotuj samą wodę.Można również wlać do czajnika samocet i odstawić na całą noc (nie gotować).

Jak wyczyścić stal: myjemy czajnik. Czajnik elektryczny z obudową stalową czyścimy:

  • Wodą z płynem (np. do mycia szyb) lub mleczkiem, potem samą wodą i wypolerować papierowym ręcznikiem.
  • Najpierw przetrzeć wilgotną ściereczką z mikrofibry, potem wypolerować suchą szmatką bawełnianą.