Zamykanie szafek kuchennych – jakie wybrać? Systemy bezdotykowe i uchwyty tradycyjne

2020-01-23 10:04

Zamykanie szafek kuchennych w ciągu kilkunastu ostatnich lat przeszło ogromną metamorfozę. W nowoczesnych kuchniach uchwyty i gałki ustąpiły miejsca elektrycznym i bezdotykowym systemom otwierania. Czy takie rozwiązanie sprawdzi się w każdej kuchni i czy jest bezpieczne dla dzieci? Jak dobrać uchwyty szafek kuchennych do stylu wnętrza? Podpowiadamy.

Zamykanie szafek kuchennych
Autor: hikesterson Systemy zamykania szafek kuchennych w ostatnim czasie przeszły niemałą metamorfozę. Oprócz tradycyjnych uchwytów i gałek dużą popularnością cieszą się systemy bezdotykowe, które najchętniej wykorzystywane są w minimalistycznych, nowoczesnych kuchniach

Spis treści

  1. Nowoczesne systemy zamykania szafek kuchennych
  2. Uchwyty do szafek kuchennych. Tradycja i nowoczesność
  3. Szukasz pomysłu na aranżację kuchni? Oto nasze propozycje

Nowoczesne systemy zamykania szafek kuchennych

Współczesne szafki kuchenne nie tylko wyglądają dobrze, ale wiele z nich zaskakuje ciekawymi i nowatorskimi systemami otwierania. Mechanizmy użyte w kuchennych szafkach nie tylko mają ułatwić otwieranie i zamykanie, ale również zapewnić bezpieczeństwo użytkownikom, a także odpowiednio zagospodarować przestrzeń (niektóre z nich są stworzone do małych kuchni, w których liczy się każdy centymetr kwadratowy). Dzięki bezdotykowym systemom i nowoczesnym mechanizmom otwieranie i zamykanie szafek kuchennych jest czystą przyjemnością. Poniżej zebraliśmy najczęściej wykorzystywane sposoby zamykania szafek, które można spotkać we współczesnych kuchniach.

Tradycyjne otwieranie szafek do boku powoli odchodzi do lamusa. W dzisiejszych kuchniach królują szafki otwierane do góry. Dzięki kierunkowi otwarcia nie zajmują dużo miejsca, dlatego idealnie pasują do małych, blokowych kuchni. Zamykanie szafek kuchennych do góry jest komfortowe i bezpieczne – otwarte lico szafki pozostaje w takiej pozycji, w jakiej chcemy, a przy zamknięciu opada miękko i cicho, co całkowicie eliminuje hałaśliwe trzaskanie.

Równie popularne są szafki otwierane pionowo. Drzwiczki, pociągnięte do siebie wysuwają się i dzięki specjalnemu podnośnikowi unoszą. Można je zatrzymać w dowolnej pozycji bez obaw, że spadną nam na głowę. Podobnie działają tzw. szafki łamane, które podczas podnoszenia się, „łamią się” pod kątem prostym. To rozwiązanie jest nie tylko ekonomiczne, ale i wygodne – łamiące się lico szafki zazwyczaj pokrywa dwa rzędy szafek jednocześnie. Z kolei w szafkach kuchennych otwieranych kołyskowo lico szafki porusza się po łuku i układa na górnym korpusie mebla, przez co jest bezpieczne dla dzieci i nie zajmuje dużo miejsca.

Zostając w temacie aranżacji małych, kuchennych przestrzeni warto wspomnieć o systemie cargo. Cargo to nic innego jak kosze wysuwanie na szynach, zazwyczaj umieszczane w wąskich, głębokich szafkach. Są ekonomiczne, mają dużą pojemność i dzięki swojej konstrukcji ułatwiają zachowanie porządku w szufladach.

Otwieranie i zamykanie szafek kuchennych nieustannie inspiruje producentów mebli. Jednym z ciekawszych wynalazków ostatnich lat jest bezdotykowy system otwierania szafek. Nazwa może być myląca, ponieważ by otworzyć lub zamknąć taką szafkę musimy jej dotknąć, na szczęście wystarczy to zrobić subtelnie, lekko, a drzwiczki otworzą się natychmiast. Wewnątrz frontu umieszczony jest specjalny czujnik, który reaguje na dotyk. Zamykanie szafek kuchennych bez dużych nakładów siły jest dobrą opcją dla seniorów, przydaje się również wtedy, gdy nie mamy wolnej ręki, szafkę bezdotykową można otworzyć nawet łokciem.

Za wyborem szafek bezdotykowych przemawiają również ich względy estetyczne – meble z racji swojej konstrukcji pozbawione są uchwytów i gałek, domownik widzi jedynie gładkie, estetyczne fronty. Jeżeli chodzi o bezpieczeństwo użytkowania, szafki bezdotykowe potrafią zatrzymać się nawet w połowie, jeżeli czujnik wykryje przeszkodę na swojej drodze, jak np. dziecko czy domowego pupila.

Innym popularnym mechanizmem wykorzystywanym w nowoczesnych szafkach kuchennych, który praktycznie nie wymaga dotyku, jest system klik-klak (zwany również tip-on). Składa się on z odbojnika i adaptera, które montuje się we wnętrzu szafki. Na drzwiach instaluje się płytę magnetyczną. By otworzyć szafkę z systemem klik-klak wystarczy lekko nacisnąć na lico szafki, po usłyszeniu charakterystycznego kliknięcia szafka otworzy się. Meble kuchenne wykorzystujące ten mechanizm również nie potrzebują uchwytów i są dużo tańsze niż modele z elektrycznym czujnikiem.

Uchwyty do szafek kuchennych. Tradycja i nowoczesność

Zamykanie szafek kuchennych we współczesnych wnętrzach nie oznacza, że musimy rezygnować z uchwytów oraz gałek. Ciekawym pomysłem, doskonale pasującym do nowocześnie urządzonych kuchni jest tzw. frezowanie. Frezowanie to żłobienie we frontach mebli, pozwala chwycić wyżłobioną część szafki i otworzyć ją. Frezowanie urozmaica duże powierzchnie, jest minimalistyczne i daje ciekawy efekt dekoracyjny. Niestety, frezowania nie można wykonać w każdym materiale. Najciężej zrobić je w drewnie i fornirze. Materiałem, który frezuje się najlepiej, jest płyta MDF. Zaletą frezowania jest jego niska cena (w porównaniu do zakupu gałek lub uchwytów).

Jeżeli nie możemy wyobrazić sobie zamykania i otwierania szafek kuchennych bez uchwytów, na rynku jest dostępnych wiele ciekawych modeli, które dobierzemy do stylu i wystroju naszego wnętrza. W nowoczesnej i minimalistycznej kuchni uchwyty listwowe zwane też nabijanymi będą prezentować się najkorzystniej i dodatkowo podkreślą jej charakter. Uchwyty listwowe to wystająca, metalowa listwa umieszczona na całej długości szafki lub jej wybranym obszarze, jest prawie niezauważalna. Alternatywą do uchwytów listwowych są uchwyty krawędziowe, które działają w podobny sposób. W tym przypadku listwa na środku zakończona jest wystającym, obłym kształtem, który pozwala na proste otwarcie i zamknięcie szafki bądź szuflady.

Dla osób, które wolą eksponować uchwyty i gałki sklepy oferują setki modeli w różnych stylach. Kryształowe gałki uświetnią każde wnętrze w stylu glamour, podobnie jak modele marmurowe i złote uchwyty przypominające kołatkę z głową lwa. Uchwyty wykonane ze zdobionej porcelany, mosiądzu i miedzi będą ciekawym dodatkiem do wnętrz retro. Natomiast drewniane i skórzane zamknięcia szafek kuchennych doskonale sprawdzą się w rustykalnych, skandynawskich wnętrzach.

Szukasz pomysłu na aranżację kuchni? Oto nasze propozycje

Elegancka kuchnia w bieli, architekci WZ Studio
Nasi Partnerzy polecają