Szafki z podnoszonymi drzwiczkami – oszczędność miejsca w małej kuchni

2018-01-01 10:46

Wśród rozwiązań aranżacyjnych, które pozwalają zaoszczędzić miejsce w małej kuchni, warto zwrócić uwagę na fronty szafek z drzwiami uchylnymi. Ich ruch odbywa się tak blisko skrzyni mebla, że otwieranie i zamykanie nie wymaga wykonania nawet pół kroku w tył. Docenią to właściciele ciasnych i wąskich kuchni, zwłaszcza że za sprawą podnośników nawet największe i najcięższe fronty mogą zupełnie lekko unosić się w górę.

Planując wyposażenie i aranżację kuchni, nie zawsze pamiętamy o przemyśleniu sposobu otwierania szafek kuchennych. A szkoda, bo zwłaszcza w małych i wąskich pomieszczeniach praca drzwiczek górnej części zabudowy może szybko zmęczyć użytkowników, jeśli będzie od nich wymagała ciągłego wykonywania uników – odchylania się na bok lub do tyłu. Rozwiązaniem, zresztą nie tylko do ciasnych pomieszczeń, są górne szafki z drzwiczkami otwieranymi nie na boki, a w górę, unoszonymi przez podnośnik. Przedstawiamy najważniejsze rodzaje podnośników do frontów kuchennych. Przyjrzyjmy się w tym celu ofercie firmy Häfele.

Uniwersalny podnośnik Free Flap

Najpopularniejszym podnośnikiem jest Free Flap, o dość płaskim mechanizmie, który nie zabiera zbyt wiele miejsca. Odpowiednio dobrana siła podnośnika sprawi, że nawet ciężki front, pozostawiony w dowolnej pozycji otwarcia, nie opadnie samoczynnie. Podnośnik Free Flap jest doskonały także do korpusów o mniejszej głębokości.

Podnośnik do wąskich przestrzeni Free Swing

W kuchnia wyjątkowo wąskiej, a także w przypadku wysokiej szafki, warto zastosować podnośnik  Free Swing. Podczas otwierania front wychodzi ponad szafkę. Jest to bezpieczne rozwiązanie, ponieważ otwarta klapa zajmuje mało miejsca przed szafką, daleko od naszej głowy. Jego ruch nie wymusza też odchylania się do tyłu. Dużym plusem tego rozwiązania jest to, że uchwyt klapy jest cały czas w zasięgu ręki. Podnośnik lekko unosi ciężkie fronty, zatrzymuje się w dowolnym położeniu, a końcowy ruch jest łagodnie i cicho tłumiony.

Podnośnik do frontów składanych Free Fold

W przypadku, gdy na górnym rzędzie szafek coś stoi, albo gdy wiszące szafki są bardzo wysokie, najtrafniejszym wyborem mogą się okazać fronty składane. Odpowiednim do nich podnośnikiem jest model Free Fold, który lekkim i płynnym ruchem składa drzwi wpół, odsłaniając całą zawartość szafki. Free Fold przy użyciu minimalnej siły człowieka unosi nawet 20-kilogramowe fronty, ponadto zajmuje mało miejsca przed szafką i niewiele miejsca na górze. Zawias środkowy okucia Free Fold wyposażony jest w szybkodziałający mechanizm chroniący przed zakleszczeniem. Bezpieczeństwo just tu więc na pierwszym miejscu.

Podnośnik do wysokiej zabudowy kuchennej Free Up

Podnośnik Free Up znajduje zastosowanie w wysokiej zabudowie mebli kuchennych, tworząc tam miejsce np. na sprzęt elektryczny. Zajmuje bardzo mało miejsca przed szafką, ponieważ unosi się zupełnie pionowo, równolegle do korpusu.

Podnośniki z systemem Push tu Open

Każdy z podnośników może być wyposażony w system Push to Open, który po lekkim naciśnięciu dolnej części klapy uchyli ją o kilka centymetrów, ułatwiając tym samym uchwycenie jej. Rozwiązanie to przyda się, jeśli wybierzesz fronty bezuchwytowe.

Wszystkie z kolei podnośniki do frontów są wyposażone w system domykania – dzięki temu końcowy ruch w górę lub w dół jest łagodnie i cicho tłumiony.