Kosz na śmieci do kuchni. Co wybrać, by wygodnie segregować odpady?

2019-10-21 17:47

Kosz na śmieci powinien znajdować się w strefie zmywania. Najczęściej jest umieszczany w szafce pod zlewozmywakiem oraz w bliskim sąsiedztwie zmywarki. Taka lokalizacja umożliwia zachowanie ergonomicznej i logicznej kolejności czynności, które po sobie następują. Może być to wyrzucenie odpadków organicznych z talerza, przed jego umyciem w zmywarce albo opakowania po warzywach, które myjemy w zlewie. Kosz na śmieci, choć może sprawiać wrażenie nieistotnego elementu kuchni (na tyle, że jest maskowany za frontem szafek), w rzeczywistości może stać się zaskakująco modnym gadżetem o ciekawym wyglądzie.

Spis treści

  1. Kosze na śmieci do kuchni – krótka historia segregacji odpadów
  2. Kosz na śmieci do kuchni i jego funkcjonalność
  3. Nowoczesny kosz na śmieci
  4. Kosze na śmieci do kuchni pod zlewozmywakiem

Kosze na śmieci do kuchni – krótka historia segregacji odpadów

Na potrzeby segregacji i recyklingu odpadów zostało stworzonych wiele rodzajów systemów sortowania śmieci oraz ułatwiających to zadanie pojemników i koszy. Na początku XX wieku w Charlottenburgu (jeszcze przed włączeniem tego obszaru w administracyjne granice Berlina) rozpowszechniono system segregacji śmieci w kuchni. Mieszkańcy otrzymywali trzy pojemniki służące do segregacji popiołu i drobnych śmieci, kuchennych odpadów organicznych oraz tak zwanych odpadów handlowych – papieru, szkła, szmat i metalu. Podział ten umożliwiał dalsze zagospodarowanie i wykorzystanie odpadów. Początkowo funkcję koszy na śmieci pełniły wiadra lub metalowe pojemniki. W blacie kuchni frankfurckiej (która stanowi prototyp nowoczesnej kuchni, zaprojektowanej w 1926 roku przez Margarete Schütte-Lihotzky) znajdował się otwór, przez który do wymiennego pojemnika można było wrzucać odpadki organiczne. Współczesnym przykładem innowacji technologicznej w dziedzinie segregacji śmieci jest wynalazek polskich inżynierów. BIN-e, bo tak został nazwany, to inteligentny, samosegregujący kosz, który samodzielnie sortuje odpady na grupy i ma swoje zastosowanie głównie w biurach.

..  Młynek do zlewu. Co to jest młynek do odpadów i jak działa? >>>

Kosz na śmieci do kuchni i jego funkcjonalność

Kosze na śmieci wykonywane są z różnych materiałów. Dominują wśród nich tworzywo sztuczne i stal, które zapewniają łatwość utrzymania kosza w czystości; jednak spotkamy także kosze wykonane na przykład z drewna. Kosze wolnostojące, przeznaczone do eksponowania w kuchni, mogą mieć uchylne wieko otwierane naciśnięciem dłoni od góry pojemnika. Drugim rozwiązaniem jest ułatwiający obsługę mechanizm pedału nożnego. Pokrywę kosza można zdjąć, aby wymienić worek lub wyczyścić kosz. Kosze do segregacji śmieci zaopatrzone są w oddzielne komory przeznaczone do sortowania odpadków na papier, metal i plastik, szkło oraz odpady zmieszane. Ze względu na nierównomierne napełnienie poszczególnych komór (na przykład rzadziej wynosimy szkło) producenci oferują modele koszy, w których poszczególne komory różnią się pojemnością.

..  Segregacja śmieci: kolory pojemników na odpady >>>

Nowoczesny kosz na śmieci

Kosz na śmieci może być elementem aranżacji wnętrza – gadżetem, który będzie przykuwał wzrok. Ciekawym pomysłem są designerskie kosze na śmieci – na przykład futurystyczny, przypominający wyglądem rakietę SpaceBoy od marki Wesco. Jego forma nawiązuje do amerykańskiego stylu lat 50. – ery podboju kosmosu i fascynacji przyszłością. Wykonany ze stali malowanej proszkowo jest dostępny w 10 kolorach i ma klapę otwieraną przez naciśnięcie. Kolejnym przykładem dobrego designu jest kosz Bin Bin, pierwszy projekt firmy Essey, przypominający zgnieciony papierowy kubek. Choć jego forma sugeruje przeznaczenie – wyrzucanie papieru, co czyni go koszem do przestrzeni biurowych – może się dobrze sprawdzić w minimalistycznej, nowoczesnej kuchni.

Kosze na śmieci do kuchni pod zlewozmywakiem

Tradycyjna lokalizacja kosza na śmieci w kuchni, czyli w szafce pod zlewozmywakiem, ma wiele zalet. Pierwszą z nich jest ograniczenie widoczności śmieci – wystarczy zamknąć szafkę. Jest to również rozwiązanie zapewniające większe bezpieczeństwo małym dzieciom niż wolnostojący kosz (zwłaszcza otwarty), który połyskiem albo kolorem może zainteresować najmłodszego domownika. Dodatkowym atutem jest wykorzystanie przez kosz na śmieci ograniczonej, trudnej do zagospodarowania przestrzeni (między innymi przez występowania syfonu). Rozwiązania systemowe, oferowane przez wielu producentów, to między innymi szuflady na kosz na śmieci oraz sortowniki montowane w gotowych szufladach. Warto się zainteresować takimi elementami zabudowy już na etapie projektowania kuchni.

Nasi Partnerzy polecają