Segregacja śmieci: kolory pojemników na odpady. Co wrzucamy do każdego z nich?

2021-05-26 16:13

POJEMNIKI NA ODPADY: KOLORY. Sprawdź, co oznaczają kolory pojemników do segregacji śmieci i co należy wrzucać do poszczególnych pojemników – niebieskiego, żółtego, zielonego, szarego lub czarnego. Dowiedz się też, co zrobić z meblami i inne sprzęty gabarytowymi, a także z żarówkami i świetlówkami oraz sprzętem RTV i AGD.

Segregacja śmieci: kolory pojemników na odpady. Co wrzucamy do każdego z nich?
Autor: GettyImages Poszczególne rodzaje śmieci powinny trafić do pojemników oznaczonych stałymi kolorami. Do niebieskiego wrzucamy papier, do żółtego plastik i metal, do zielonego szkło, do brązowego odpady bio, do szarego odpady ogrodowe, a do czarnego odpady zmieszane.

Spis treści

  1. Niebieski pojemnik na odpady (papier)
  2. Żółty pojemnik na odpady (tworzywo sztuczne i metal)
  3. Zielony pojemnik na odpady (szkło)
  4. Brązowy pojemnik na odpady (odpady bio)
  5. Szary pojemnik na odpady (odpady zielone)
  6. Czarny pojemnik na odpady (śmieci zmieszane)
  7. Segregacja śmieci. Co z meblami, gabarytami, elektroniką, lekami?
  8. Potrzebujesz podpowiedzi, jak segregować śmieci?

Nowe zasady segregacji odpadów mają charakter ogólnopolski. Zniknie więc bałagan, związany z odrębnymi regulacjami na poziomie samorządów. Zgodnie z rozporządzeniem ministra środowiska w użyciu będą następujące rodzaje pojemników na śmieci:

  • do zbierania papieru – kolor niebieski, napis „papier”,
  • do zbierania metalu, plastiku i opakowań wielomateriałowych (m.in. kartonów po mleku) – kolor żółty, napis „metale i tworzywa sztuczne”,
  • dla opakowań szklanych – kolor zielony, napis „szkło”,
  • dla biodegradowalnych odpadów z gospodarstw domowych – kolor brązowy, napis „bio”,
  • dla odpadów zielonych – kolor szary, napis „odpady zielone”,
  • dla odpadów zmieszanych (niedających się przypisać do żadnej z powyższych frakcji) – kolor czarny, napis „odpady zmieszane”.

Jednocześnie w przestrzeni publicznej (na osiedlu, przy targowisku lub hali targowej, a także w Punktach Selektywnej Zbiórki Odpadów komunalnych) spotkamy także pojemniki na śmieci:

  • dla bioodpadów z gastronomii i bioodpadów z targowisk - kolor brązowy, napis „bio – gastronomia/targowisko”,
  • do zbierania odpadów wielkogabarytowych – kolor dowolnie wybrany z wyjątkiem kolorów określonych powyżej, napis – „odpady wielkogabarytowe”.

>> Kolory worków do segregacji odpadów komunalnych >>

>> Czy szkło i plastik trzeba myć przed wyrzuceniem? >>

Co wrzucamy do każdego z pojemników? Poniżej szczegóły.

Niebieski pojemnik na odpady (papier)

Do niebieskiego kosza na śmieci wrzucamy suchy i czysty papier, tekturę, karton, m.in.:

- papierowe torby i worki, pudła i inne opakowania tekturowe lub kartonowe;- gazety, książki, prospekty;- papier biurowy, zeszyty;- rysunki akwarelowe, rysunki kredkami;

Do niebieskiego kosza na śmieci nie wrzucamy:

- paragonów sklepowych (powinny trafić do śmieci zmieszanych);- papieru tłustego, mokrego lub zabrudzonego trwałymi substancjami;- papieru pokrytego folią lub woskowanego;- taśmy klejącej, także tzw. malarskiej;- opakowań papierowych z zawartością;- kartonów (tetrapaków) po napojach i mleku;- chusteczek i ręczników papierowych.

Żółty pojemnik na odpady (tworzywo sztuczne i metal)

Do żółtego kosza na śmieci powinny trafić plastiki, metale oraz opakowania wielowarstwowe (np. kartony po sokach czy mleku, tzw. tetrapaki), m.in.:

- kartony i tektura pokryta folią aluminiową – opakowania po mleku, napojach (wielowarstwowe, tzw. tetrapaki);- tworzywo sztuczne – puste i zgniecione butelki plastikowe po napojach;- puste opakowania plastikowe po kosmetykach i środkach czystości;- plastikowe opakowania po żywności, folia i torebki z tworzyw sztucznych;- puszki po napojach, konserwach;- drobny złom żelazny i drobny złom metali kolorowych – zabawki, nożyczki, kapsle, nakrętki, garnki, folia aluminiowa;- długopisy (najlepiej starannie rozłożone na części);- żarówki tradycyjne.

Do żółtego kosza na śmieci nie wrzucamy:

- zabrudzonych lub mokrych toreb foliowych;- opakowań po lekach;- opakowań po olejach technicznych, smarach, płynach chłodniczych, nawozach, środkach ochrony roślin;- puszek i pojemników po farbach i lakierach;- tworzyw piankowych i styropianu;- sprzętu AGD;- świetlówek kompaktowych (tzw. energooszczędnych), jarzeniowych, LED;- opakowań z zawartością np. z żywnością, wapnem, cementem;- opakowań po aerozolach;- jednorazowych pieluch, środków higieny osobistej.

Zielony pojemnik na odpady (szkło)

Do zielonego kosza na śmieci wrzucamy szkło opakowaniowe, czyli szklane butelki i słoiki, ale bez metalowych nakrętek czy kapsli, np.:

- butelki i słoiki szklane po napojach i żywności;- butelki po napojach alkoholowych;- szklane butelki po sokach;- szklane opakowania po kosmetykach.

Do zielonego kosza na śmieci nie wrzucamy:

- naczyń żaroodpornych, talerzy, szklanek, porcelany, fajansu, ceramiki;- żarówek, świetlówek;- szkła okiennego, samochodowego, luster;- szklanych opakowań medycznych i chemicznych;- termometrów rtęciowych.

Brązowy pojemnik na odpady (odpady bio)

Do brązowego kosza na śmieci wrzucamy odpady kuchenne z wyłączeniem odpadów pochodzenia zwierzęcego (mięso, nabiał) oraz tłuszczów:

- obierzyny z owoców i warzyw;- zepsute owoce i jarzyny;- skorupki jaj;- fusy po kawie i herbacie;- zwiędłe kwiaty i rośliny doniczkowe;- resztki produktów spożywczych i potraw (bez mięsa, kości oraz tłuszczów).

Do brązowego kosza na śmieci nie wrzucamy:

- mięsa i jego przetworów (wędlin, pasztetów itp.);- sera, jogurtu, kefiru, mleka;- kości;- nieświeżego masła;- tłuszczu zdjętego z potraw.

Szary pojemnik na odpady (odpady zielone)

Do brązowego pojemnika na śmieci wrzucamy odpady ogrodowe:

- skoszoną trawę;- liście;- rozdrobnione gałązki, trociny.

Odpady zielone powinny być gromadzone 24 godziny przed planowanym terminem odbioru, tak by w worku nie rozwinęły się procesy fermentacji.

Czarny pojemnik na odpady (śmieci zmieszane)

W czarnych pojemnikach gromadzić będziemy tak zwane odpady zmieszane, czyli niedające się segregować śmieci komunalne, m.in.:

- zabrudzone opakowania plastikowe;- brudny papier;- porcelanę, talerze, potłuczone szyby, lustra;- zabawki;- opakowania po dezodorantach;- styropian opakowaniowy;- gumę;- popiół węglowy (zimny!);- artykuły higieniczne – pampersy, patyczki higieniczne, watę;- śmieci uliczne.

Segregacja śmieci. Co z meblami, gabarytami, elektroniką, lekami?

Reszta śmieci, czyli odpady wielkogabarytowe, jak np. meble, także tapicerowane, ale też materace i inne duże przedmioty, organizują lokalne Punkty Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Tam nieodpłatnie oddamy także wszelkie inne śmieci, które nie kwalifikują się do żadnej z frakcji śmieci segregowanych, ze zmieszanymi włącznie (np. gruz po remoncie mieszkania). Elektrośmieci (w tym świetlówki kompaktowe, tzw. energooszczędne) możemy oddać w wielu sklepach RTV i AGD, z kolei leki i opakowania po lekach – odnieść do apteki

Śmieci wielkogabarytowe to np. stare stoły, szafy, krzesła, sofy, kanapy; dywany; wózki dziecięce; materace; pierzyny; rowery; zabawki dużych rozmiarów; duże szyby, lustra.

Punkty selektywnej zbiórki przyjmują m.in.: leki; elektrośmieci; żarówki, lampy; baterie, akumulatory; tekstylia – ubrania, ręczniki, firany; odpady niebezpieczne – farby, lakiery do paznokci, termometry rtęciowe; odpady budowlane – umywalki, deski, płytki, grzejniki.

Potrzebujesz podpowiedzi, jak segregować śmieci?

Zobacz naszą galerię sprytnych rozwiązań do domu - związanych z segregacją śmieci i porządkiem w mieszkaniu.