Uchwyty do szafek kuchennych. Kiedy wybrać tradycyjne, kiedy wpuszczane?

2018-01-09 15:28

Stylowe lub nowoczesne gałki, praktyczne i wygodne relingi, a także coraz bardziej popularne systemy bezuchwytowe – sposobów otwierania kuchennych szafek i szuflad mamy do wyboru wiele. Podpowiadamy, jak znaleźć najlepszy dla siebie.

Uchwyty meblowe to niewielki, ale niezwykle ważny element zabudowy kuchennej. Przede wszystkim pozwalają wygodnie otwierać i zamykać szafki czy szuflady. Nie mniej istotna jest jednak ich funkcja dekoracyjna – to właśnie one nadają frontom meblowym konkretny charakter. Odpowiedni dobór uchwytów ułatwi więc pracę w kuchni i podkreśli styl wnętrza.

Tradycyjne uchwyty do zabudowy kuchennej

Najwięcej wzorów, form i stylów znajdziemy wśród uchwytów tradycyjnie montowanych do frontów. W zależności od charakteru mebli możemy zdecydować się na proste, oszczędne w formie relingi, które będą doskonale współgrały z surowymi wnętrzami w stylu skandynawskim czy loftowym; możemy też wybrać stylizowane, odpowiednie do realizacji klasycznych albo rustykalnych. W ofercie firmy Häfele znajdziemy najmodniejsze obecnie okucia wykańczane miedzią i brązem, jak i jednokolorowe uchwyty w czerni i bieli.

Uchwyty wpuszczane do frontów meblowych

Niekiedy, m.in. w przypadku wnętrz minimalistycznych i nowoczesnych, a więc wtedy, gdy silnie redukuje się elementy tworzące aranżację wnętrza, warto zrezygnować z tradycyjnych gałek czy relingów na rzecz uchwytów wpuszczanych. Uchwyty takie montuje się do górnej krawędzi szuflady czy frontu szafki dolnej albo do dolnej krawędzi szafki górnej.

Wyprofilowany kształt uchwytu pozwala wygodnie chwycić krawędź frontu. Zastosowanie takich uchwytów nie zakłóca efektu wizualnego, okazuje się też bardzo funkcjonalne. W związku z tym, że nie uchwyty wpuszczae nie wystają poza obrys mebla, świetnie sprawdzają się ponadto w wąskich pomieszczeniach, gdzie o tradycyjny uchwyt łatwo zahaczyć.

Bezuchwytowe fronty kuchenne

Przy wykonywaniu prac kuchennych Twoje często są mokre lub zabrudzone. Aby nie zostawiać śladów na froncie szafki, można wykorzystać system bezuchwytowy – Push  tu Open. Wówczas  lekkie pchnięcie kolanem albo łokciem wystarczy, by front delikatnie się uchylił. Uchwyt staje się wtedy zbędny, a zabudowa kuchenna otrzymuje minimalistyczną formę w postaci mozaiki gładkich frontów.