Szara kuchnia z meblami IKEA: aranżacja wąskiej kuchni

2016-04-15 13:26

Wąska kuchnia: świetna aranżacja z meblami Bodbyn, IKEA w kolorze szarym i piękną podłogą. Wąska i ciemna kuchnia była najsłabszym punktem w mieszkaniu. Po remoncie zyskała na urodzie i przestrzeni. Oto doskonały przykład na aranżację w stylu skandynawskim. Projekt kuchni: Domagała Design.

W mieszkaniu Ani i Rafała wąska i ciemna kuchnia (12 m2) była najsłabszym pomieszczeniem. Kuchnia zniechęcała do gotowania, które właściciele bardzo lubią. Po gruntownym remoncie i zmianie aranżacji w kuchni tętni życie rodzinne i towarzyskie. Właściciele zdecydowali się na gruntowny remont. Architekt Filip Domagała (DOMAGAŁA DESIGN, domagaladesign.com) całkowicie przearanżował mieszkanie, największe zmiany wprowadzając w kuchni.

Nowa aranżacja wąskiej kuchni

Zamknięta, wąska kuchnia i jej niewygodna przestrzeń nie sprzyjała gotowaniu ani przyjmowaniu gości. Po wyburzeniu ściany oraz likwidacji niemodnych luksferów wnętrze kuchni nabrało oddechu. Wąska kKuchnia została otwarta na przedpokój, zagarniając przy okazji jego niewielką część. Pani domu zależało w aranżacji kuchni na długim blacie, na którym mogłaby rozłożyć warzywa oraz sprzęty potrzebne do przyrządzania wegetariańskich posiłków. Konieczna też była w kuchni duża liczba szafek, bo właściciele lubią ład i każdy przedmiot w ich domu ma swoje miejsce. Kuchnię od jadalni dzieli spora odległość, dlatego przydatny okazał się stolik barowy, przy którym można zjeść szybkie śniadanie lub posadzić gości podczas szykowania potraw. Pod względem stylu aranżacji kuchni właściciele i projektant mieli podobne preferencje: aranżacji kuchni miała być przestronna, jasna, w duchu skandynawskim. Filip starał się, by kuchnia była atrakcyjna wizualnie. Udało się. – Każdy, kto wchodzi do domu Ani i Rafała, w pierwszej kolejności zwraca uwagę na trójkolorową podłogę w kuchni. To element w aranżacji kuchni, który definiuje tę część mieszkania – mówi dumny z efektu.

Kuchnia IKEA: szare meble z frontami Bodbyn

Długą i wąską kuchnię trudno zagospodarować tak, żeby była funkcjonalna i wygodna, a przy tym dobrze się prezentowała - opowiada architekt Filip Domagała. By nie pogłębić wrażenia korytarza, najlepiej w miarę możliwości unikać zabudowywania ścian w askiej kuchni górnymi szafkami. W ten sposób poprawiają się proporcje pomieszczenia, aranżacja kuchni zyskuje na lekkości, przestronności. Moim zdaniem w kuchni najważniejszy jest długi blat, zarezerwowałem dla na niego maksimum miejsca. Zrezygnowałem też z górnych szafek na jednej ścianie, zrekompensowałem to jednak na drugiej, wykorzystując ją do granic możliwości. Wysoka zabudowa oraz witryny w kolorze szarym Bodbyn IKEA pomieściły wszystko, co potrzebne gospodarzom do wygodnego funkcjonowania. Możliwość schowania wszystkich sprzętów to duży plus w niewielkiej przestrzeni kuchni. Blat ma kontynuację pod oknem i biegnie dalej, rozdzielając „kredensową” zabudowę kuchni w kolorze szarym. Węższe od standardowych szafek witryny IKEA udało się dopasować do układu okna, które dodatkowo odbija się w szkle witryn. Efekt? Aranżacja kuchni wydaje się przestronniejsza.

Jak powiększyć wąską kuchnię: triki optyczne

Aby wąska kuchnia wydała się  większa i bardziej przestronna, warto zastosować kilka sprawdzonych rozwiązań w aranżacji. Zawsze się małej kuchni sprawdzi się jasna kolorystyka, błyszczące powierzchnie, odpowiednie oświetlenie i... znika wrażenie ciasnoty w wąskich pomieszczeniach. Dobrym pomysłem w aranżacjach wąskich kuchni jest zastosowanie przeszkleń. W kuchni Ani i Rafała w dużych witrynach przechowywane są głównie szklane naczynia, potęgując zamierzony efekt lekkości. W prezentowanej szarej kuchni zastsowano jeszcze jeden zabieg, by powiększyć wnętrze. Zabudowę kuchenną przy jednej ze ścian „przeciągnięto” aż do przedpokoju, co pozwoliło wydłużyć blat roboczy z konglomeratu imitującego marmur. Pod ścianką pomalowaną farbą tablicową ustawiony został wykonany na zamówienie stolik barowy. To granica między kuchnią a salonem, miejsce spotkań przy kawie, przekąsce, dobry punkt obserwacyjny dla młodych rodziców opiekujących się niemowlakiem.

Remont wąskiej kuchni: kosztorys

 • meble kuchenne z frontami Bodbyn, IKEA ok. 12 500 zł
 • blat z konglomeratu, kamex-bielinski.pl ok. 9000 zł
 • lodówka KI 42FP60, Samsung 4300 zł
 • płyta PIB 672F17E, Bosch 2300 zł
 • okap Mira White 40, Falmec 2400 zł
 • zlewozmywak Domsjö, IKEA 750 zł
 • bateria Focus Hansgrohe, Internity 770 zł
 • zmywarka, Siemens 2500 zł
 • piekarnik, Siemens 3500 zł
 • płytki Masia Blanco, Equipe Ceramicas ok. 1400 zł
 • gres Rhombus, Equipe Ceramicas ok. 4300 zł
 • 4 lampy wiszące Pure Copper, Hübsch 1180 zł
 • lampa Hektar, IKEA 99 zł
 • 3 oprawy Kanlux, e-pstryk.pl 98 zł
 • Hoker Steel Paris Extra, h-design.pl 658 zł
 • stół barowy na zamówienie, stoltech.pl ok. 1300 zł