Jak urządzić żółtą kuchnię? Nowoczesna żółta kuchnia na 33 zdjęciach. Przykładowe aranżacje

2024-03-14 11:34

Jeśli kiedykolwiek myślałeś, że nigdy nie urządzisz swojej kuchni na żółto, te zdjęcia sprawią, że zmienisz zdanie, a przynajmniej stwierdzisz, że żółta kuchnia może być subtelna i piękna. Żółty pomysł to doskonały pomysł np. na kuchnię w styleu prowansalskim! Dowiedz się, jak urządzić żółtą kuchnię!

Spis treści

 1. Kolor żółty we wnętrzach. Jak na nas wpływa?
 2. Jaki kolor ścian do żółtych mebli kuchennych?
 3. Jak urządzić żółtą kuchnię?
 4. Aranżacja żółtej kuchni: zachowaj równowagę!
 5. Żółta kuchnia: do jakiego stylu pasuje?
 6. Żółta kuchnia. Zdjęcia

Kolor żółty we wnętrzach. Jak na nas wpływa?

Żółty kolor wzbudza w nas same pozytywne emocje. Kojarzy się ze słońcem, piaskiem, wakacjami, a więc czymś miłym, przyjemnym i radosnym. W psychologii kolorów żółty figuruje jako stymulująca, poprawiająca koncentrację barwa.

To dlatego doskonale sprawdza się w biurach i gabinetach, wszędzie tam, gdzie potrzebujemy motywacji do pracy i działania. Jako energetyzujący i radosny kolor, żółty skutecznie rozjaśnia wnętrza, niezależnie czy wybierzemy intensywny odcień cytrynowy, delikatny waniliowy, przygaszony musztardowy czy modny Gen Z Yellow, który chętnie wykorzystują projektanci i architekci.

Jaki kolor ścian do żółtych mebli kuchennych?

Niestety, nawet z tak wdzięcznym kolorem jak żółty należy uważać. Kluczem do idealnie urządzonej żółtej kuchni jest zachowanie równowagi między żółtym a pozostałymi kolorami. Dlatego obok żółci powinny znaleźć się barwy, z którymi kolor ten tworzy najlepsze zestawy.

Z jakimi kolorami łączyć żółty?

 • z bielami
 • z beżami
 • z popielami
 • z szarościami
 • z kolorem grafitowym
 • z kolorem jasnego drewna

Jak urządzić żółtą kuchnię?

Żółta kuchnia wcale nie oznacza, że każdy element wystroju i wyposażenia musi być w tym kolorze. Czasem wystarczy, że fronty kuchennych mebli są żółte – mogą to być górne lub dolne szafki lub cała zabudowa.

Innym sposobem na wprowadzenie żółtego koloru do kuchni jest pomalowanie ściany na ten kolor. Kolor żółty uwielbia dominować, dlatego lepiej ograniczyć się do pokrycia żółtą farbą jednej, ewentualnie dwóch ścian.

Dobrym pomysłem jest pomalowanie ściany w ten sposób, by z intensywnej żółci kolor przechodził w nieco jaśniejsze odcienie lub biel. Taki zabieg złagodzi intensywność żółtego i optycznie podwyższy sufit (sufit w takim przypadku również powinien być biały).

Na ścianie, zamiast farby możemy położyć żółte płytki lub kafelki – na przykład między blatem a górnymi szafkami w kuchni. Będzie to nie tylko ciekawy zabieg estetyczny, ale również dodatkowa warstwa ochronna dla ściany. Upewnijmy się, że płytki, które wybraliśmy są proste w utrzymaniu czystości i odporne na plamy.

Aranżacja żółtej kuchni: zachowaj równowagę!

W żółtych kuchniach niezależnie od stylu możemy spotkać trzy zestawy kolorystyczne: biały-żółty, szary-żółty i czarny-żółty. Biel, szarość i czerń stanowią dyskretne tło dla efektywnej żółtej barwy, wypychając ją na pierwszy plan, jednocześnie ją łagodząc.

W żółtej kuchni urządzonej w stylu nowoczesnym kolor żółty zazwyczaj jest jedynie dodatkiem lub ogranicza się do jednego większego elementu zabudowy, np. może to być rząd żółtych szafek kuchennych, żółta lodówka czy żółte krzesła.

Dobrym pomysłem może być zestawienie żółtych frontów z czarnym lub grafitowym blatem. Dla osób, które lubią mocne akcenty i odważne rozwiązania polecamy pomalowanie sufitu na żółto (wtedy meble i zabudowa powinny być białe, szare lub czarne – dla równowagi). Kolor żółty w kuchni ociepli surowe białe ściany i wprowadzi do nowoczesnego wnętrza uczcie komfortu i miękkości.

Żółta kuchnia: do jakiego stylu pasuje?

Żółta kuchnia w stylu retro

Żółty wydaje się być stworzony do stylu retro. Żółta kuchnia w tym stylu może wyglądać jak pop-artowe dzieło sztuki, gdy oprócz intensywnej żółci do wnętrza wprowadzimy elementy w kolorze czerwonym, niebieskim i zielonym. Często żółte kuchnie w stylu retro zamiast cytrynowego odcienia stawiają na kolor musztardowy.

Żółta kuchnia w stylu boho

Stylem, który doskonale wykorzystuje zalety żółtego jest boho. Wyobraźmy sobie żółtą kuchnię w stylu boho z kolorowymi, ręcznie malowanymi talerzami wiszącymi na intensywnie żółtej ścianie albo okrągły drewniany stół z dostawionymi do niego krzesłami o ciekawych kształtach, w różnych odcieniach żółci.

Żółta kuchnia w stylu prowansalskim i rustykalnym

Białe prowansalskie meble w kuchni na tle ściany w odcieniu piaskowej żółci (między kolorem cytrynowym a jasnym brązem) prezentują się doskonale, podobnie jak drewniane meble w towarzystwie żółtych, stylizowanych sprzętów AGD we wnętrzach rustykalnych.

Żółta kuchnia. Zdjęcia

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Jak urządzić kuchnię w stylu prowansalskim? Kuchnia prowansalska na 26 sposobów

QUIZ. Jaki to styl wystroju wnętrz? Rozpoznasz?

Pytanie 1 z 15
Jaki styl przedstawia zdjęcie?
styl rustykalny