Wyposażenie kuchni: czym zastąpić wiszące szafki kuchenne?

2014-10-28 15:41 Sonia Łukomska

W aranżacjach kuchni coraz częściej spotykamy się z brakiem wiszącej zabudowy kuchennej nad ciągiem roboczym. Zazwyczaj wydaje się nam, że jest ona niezbędnym elementem wyposażenia kuchni, szczególnie w małych wnętrzach, w których każdy centymetr jest na wagę złota, jednak nie jest to prawdą. Z powodzeniem można zastąpić ją przy pomocy półek, regałów, relingów z haczykami, wnęk, a nawet luster! Oto galeria przykładowych aranżacji kuchni, w których nie znajdziecie wiszących szafek kuchennych – i dobrze!

Nasze mieszkania mają coraz bardziej nieformalny charakter, ponieważ coraz częściej przedkładamy wygodę i dostosowanie wyposażenia do trybu życia domowników nad ich wygląd. Nie dziwią więc akcesoria kuchenne na widoku. Wręcz przeciwnie – umieszczając je na półce zastępującej górne szafki kuchenne, możesz uczynić z nich główny element dekoracyjny we wnętrzu.

Zamiast górnej zabudowy kuchennej: półki, regały, relingi i wnęki

To, że rezygnujemy z wiszącej zabudowy kuchennej nie oznacza, że przestrzeń nad ciągiem roboczym przestaje być funkcjonalna. Półki i regały z powodzeniem zmieszczą wszystko to, co do tej pory kryło się w ciemnościach szafek, a przy okazji mogą stanowić oryginalną dekorację wnętrza. Talerze, kieliszki, makarony i herbaty w ozdobnych słojach i puszkach ustawiamy na otwartych półkach wszelkiego rodzaju. Może to być regał z płyty g-k, lekka półka na wspornikach albo drewniana, wisząca „kaseta” na talerze i półmiski. Do półek przymocuj reling z haczykami, wtedy zmieści się na nich więcej rzeczy. Możesz również postawić na sam reling, przymocowany do ściany lub sufitu, wtedy twoja kuchnia nabierze rustykalnego charakteru. Powieś na nim nie tylko narzędzia kuchenne, ale i kubki i filiżanki. Nada to wnętrzu lekkości i modnego wdzięku. Półki możesz też zastąpić wnękami, a naczynia – obrazami, tworząc w kuchni mini-galerię sztuki. Niezwykle ciekawym rozwiązaniem jest również powieszenie nad ciągiem kuchennym długiego lustra. Sprawia ono, że wnętrze nabiera elegancji i wysmakowania, a przy okazji powiększa optycznie przestrzeń (wisząca zabudowa kuchenna zazwyczaj ją zacieśnia).

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

Z czerwcowym „M jak Mieszkanie” w sezon letni wkraczamy pełni optymizmu – z fantazją, lekkością i w kolorze! Pomogą w tym rozwiązania, meble i dodatki, które poprawią nasz komfort wypoczynku i pozwolą poczuć się jak na wakacjach.

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie - Czerwiec 2021