Modna kuchnia, czyli jaka? Trendy aranżacyjne z targów EuroCucina 2018

2018-05-17 18:35 DD

Jaka jest modna kuchnia? Na pewno nowoczesna, a często minimalistyczna. Do tego profesjonalna – jak dla zawodowych kucharzy – i zaawansowana technologicznie. Te i inne trendy kuchenne widać było wyraźnie na targach EuroCucina 2018, odbywających się w ramach Salone del Mobile w Mediolanie.

EuroCucina to odbywające się co 2 lata największe targi kuchenne w Europie. Stanowią świetną okazję do tego, by zapoznać się z najnowszymi trendami zarówno w zakresie projektów kuchni, jak i rozwiązań technologicznych. Czym żył Mediolan w tym roku? Przygotowaliśmy małe podsumowanie.

Ciemne fronty kuchenne

Biel w odwrocie? To można było stwierdzić, oglądając ekspozycje kuchenne na targach EuroCucina 2018. Dominowały ciemne kolory, zwłaszcza szarość betonu, antracyt oraz czerń. W wykończeniach najczęściej można było spotkać mat oraz półmat, wypierające wysoki połysk. Do tego dochodzą ciemniejsze wzory kamienia i betonu, pojawiające się też  na frontach meblowych, a także na blatach. Dzięki zastosowaniu solidnych, nowoczesnych laminatów blaty kuchenne perfekcyjnie imitują droższe (np. marmur, naturalne drewno) albo bardziej wymagające (beton) materiały. To dobra alternatywa dla naturalnego kamienia.

Styl nowoczesny i minimalistyczny

Modne zabudowy kuchenne są przede wszystkim proste, jednolite, bez ozdobników. Miłośnicy klasyki mogą się poczuć rozczarowani, ponieważ wyraźnie rządzi styl nowoczesny. Projektanci starają się ukrywać, co tylko się da – stąd coraz mniej otwartych półek. Natomiast za prostymi frontami dzieje się wiele: wielopoziomowe systemy cargo, mnóstwo szuflad, oświetlenie LED, by dobrze podejrzeć zawartość. Pozwala to zaprowadzić i podtrzymywać porządek w kuchni – w końcu we wnętrzach nowoczesnych mniej (w tym wypadku: na wierzchu) znaczy więcej.

..  Nowoczesna kuchnia – zobacz GALERIE ZDJĘĆ >>>

Trendy EuroCucina 2018
Autor: mat. pras. Valcucine Modna, minimalistyczna zabudowa kuchenna

Kuchnia profesjonalna

Nowoczesna prostota w projektach kuchni ma jeszcze jeden ważny aspekt, a mianowicie profesjonalizację. Modne kuchnie są aranżowane w taki sposób, by także zawodowy kucharz sprawnie przygotował w nich popisowe dania. Stąd ład i porządek, funkcjonalna prostota, ale też bardzo wysoka jakość materiałów. Współczesna kuchnia przypomina wręcz laboratorium, w którym meble, AGD, akcesoria i materiały wykończeniowe tworzą „maszynę” do codziennych prac. Co ważne, blaty kuchenne powinny być jak najdłuższe i jak najszersze – w miarę możliwości, jakie zapewnia metraż pomieszczenia.

..  Wybieramy blat kuchenny – ceny, rodzaje, trwałość, cechy użytkowe >>>

AGD do zabudowy

W duecie z modą na minimalizm idą sprzęty kuchenne do zabudowy. Dzięki nowoczesnym technologiom z sukcesem udaje się pogodzić interesujące wzornictwo z funkcjonalnością. Ponieważ zabudowy meblowe są coraz bardziej spersonalizowane, również sprzęty muszą spełniać zróżnicowane wymagania użytkowników. Można powiedzieć, że niejako zaciera się granica między wyglądem mebli a AGD do zabudowy.

Trendy EuroCucina 2018
Autor: mat. pras. Samsung Nowoczesne sprzęty do zabudowy proponuje np. Samsung. Piekarniki Dual Cook Flex™ pozwalają na niezależne przygotowywanie dwóch różnych dań - ani aromaty, ani temperatury nie mieszają się dzięki dwudzielnej konstrukcji sprzętów

Technologie na miarę XXI wieku

Współczesna kuchnia stanowi dobry przykład pełnego wykorzystania rozwoju technologicznego. Zaawansowane procesy produkcyjne pozwalają na uzyskanie solidnych, efektownych i spersonalizowanych rozwiązań np. w zakresie designu mebli. Z kolei sprzęty kuchenne współpracują z aplikacjami mobilnymi. Korzyści? Na przykład piekarnik sam podpowie odpowiedni program do rodzaju dania i jego masy. Za pomocą sieci Wi-Fi możemy też sterować okapami kuchennymi czy lodówkami (np. Samsung Family Hub 3.0). Dlaczego by nie skontrolować na smartfonie chociażby zawartości lodówki!

Przestrzeń wspólna dla domowników

Przemyślana, uporządkowana aranżacja kuchni pozwala nie tylko na sprawne codzienne prace, lecz także przebywanie w kuchni w większym gronie. Ponieważ współczesne kuchnie są coraz częściej otwarte na salon, liczy się to, by design zabudowy współgrał z tym w pokoju dziennym. Stąd też blaty o podwójnych funkcjach, np. do przygotowywania dań, a później ucztowania.

Otwarta kuchnia to także zabudowa wyspowa, która od strony salonowej coraz bardziej upodabnia się do mebli „niekuchennych”. Współczesna wyspa kuchenna coraz bardziej się zmienia - znacznie się wydłuża, przechodząc w blat roboczy i stół w jednym.

Producenci mebli proponują np. systemy półek, regałów i witryn, które sprawdzają się i w kuchni, i w salonie. A jeśli kuchnia jest bardzo mała i czasem mamy ochotę ją ukryć, możemy wybrać zabudowę zamykaną za drzwiami.

Modna aranżacja kuchni – GALERIE ZDJĘĆ