Abimis
Autor: materiały prasowe Abimis DWIE PERSPEKTYWY Kuchenna wyspa i sofa domykają oś widokową – wzrok gotujących wędruje do salonu, gdzie zatrzymuje się na zielonej kanapie i designerskiej półce nad nią, z sofy zaś widzimy w oddali spektakularnie lśniącą bryłę wyspy z polerowanej stali. Kuchnia „Ego”, Abimis. abimis.com

Największy minus otwartej kuchni? Bałagan. Te aranżacyjne triki pomogą ci go ukryć

2023-04-18 15:01 AGF

Nawet najpiękniejsza i najbardziej funkcjonalna kuchnia ma takie chwile, kiedy wygląda niezbyt reprezentacyjnie. Nie trzeba z tego powodu na zawsze skazywać jej na rolę domowego zaplecza, ale warto dać jej czasem możliwość zejścia na dalszy plan, a honory domu niech czyni salon.

Otwarta kuchnia to dziś właściwie standard. W ślad za tym trendem pojawiły się kolekcje mebli, które pozwalają na spójne stylistycznie urządzenie całej przestrzeni dziennej, a kuchnie nabrały salonowej ogłady. Lecz choć pomysł, by na czas przygotowania posiłków nie zamykać się za kuchennymi drzwiami, tylko uczestniczyć w życiu rodzinnym i towarzyskim, jest bliski współczesnemu stylowi życia, nie wszyscy są entuzjastami gotowania w salonie.

Elegancko fornirowane meble ani piękne użylenie kamiennego blatu nie uchronią przed nieodzownie towarzyszącymi kulinarnym działaniom odgłosami, zapachami czy rozgardiaszem. Aby zminimalizować te uciążliwości, można zastosować różne aranżacyjne sztuczki, które pozwolą częściowo lub czasowo kuchnię zasłonić albo po prostu wyprowadzić ją z salonu.

Korzystnym kompromisowym rozwiązaniem może się okazać otwarcie kuchni nie bezpośrednio na przestrzeń wypoczynkową, lecz jadalnię lub ciąg komunikacyjny. Kluczem do sukcesu będzie takie jej usytuowanie względem salonu, by się nawzajem „nie widziały”. Planując układ funkcjonalny wnętrza, warto zadbać o wizualny podział przestrzeni – np. klatką schodową, zabudową meblową lub garderobą. Wówczas gotując, zachowamy kontakt z resztą domowników, a nie będziemy im przeszkadzać.

Pudrowy róż

Kuchenna ściana zdaje się dzielić przestrzeń niczym teatralna kulisa. Wrażenie to potęguje spektakularny geometryczny motyw na gresowych płytkach „Soda”, proj. Daria Zinovatnaya, Bardelli.

Kuchnia otwarta na salon
Autor: serwis prasowy marki Bardelli

Wyspa z widokiem

Gdzie ta kuchnia? Wyspę ustawiono frontem do rozsuwanego przeszklenia prowadzącego na taras, bezuchwytową kuchenną zabudowę ujednolicono z panelami ściennymi w korytarzu i zabudową w salonie, jedynie AGD (Gaggenau) zdradza jej kuchenne przeznaczenie. Kuchnia „+Segmento”, Poggenpohl.

Kuchnia otwarta
Autor: serwis prasowy marki Poggenpohl

Wysmakowana kompozycja

Przywodzący na myśl piaski pustyni rysunek spieku kwarcowego, ciepły odcień naturalnego dębu i głęboka matowa czerń (fronty gładkie i o fantazyjnie żłobionej powierzchni) – wyrafinowane połączenie szlachetnych materiałów, które sprawdzi się i w kuchni, i w eleganckim salonie. Kuchnia „Ariana”, Halupczok.

Fronty Ariana Halupczok
Autor: serwis prasowy meble-halupczok.pl

Gdzieś pomiędzy

Kuchnia w wąskiej przechodniej przestrzeni – stylowy portal i kolorystyka ścian wyraźnie oddzielają przestrzeń jadalni. Na podłodze panele „Alpha Vinyl AVST40232” – estetyczne, wodoodporne i trwałe, a przy tym łatwe w montażu w remontowanych wnętrzach, Quick-Step.

Kuchnia otwarta na salon
Autor: serwis prasowy marki Quick-Step
STAWIANIE GRANIC
MONIKA BRONIKOWSKA, HOLA DESIGN, hola-design.pl
MONIKA BRONIKOWSKA, HOLA DESIGN, hola-design.pl

Funkcjonalność kuchni powinna zawsze wynikać ze stylu życia i potrzeb właścicieli, ale nie bez znaczenia jest przestrzeń, jaką dysponujemy – jej ograniczenia mogą narzucać nietypową lokalizację kuchni. Ale bywa też tak, że domownicy po prostu nie chcą gotować w salonie albo korzystają z kuchni sporadycznie, tylko by zaparzyć kawę lub przygotować francuskie śniadanie. Zdarzało nam się w takich przypadkach przenieść ją np. do ciągu komunikacyjnego, pod schody. Tak czy inaczej, jeśli kuchnia ma być otwarta, warto zadbać, by strefy brudne, jak zlewozmywak czy blat, na którym stawiamy naczynia, można było, choćby czasowo, ukryć. Sprawdzają się tu mobilne przesłony, jak przesuwne i harmonijkowe panele lub drzwi. W jednym z projektów, gdzie kuchnię od salonu dzieli loftowa szklana ściana, zaproponowaliśmy też kotarę, którą po obiedzie – czy gdy przychodzą goście – można zasłonić.

Od podłogi po dach

Pięknie wybarwione dębowe meble kuchenne znakomicie współgrają z odcieniami dębowego parkietu i cedrowej okładziny na suficie. Wyspę wykonano z wapienia Norrvange, Nordiska Kök.

Kuchnia otwarta na salon
Autor: serwis prasowy nordiskakok.com

Bez daty ważności

Współczesna interpretacja klasyki – ramowe fronty i pozbawiona zbędnych detali linia sprawiają, że kuchnia „Pavia” świetnie współgra i z historyczną architekturą, i z nowoczesnym designem, Kvik.

Kuchnia otwarta na salon
Autor: serwis prasowy kvik.dk

Jakość i dyskrecja

Minimalistyczna kuchnia „Z1” pozwala na funkcjonalną aranżację wnętrza, w którym pierwsze skrzypce gra sztuka, Zajc.

Kuchnia otwarta na salon
Autor: serwis prasowy marki Zajc

Prawie w ogrodzie

Z tej kuchni równie łatwo podać obiad do stołu, jak i na taras. Okrągła struktura nad półwyspem mieści okap sufitowy i ciąg wentylacyjny. Za zielonymi lamelami pod barem ukryto grzejnik, Dries Otten.

Kuchnia otwarta na salon
Autor: serwis prasowy driesotten.be