Skandynawski design w praktyce: piękno tkwiące w funkcjonalności

2019-11-14 17:38

Design rodem ze Szwecji i pozostałych krajów skandynawskich cenimy za staranność projektowania – od zakresu funkcji przez rozwiązania techniczne i wygląd po staranność wykonania. Sprzęty domowe powinny przecież nie tylko cieszyć oczy, lecz także dobrze nam służyć przez kolejne dni, miesiące i lata, nieraz bardzo intensywne. Właśnie takie jest również szwedzkie AGD.

Skandynawski design w praktyce: piękno tkwiące w funkcjonalności
Autor: materiały prasowe Electrolux Prawdziwy skandynawski design to komfort codziennego życia.

Spis treści

 1. Funkcjonalne płyty indukcyjne SenseBoil®
 2. Funkcjonalne piekarniki z funkcją Steamify®
 3. Wygodne zmywanie ze zmywarką QuickSelect

Skandynawowie uważają, że niewiele rzeczy w życiu jest przyjemniejszych niż rozkoszowanie się smakiem domowego posiłku w gronie najbliższych. Nie oznacza to jednak, że w gotowanie chcieliby wkładać całą swą energię i pożytkować na nie całe wieczory. Ten czas mogliby przecież przeznaczyć na tyle innych przyjemności! Nic więc dziwnego, że właśnie na Północy, a konkretnie w Szwecji narodziło się AGD, dzięki któremu w każdym domu może się znaleźć prawdziwie intuicyjna kuchnia.

Taką możliwość dają nowe propozycje szwedzkiej marki Electrolux, która swe stulecie działalności (tak, firma narodziła się w 1919 roku!) poświęciła na tworzenie nowych sposobów i narzędzi, które umożliwiają nam dziś to, byśmy jedli jeszcze smaczniej, zdrowiej i w sposób bardziej zbilansowany. Bogata historia współpracy z profesjonalnymi szefami kuchni dała projektantom firmy Electrolux wiedzę, która zaowocowała powstaniem sprzętów aktywnie ułatwiających oraz przyspieszających wszelkie działania w kuchni. 

Te sprzęty to m.in. lodówki dłużej zachowujące świeżość produktów, ich walory smakowe i zapachowe oraz wartości odżywcze. Płyty kuchenne, które nie tylko wiedzą w jakiej temperaturze gotować różne potrawy, ale również harmonijnie współpracują z cichym okapem. Piekarniki parowe, dbające o to, by potrawy były bardziej soczyste, chrupiące i smaczniejsze. I wreszcie zmywarka umożliwiająca podniesienie dolnego kosza na wyższy poziom, by ułatwić załadunek i rozładunek naczyń.

Co łączy te tak różnorodne urządzenia? Istota skandynawskiego designu, czyli ukierunkowanie na człowieka. Tej nadrzędnej wartości służą takie zalety sprzętu jak prosta obsługa, nowe funkcje oraz intuicyjność, dzięki której korzystanie z nich nie wymaga wysiłku, daje więcej przyjemności, a także ułatwia odkrywanie we własnym domu nieznanych wcześniej smaków. Przyjrzyjmy się bliżej, jak te walory przejawiają się w nowych urządzeniach z linii Electrolux Intuit – płycie indukcyjnej SenseBoil®, piekarniku z funkcją Steamify® i zmywarce QuickSelect.

Funkcjonalne płyty indukcyjne SenseBoil®

Prawdziwie intuicyjne płyty Electrolux to nieodzowny i niezawodny sprzęt w nowoczesnej kuchni, umożliwiający tworzenie smacznych potraw w krótszym czasie. Pozwala gotować szybciej, a dzięki funkcji rozpoznawania obecności garnka, także bezpieczniej. Płyta indukcyjna Electrolux SenseBoil® rozpoznaje moment zagotowania wody i automatycznie redukuje moc. Możemy więc spokojnie skupić się na innych pracach kuchennych, mając gwarancję, że na płycie nic nie wykipi.

Intuicyjnie i ergonomicznie płyty indukcyjne Electrolux mają też inne funkcje ułatwiających gotowanie, takie jak:

 • Infinite™: duże i elastyczne pola grzewcze, które automatycznie dostosowują się do rozmiaru oraz kształtu naczyń.
 • FlexiBridge: wygodne łączenie dwóch, trzech, a nawet czeterch pól grzewczych w jedno duże pole.
 • SenseFry®: płyta indukcyjna sama określa parametry gotowania. Wystarczy wybrać na wyświetlaczu rodzaj potrawy i poziom smażenia, a technologia SenseFry® utrzyma stałą temperaturę na powierzchni naczynia, co pozwala np. przygotować idealne naleśniki.
 • SensePro®: bezprzewodowa termosonda na bieżąco mierzy temperaturę wnętrza, a informację przekazuje do płyty. Pozwala to wygodnie przygotować smaczne dania gotowane, smażone, duszone, a także przyrządzane metodą sous-vide jak w najlepszej restauracji.
 • Hood2hood: czyli współpraca płyty z okapem. Ten ostatni samoczynnie się włącza, a siła wyciągu jest dostosowana do intensywności gotowania.
Płyta Senseboil
Autor: materiały prasowe Electrolux Płyta Senseboil z linii Electrolux Intuit.

Funkcjonalne piekarniki z funkcją Steamify®

Cennym uzupełnieniem płyty indukcyjnej w kuchni jest piekarnik, który współcześnie pozwala nam przygotować wiele wspaniałych, apetycznych dań. Czy praca z takim sprzętem jest trudna? Wcale nie – funkcja Steamify® (dostępna w piekarnikach SENSE 900 CookView®, PRO 800 SteamBoost i PRO 900 SteamPro marki Electrolux) wyręcza nas w sterowaniu ustawieniami piekarnika parowego. Wystarczy określić temperaturę, w jakiej wg przepisu przewidziane jest pieczenie.

Co się stanie dalej? Piekarnik automatycznie dobierze optymalną ilość pary oraz dostosuje pozostałe parametry pracy, aby uzyskać pożądany rezultat. Po zakończeniu pracy urządzenia wyjmiemy z niego wyjątkowo apetyczne ciasto, pachnący świeżością chleb, soczystą pieczeń. Przyrządzanie pysznych potraw jeszcze nigdy nie było łatwiejsze! A jeśli jesteśmy przywiązani do tradycyjnych przepisów, w tym samym piekarniku będziemy mogli przygotować potrawy bez pary – jedynie korzystając z dobrodziejstw klasycznego termoobiegu.

Inne szczególnie innowacyjne funkcje, dzięki którym kuchnia z piekarnikiem Electrolux staje się prawdziwie intuicyjna, to:

 • Connectivity: piekarnik można obsługiwać z poziomu aplikacji mobilnej MyElectrolux. Wybieramy przepis, a sprzęt samodzielnie dobiera parametry pieczenia.
 • Gotowanie wspomagane: wystarczy wybrać jeden z wielu zdefiniowanych przepisów i cieszyć się za każdym razem doskonałymi efektami pieczenia.
Piekarnik Steamify
Autor: materiały prasowe Electrolux

Wygodne zmywanie ze zmywarką QuickSelect

Po wielkim gotowaniu i długim biesiadowaniu przy stole w gronie najbliższych zostaje mnóstwo naczyń, sztućców, garnków i akcesoriów do umycia. Dlatego warto się zastanowić nad wyborem odpowiedniej zmywarki, która szybko upora się z problemem. Jak szybko? Dzięki funkcji QuickSelect sami o tym zdecydujemy! Zmywarka Electrolux QuickSelect eliminuje problem zgadywania wyboru cyklu zmywania. Wszystko, co musimy zrobić, to wybrać czas, jaki chcemy przeznaczyć na zmywanie oraz ewentualnie dodatkowe opcje, a zmywarka zajmie się resztą. Naczynia będą czyste i suche po każdym myciu.

Ale to nie wszystko. Prawdziwie intuicyjne zmywarki Electrolux oferują też rozwiązanie ComfortLift® z innowacyjnym (pierwszym takim na rynku!) koszem, który można podnieść na wygodną dla siebie wysokość, bez trudu włożyć naczynia do zmywarki, a później je wyjąć. Płynny i kontrolowany ruch podczas opuszczania kosza gwarantuje pełne bezpieczeństwo naczyń. A nam – kręgosłup bez bólu. Nic dziwnego, że zmywarka z funkcjami ComfortLift®QuickSelect otrzymała nagrodę iF Design Award.

Za doskonałe rezultaty zmywania na miarę prawdziwie intuicyjnej kuchni odpowiadają również funkcje takie jak:

 • FlexiSpray: satelitarne ramię spryskujące (poruszające się nie w jednej, lecz w kilku różnych płaszczyznach) w połączeniu z pięcioma poziomami natrysku gwarantuje doskonałą skuteczność zmywania. Strumienie wody docierają do wszystkich zakątków zmywarki, zapewniając, że naczynia będą idealnie czyste niezależnie od ich ilości oraz stopnia zabrudzenia.
 • AirDry: drzwi zmywarki otwierają się automatycznie w ostatniej fazie cyklu zmywania. To naturalny sposób na idealne wysuszenie naczyń przy jednoczesnym pozbyciu się zacieków oraz obniżeniu zużycia energii.
Zmywarka Quickselect
Autor: materiały prasowe Electrolux Zmywarka Quickselect z koszem ComfortLift z linii Electrolux Intuit.

A kiedy prawdziwie intuicyjna kuchnia niemal sama zadba o smak i aromat potraw, a także o sprzątanie po posiłku – domownicy będą mogli cieszyć oczy prawdziwie skandynawskim designem sprzętu AGD marki Electrolux. Jego bezpretensjonalną elegancją zawartą w nowoczesnych formach, najwyższej klasy materiałach oraz doskonałej jakości wykonania.

Artykuł przygotowany we współpracy z firmą Electrolux, www.electrolux.pl