Czasem wystarczy szafka i kawałek blatu. Proste i funkcjonalne wyspy kuchenne

2023-05-09 12:31

W kuchniach otwartych na salon nie sposób jej nie docenić. Wyspa pełni funkcje dodatkowego blatu roboczego, miejsca do jedzenia, magazynu i przegrody wydzielającej strefy wnętrza. Podpowiadamy, co sprawi, że będzie komfortowa.

Kuchnia z wyspą
Autor: Mariusz Bykowski Punkt centralny. Nowoczesna zabudowa kuchni i wyposażenie jadalni, a pomiędzy nimi wyspa. Nie musi być ona w tym samym stylu co reszta mebli. Może grać rolę ładnego akcentu. Stylizowana na wiekową komodę została zrobiona na zamówienie (proj. Paulina Świst, Pracownia ArchiWisła). Zamontowano w niej szuflady, które lekko się wysuwają na prowadnicach nowej generacji.

Prosta sprawa

Zwykła szafka stojąca plus dłuższy od niej blat i… wyspa z miejscem do przechowywania oraz do jedzenia gotowa. Tę na zdjęciu zaprojektowały Monika Lis-Pypno i Agnieszka Kotlińska ze studia Milokoo. Wybrały blat z klejonego drewna dębowego i wsparły go z jednej strony na desce o takiej samej grubości co blat.

Kuchnia z wyspą
Autor: Maria Miklaszewska

Organizacja

Szuflady z pełnym wysuwem, samodomykające się i z przegródkami zagwarantują stały porządek na blacie (to szczególnie ważne, gdy nie jest on osłonięty ekranem). Pamiętaj tylko, że przed frontami szuflad trzeba zostawić ok. 100 cm wolnej przestrzeni.

Szuflada kuchenna
Autor: serwis prasowy marki hafele.pl

Nie tylko jasno

…lecz także dekoracyjnie. Obie te funkcje spełnią żarówki Deco LED Giant Modern Philips, z cienkim żarnikiem dającym białe światło (4000 K). Są energooszczędne i nie potrzeba do nich kloszy. Blat równomiernie oświetli kilka żarówek zawieszonych szeregowo.

Kuchnia z wyspą
Autor: serwis prasowy marki Philips Lighting

Oto patent!

Korek do zlewu, często leżący na jego brzegu, przeszkadza i psuje efekt. Zwłaszcza w aranżacji minimalistycznej. Rozwiązanie? Dyskretny korek automatyczny.

Zlewozmywak
Autor: serwis prasowy marki Blanco Na zdj.: PushControl umożliwia mechaniczne sterowanie odpływem - łatwo, niezawodnie i dokładnie. Płaski, zaledwie 3 mm wysokości przycisk, zintegrowany z blatem lub listwą na baterię przyciąga wzrok.

Z każdej strony

Zamknięty gładkimi frontami monolit wyspy urozmaicą i dodadzą mu kompozycyjnej lekkości półki otwarte. Zmieścisz na nich podręczne naczynia, książki kucharskie, a zabudowa od strony salonu zyska pokojowy charakter.

Kuchnia z wyspą
Autor: serwis prasowy marki Nolte Na zdj. kuchnia z frontami Carisma Lack Matt i fornirowanymi Legno, nolte-kuechen.pl

Wyższy poziom

Wysokości wyspy i reszty szafek są na ogół zrównane (to 85–95 cm). Gdy więc planujesz przy wyspie jeść, do siedzenia wybierz wysokie stołki.

Hoker
Autor: serwis prasowy sklum.com

Dla urody i wygody

Bateria to na wyspie eksponowany element. W sąsiedztwie otwartego salonu nie może więc wyglądać niczym uboga krewna reszty wyposażenia. Wybierz model z dużym zasięgiem, np. z wysoką elastyczną wylewką.

Bateria kuchenna
Autor: serwis prasowy marki Teka Na zdj.: bateria mieszakowa FO 999 marki Teka, obracalna wylewka o 360°.

Bez zapachów

Kwestia sprawnego okapu nad wyspą z płytą grzejną ma znaczenie pierwszorzędne. Dla aranżacji również jego forma jest nie do zbagatelizowania.

Okap
Autor: serwis prasowy marki Falmec Na zdj. okap Dama Falmec, stal, oświetlenie LED, z technologią Circle.Tech z filtrem Carbon.Zeo (podnoszą jego skuteczność), Wydajność: 600 m³/godz., 4 prędkości, możliwość sterowania pilotem.

Kompaktowo

Jeśli planujesz montaż sprzętów w blacie, zostaw przy zlewie miejsce na suszarkę lub zdecyduj się na model z ociekaczem. Przy płycie grzejnej konieczne jest minimum 30 cm wolnej przestrzeni na odstawianie garnków.

Kuchnia
Autor: serwis prasowy marki Franke

Mocny blat

Niekoniecznie kamienny. Powierzchnia laminatów HPL XTreme Matt Pfleiderer została specjalnie utwardzona, dzięki czemu są one odporne na uszkodzenia, działanie tłuszczów, rozpuszczalników. I cechuje je głębia oraz intensywność kolorów.

Kuchnia z wyspą
Autor: serwis prasowy marki Pfleiderer

Jak w bistro

By ze stołków barowych komfortowo się korzystało, ich siedziska powinny się znajdować na wysokości o 25–30 cm poniżej blatu wyspy. Na nakrycie dla jednej osoby potrzeba ok. 60 cm wzdłuż krawędzi blatu.

Kuchnia z wyspą
Autor: serwis prasowy marki Ballingslöv