Przytrzaśnij kartkę papieru drzwiami lodówki. Możesz sporo zaoszczędzić na rachunkach za prąd

2022-11-18 14:23

Nieszczelna lodówka to poważny problem. Ciepłe powietrze przenikające do wnętrza urządzenia sprawia, że pracuje ono intensywniej i zużywa więcej prądu, a więc generuje wyższe koszty. By sprawdzić, czy uszczelka lodówki pracuje bez zarzutu, warto wykonać test z banknotem.

pieniądze
Autor: redakcja Urzadzamy.pl

Nieszczelne drzwi lodówki

Jeśli zauważymy, że temperatura wewnątrz lodówki jest wyższa niż powinna, woda mocno skrapla się na tylnych ściankach, produkty psują się szybciej niż powinny, a agregat lodówki pracuje non stop (urządzenie jest bardzo głośne) – może to oznaczać, że mamy do czynienia z uszkodzoną uszczelką.

Pierwszym krokiem jest wykonanie oględzin drzwi lodówki. Przyjrzyjmy się uszczelce przy zamkniętych drzwiach. Możemy przesunąć palcami wzdłuż uszczelki, by wyczuć ewentualne ubytki w jej strukturze.

Jeśli nic w wyglądzie uszczelki nas nie zaniepokoiło, dla pewności warto ją przemyć wodą z mydłem (lub płynem do naczyń) i wytrzeć do sucha. Czasem powodem, dla którego przez uszczelkę do środka lodówki dostaje się ciepłe powietrze są przyklejone do niej okruchy lub zaschnięty brud.

Gdy wyczyścimy dokładnie drzwi lodówki oraz samą uszczelkę, czas na wykonanie testu szczelności przy pomocy banknotu.

Test szczelności z banknotem

Do testu szczelności najlepiej użyć banknotu, ponieważ jest on cieńszy niż kartka papieru. Banknot umieszczamy między uszczelkami i zamykamy drzwi lodówki. Następnie delikatnie próbujemy wyjąć banknot.

Jeśli wysuwa się z trudnością, oznacza to, że uszczelka działa prawidłowo. Jeśli natomiast wychodzi bez problemu – czas wymienić uszczelkę na nową. Test powtarzamy wzdłuż całej uszczelki, od góry do dołu.

Wymiana uszczelki w lodówce

Uszczelki w drzwiach lodówki najczęściej przymocowane są śrubkami. By ją wymienić, należy odkręcić śruby i odkleić uszczelkę. Miejsce po starej uszczelce dobrze jest oczyścić delikatnym środkiem myjącym i wytrzeć do sucha.

Czasem nowe uszczelki są twarde i mogą sprawiać odrobinę trudności podczas mocowania ich do drzwi lodówki. Z tym problemem można łatwo sobie poradzić, podgrzewając lekko nową uszczelkę suszarką do włosów (materiał stanie się wtedy bardziej elastyczny).