Modne kuchnie – najnowsze trendy wnętrzarskie na 2021

2021-04-01 14:14 Materiał sponsorowany

Elementy stylu boho przeplatane ze elementami stylu minimalistycznego. Odważne łączenie intensywnego różu i miedzi z naturalnym drewnem, kamieniem i akcentami roślinnymi. Mniej znaczy więcej, ale czasem przepych nie zawadzi – tak w skrócie prezentują się trendy dla kuchni na 2021 rok.

Modna kuchnia
Autor: materiały prasowe IKEA

Spis treści

  1. Stylowa kuchnia 2021 – pomysły i inspiracje
  2. Modne kolory ścian w kuchni
  3. Kuchnie - Trendy 2021
  4. Jak urządzić nowoczesną kuchnię?

Nawet najprzytulniejsze wnętrze potrzebuje co jakiś czas zmiany. Nie musi być to od razu zmiana całkowita, wystarczy jeden detal, aby odświeżyć pomieszczenie, ożywić je. Nowoczesna kuchnia to w zasadzie taka, która podąża za trendami, czerpiąc z nich to, co najlepsze, odważnie włączając nowe elementy w dotychczasowy styl, niejednokrotnie tworząc zupełnie nową jakość.

Przyglądając się prognozowanym trendom na kolejny rok, nie trudno odnieść wrażenie, że modne kuchnie 2021 czerpią garściami z eklektyzmu:

  • nie stronią od intensywnych kolorów, lecz łączą je z odcieniami stonowanymi;
  • charakterystyczny dla stylu loftowego zimny metal łączą z ciepłem drewna;
  • fronty pożądanych w najbliższym sezonie mebli nawiązują do najlepszych praktyk minimalizmu, podczas gdy oświetlenie ma olśniewać i zachwycać;
  • boho, minimalizm, industrializm i charakterystyczne dla stylu angielskiej wsi umiłowanie do roślin idą w parze, przenikając się i tworząc nową jakość.
Modna kuchnia
Autor: materiały prasowe IKEA

Stylowa kuchnia 2021 – pomysły i inspiracje

Szukając inspiracji do odświeżenia kuchni, warto zwrócić uwagę na metal – materiał, który mimo swej wagi i chłodu nadaje pomieszczeniom lekkości. Jest mile widziany zarówno w elementach drobnych, takich jak klosz lampy wiszącej czy ociekacz do sztućców, jak i jako materiał na meble:

  • metalowe półki ścienne, zawieszane parami jedna nad drugą, może nawet trochę asymetrycznie – jeśli połączyć metalową ramę z mocnym blatem z litego drewna, powstanie w kuchni idealne miejsce do przechowywania i eksponowania rozmaitych przedmiotów, na przykład kubków, zaparzaczy do kawy albo donic z kwiatami;
  • metalowe, wiszące organizery kuchenne, które pozwalają uwolnić blat roboczy od akcesoriów;
  • metalowe regały, na których można eksponować słoiczki z domowymi konfiturami, butelki soku czy wina.

Oprócz wspomnianego już połączenia drewna i metalu warto zwrócić uwagę na połączenie drewna z kamieniem. Oba te materiały pochodzą z natury i mimo swych kontrastowych cech (ciepło drewnianej powierzchni vs chłód kamienia) znakomicie się ze sobą komponują. Kamień sprawdzi się w roli:

  • wytrzymałego i efektownego blatu kuchennego;
  • eleganckiej podłogi;
  • fragmentu ściany nad blatem roboczym albo na granicy strefy kuchennej i salonu.

Planując odświeżenie przestrzeni kuchennej, warto pamiętać o tym, że najnowsze trendy w kuchni obejmują również takie elementy dekoracyjne jak:

  • marmur – wykonuje się z niego nie tylko blaty kuchenne, lecz także rozmaite akcesoria do kuchni, między innymi moździerze, lampy stołowe lub wiszące (koniecznie z energooszczędną żarówką LED, co jest głębokim ukłonem w stronę rozwiązań ekologicznych);
  • miedź – nią pokrywane są baterie kuchenne, pojawia się też jako wyraźny akcent kolorystyczny na akcesoriach kuchennych, na przykład na patelniach;
  • wszelkie dodatki w kolorze złota – półki ścienne, miski na owoce, podstawki na świece, które można ustawić na parapecie, świeczniki, delikatne ramki na zdjęcia, konewki.

Trendem, który z roku na rok zyskuje, jest nawiązywanie w projektach do natury, dekorowanie wnętrz za pomocą roślin zielonych. Pomysłów na takie aranżacje jest wiele. Mogą to być:

  • żywe kwiaty w doniczkach – ze względu na swą wytrzymałość sprawdzą się tutaj szczególnie: zielistka Sternberga, skrzydłokwiat, sansewieria gwinejska czy hoja różowa;
  • podwieszane do sufitu kwietniki z roślinnością zwisającą kaskadami;
  • doniczki z ziołami ustawiane na parapecie lub blacie roboczym wyspy – osłonki ceramiczne lub ze stali pozwolą je wyeksponować;
  • ogrody wertykalne, nazywane też „zielonymi ścianami”, na przykład z instalacją z mchu albo roślin pnących takich jak bluszcz pospolity, figowiec pnący czy filodendron.

Lekkie i zwiewne firanki dodadzą przestrzeni kuchennej lekkości – szczególnie rozwiązanie to sprawdzi się w kuchniach otwartych na salon. Równie modne są rolety rzymskie, które nie tylko efektownie prezentują się, lecz także pozwalają jednym ruchem regulować intensywność światła dziennego. Zobacz ofertę na: firanki do kuchni IKEA.

Modna kuchnia
Autor: materiały prasowe IKEA

Modne kolory ścian w kuchni

W zbliżającym się sezonie dobranie koloru odpowiedniego do stylu, w jakim będzie zaaranżowana kuchnia, nie powinno stanowić większego wyzwania. Stylowa kuchnia 2021 lubi barwy:

  • naturalne, ciepłe, czyli biel, delikatny beż i odcienie jasnego drewna;
  • nowoczesne żółcienie, w tym nawiązującą do złotej polskiej jesieni ochrę, czyli wszelkie barwy od zgaszonej, złocistej żółci po jasny brąz;
  • intensywne i odważne, takie jak połączenie mocnego różu i czerwieni z subtelniejszymi odcieniami;
  • kolory płynące z natury, począwszy od błękitu nieba i szarość kamieni po intensywną zieleń.

Kuchnie - Trendy 2021

 O ile w trendach kolorystycznych na zbliżający się sezon wyraźnie widać bogactwo i różnorodność, o tyle w kwestii form rządzą zdecydowanie minimalizm i prostota. Umiar w wykończeniu frontów szafek czy zdobieniach mebli zestawiany jest dla kontrastu z oświetleniem, które zdecydowanie powinno rzucać się w oczy.

Meble do kuchni

Przyglądając się nadchodzącym trendom, nie trudno zauważyć, że modne meble kuchenne pozbawione są w zasadzie wszelkich rzucających się w oczy zdobień. Designerzy stawiają na minimalizm i idące za nim wrażenie ładu, elegancji i spokoju.

  • Stół powinien być prosty w formie, drewniany i na tyle duży, aby znalazło się przy nim miejsce dla każdego domownika.
  • Krzesła, również proste w formie, mogą być wykonane z drewna albo z metalu – o ich wartości estetycznej świadczą ażurowe oparcia i siedziska. W monochromatycznej kuchni krzesło z intensywnie żółtym siedziskiem będzie ciekawym dodatkiem.

Wybierając meble, warto rozważyć wprowadzenie do kuchni takich, które w pierwszej kolejności często są pomijane podczas planowania:

  • stoliki dostawiane – z metali albo drewna, mogą pełnić rozmaite funkcje;
  • wózki lub barki kuchenne – idealne wszędzie tam, gdzie potrzeba dodatkowej przestrzeni do przechowywania. Doskonale sprawdzą się też jako miejsce do wyeksponowania butelek z winem.
Modna kuchnia
Autor: materiały prasowe IKEA

Szafki kuchenne

Jednolite fronty szafek zastępują powoli otwarte półki – to jeden z tych trendów, które się pojawiły i nie zamierzają szybko odejść. Szafki są przy tym niezwykle proste w formie. Drugim ukłonem w stronę zwolenników minimalizmu są bezuchwytowe systemy otwierania szafek, które niemal całkowicie wypierają klamki i uchwyty z przestrzeni kuchennej. W nowoczesnej kuchni ma być przestronnie i skromnie.

Blaty kuchenne

Wszechobecny minimalizm w nadchodzących trendach wnętrzarskich obejmuje również blaty do kuchni IKEA. Te najbardziej modne są:

  • wykonane z litego drewna albo kamienia;
  • z tworzyw odpornych i łatwych w konserwacji, imitujących drewno albo kamień.

Gadżety do kuchni

Gdy mowa o gadżetach do kuchni, które podkreślą jej indywidualny styl i charakter, nie sposób nie wspomnieć o odpowiednim oświetleniu do kuchni IKEA. W sezonie 2021 modne są szczególnie wiszące lampy w stylu boho, które fantastycznie sprawdzą się tuż nad głównym stołem. Warto zatem zwrócić uwagę w ofercie IKEA na:

  • lampy z abażurem plecionym z bambusa – zapewniają przyjemny blask, tworząc jednocześnie w pomieszczeniu dekoracyjne desenie świetlne;
  • lampy z motywem płatków kwiatu – sprawdzą się szczególnie w dużych przestrzeniach kuchennych otwartych na salon;
  • eleganckie, ażurowe żyrandole ze stali – sprawdzą się szczególnie w kuchni w stylu industrialnym lub nowoczesnym;
  • duże lampy ze stali, jednolite, pokryte intensywnym kolorem;
  • mleczne kule w oprawie, które znakomicie rozpraszają światło.
  • Modna kuchnia nie obejdzie się też bez takich dodatków jak:
  • kwiaty – koniecznie żywe, choć w sezonie jesiennym sprawdzą się również suszone bukiety zwisające nad wyspą albo wzdłuż ściany;
  • rośliny doniczkowe lubiące wilgoć, odporne na warunki panujące w kuchni;
  • minimalistyczne donice lub osłonki do doniczek: ceramiczne albo ze stali emaliowanej.
modna kuchnia
Autor: materiały prasowe IKEA

Jak urządzić nowoczesną kuchnię?

Nie trudno zauważyć, że modne kuchnie 2021 stawiają przede wszystkim na minimalizm. Każdy element ozdobny, który miałby zostać wprowadzony do wnętrza, należy dokładnie przemyśleć, aby uniknąć efektu przepełnienia. O ile kolory na ścianach i akcesoriach są mile widziane, o tyle nadmiar zdobień na meblach – niekoniecznie.Decydując się na dodatki do kuchni, warto postawić na te, które wykonano z materiałów naturalnych, takich jak:

  • drewno – sprawdzi się na frontach szafek, blatach kuchennych, w postaci krzeseł i stołu, pojemników na akcesoria kuchenne;
  • kamień – sprawdzi się na blatach kuchennych, lecz także jako element wykończeniowy dla akcesoriów ozdobnych, na przykład lamp stołowych lub wiszących.

Alternatywą dla dodatków z materiałów naturalnych mogą być przedmioty naturą inspirowane. Gdy mowa o wystroju wnętrza kuchni i dodatkach, liczą się faktura i kolor:

  • na ścianach kolory ziemi: od brązów po odcienie zieleni;
  • szafki utrzymane z kolorystyce jasnej – tu mile widziane są biel i kolor drewna.

Trendy w aranżacji wnętrz nie są wytyczną co do tego, jak powinna wyglądać nowoczesna kuchnia, ale studnią pełną pomysłów na to, jak ją zmienić, aby była funkcjonalna, elegancka i przytulna. Czerpiąc z inspiracji i wplatając je umiejętnie we własny styl, stworzy się kuchnię jedyną w swoim rodzaju.

Polskie dania regionalne - czy wiesz skąd pochodzi ten przysmak?

Pytanie 1 z 10
Skąd pochodzi rogal marciński?
Rogal Marciński
Elegancka kuchnia w bieli, architekci WZ Studio
Nasi Partnerzy polecają