Jak przygotować sprzęt AGD i dom przed urlopem? Co zrobić z lodówką?

2022-06-13 12:44

Do urlopu trzeba dobrze przygotować nie tylko siebie, lecz także dom. Istotne są kwestie bezpieczeństwa, zwłaszcza w przypadku sprzętów i instalacji. Co zrobić z lodówką przed urlopem? Czy da się zużywać mniej energii? Jak zabezpieczyć mieszkanie? Odpowiedzi znajdziesz poniżej.

AGD urlop
Autor: Bernard Białorucki Na czas urlopu zostawiamy włączoną tylko lodówkę

Spis treści

  1. Domowe instalacje: co zrobić przed urlopem?
  2. Domowe sprzęty przed urlopem – o czym pamiętać?
  3. Sprzęty z ciekawymi funkcjami na czas urlopu
  4. Dom nowoczesny: GALERIE ZDJĘĆ

Domowe instalacje: co zrobić przed urlopem?

Potencjalnym zagrożeniem dla domu mogą nieść trzy rodzaje instalacji: elektryczna, gazowa oraz wodna.

Prąd: odłączamy dopływ prądu wszędzie tam, gdzie się da. Zwykle zasilania elektrycznego potrzebuje tylko lodówka. Najlepiej zrobić to w skrzynce bezpieczników. Wyłączamy wszystkie obwody elektryczne poza tym, który zasila lodówkę. Chodzi nie tylko o oszczędność energii, czyli mniejsze wydatki, lecz także bezpieczeństwo. Pracująca instalacja narażona jest bowiem na awarie, spięcia, a w skrajnych wypadkach może być uszkodzona na skutek uderzenia pioruna.

.. Instalacja elektryczna krok po kroku – co warto wiedzieć? >>>

Woda: zakręcamy dopływ wody. Zwykle są to oddzielne zawory w kuchni i łazience. W ten sposób chronimy mieszkanie przed zalaniem.

Gaz: zakręcamy również zawór z gazem (zlokalizowany w pobliżu kuchenki, czasami dyskretnie ukryty za zabudową). Powód? Ochrona przed potencjalnym wyciekiem gazu, a nawet eksplozją.

.. Jak zadbać o rośliny domowe na czas urlopu? >>>

Domowe sprzęty przed urlopem – o czym pamiętać?

Właściwie obowiązuje jedna prosta zasada: odłączamy zasilanie elektryczne we wszystkich sprzętach oprócz lodówki. Nawet jeśli do prądu podłączone są telewizor, toster czy niepozorna lampka nocna, ryzyko uszkodzeń, a nawet pożaru, jest większe w przypadku awarii instalacji. Lepiej tego unikać – zwłaszcza w domu pozostawionym bez nadzoru!

Co ważne, w lodówce nie należy zostawiać żywności, która może się zepsuć (warzywa, owoce, wędliny, nabiał) albo termin przydatności do spożycia minie w trakcie urlopu. W przeciwnym razie po udanych wakacjach przywita nas nieprzyjemny zapach w lodówce, a tego trudno się pozbyć. Warto też się przygotować na ewentualne przerwy w dostawie energii. Jeśli do takich doszło, również lepiej wyrzucić żywność z lodówki tuż po powrocie. Powód? Brak prądu to wyższa temperatura w środku, w której mogą namnażać się groźne bakterie (w tym Salmonella), pierwotniaki oraz pleśń.

A co zrobić, by mieć pewność, że nie doszło do przerwy w dostawie energii? Przed urlopem umieśćmy w zamrażalniku loda na patyku (na talerzyku). Jeśli po powrocie zaobserwujemy, że się rozpuścił albo zdeformował, prąd przez jakiś czas nie płynął. I wtedy warto pozbyć się jedzenia, które zostało w lodówce.

.. Kuchnia – inspiracje – GALERIE ZDJĘĆ >>>

Sprzęty z ciekawymi funkcjami na czas urlopu

Ponieważ w czasie urlopu pracuje tylko lodówka, warto zainteresować się tym, by zużywała jak najmniej energii. A to jak najbardziej możliwe, jeśli mamy w domu sprzęt ze specjalnym programem wakacyjnym (różnie nazywany w zależności od producenta). Na czym polega jego działanie? Chłodzenie jest mniej intensywne, a większość energii idzie do części z zamrażalnikiem.

Ciekawy pomysł stanowi z kolei odkurzacz w formie inteligentnego robota sprzątającego. Można go tak zaprogramować, że… odkurzy podłogę tuż przed naszym powrotem. Trochę fanaberia, ale zawsze miło jest wrócić do czystego domu!

Dom nowoczesny: GALERIE ZDJĘĆ

Nasi Partnerzy polecają