Telewizor w salonie: jak wybrać najlepsze miejsce na telewizor SALON ZDJĘCIA i porady

2014-01-08 18:01

Telewizor w salonie zajmuje zwykle główne miejsce, dlatego warto zadbać, aby było ono jak najlepiej dostosowane do potrzeb domowników i samego urządzenia. Podpowiadamy, w jakich miejscach salonu nie wolno montować telewizora i gdzie sprawdzi się najlepiej. Telewizor w salonie ZDJĘCIA i podpowiedzi.

Przy wyborze miejsca na telewizor w salonie musimy zwrócić uwagę przede wszystkim na usytuowanie źródeł ciepła i światła. Nie powinno się go umieszczać obok grzejników i kominka. Zapobiegnie to uszkodzeniom i pozwoli dłużej cieszyć się sprzętem. Lepiej nie montować go pomiędzy oknami lub na ich tle, chyba że w momencie, gdy natężenie światła słonecznego jest zbyt duże, można zasłonić rolety lub żaluzje.

Niekorzystne jest też stawianie telewizora naprzeciw okna, ponieważ traci się wtedy na jakości obrazu, a także naraża na zmęczenie oczu. Zasady te mają szczególne znaczenie w przypadku ekranu, na którym obraz jest wyświetlany z projektora. Bez rolet zaciemniających pomieszczenie w minimum 80% nie uzyskamy dobrej jakości obrazu w ciągu dnia. Odbiór mogą też utrudniać źródła sztucznego światła. Nie należy więc umieszczać ich tuż przy telewizorze (zwłaszcza w przypadku odbiornika LCD lub plazmy), ani tak, aby raziły w oczy. Nie ma natomiast większego znaczenia, czy zamontujemy oświetlenie punktowe, czy rozproszone.

Wielkość ekranu Powinna być dobrana do wielkości pomieszczenia, w którym będzie umieszczony. Im większy ekran, tym dalej trzeba usiąść, więc w małym pokoju nie należy przesadzać z jego wielkością. Na ogół przyjmuje się – choć jest to sprawa indywidualna i jakiekolwiek zalecenia należy traktować raczej jako pomocne wskazania orientacyjne – że odległość, z której patrzymy na telewizor, nie powinna być mniejsza niż trzy-, czterokrotność długości przekątnej ekranu. W przeciwnym razie będziemy się czuć niekomfortowo, jak w pierwszym rzędzie w kinie. Warto pamiętać, że mała odległość nie wpływa dobrze ani na jakość oglądania, ani na samopoczucie i zdrowie.

Telewizor w salonie: sposób montażu

Telewizor w salonie można postawić na zakupionej wraz z nim podstawce lub zamocować na ścianie na odpowiednio dobranym uchwycie. Minimalna wysokość, na jakiej powinien stanąć lub zawisnąć ekran, to 90-110 cm od podłogi.

Sposobem na ukrycie telewizora w czasie, kiedy go nie używamy, jest zamontowanie go na tak zwanej windzie. Umożliwia ona wysuwanie ekranu z mebla lub wnęki, gdy chcemy oglądać, a kiedy jest on wyłączony, może być opuszczony i tym samym niewidoczny. Windy współpracują z większością dostępnych na rynku telewizorów plazmowych oraz LCD.

Telewizor w salonie można też montować we wnęce. Należy jednak pamiętać o pozostawieniu odstępu – nie mniej niż 5 cm z każdej strony – pomiędzy krawędziami ekranu a krawędziami wnęki, aby zapewnić urządzeniu odpowiednią wentylację. Moim zdaniem najlepsze efekty osiąga się, wieszając ekran na ścianie, ponieważ ukryte w niej połączenia kablowe pomiędzy urządzeniami są wtedy niewidoczne. W dużych jednoprzestrzennych wnętrzach, w których salon jest połączony z kuchnią i jadalnią, istnieje możliwość korzystania z tego samego telewizora z różnych miejsc. Pozwalają na to uchylne uchwyty ścienne i ruchome podstawki. Są one wyposażone w siłownik sterowany pilotem – wystarczy tylko nacisnąć guzik wskazujący pomieszczenie, w którym znajdujemy się w danej chwili, aby telewizor zmienił kierunek ustawienia.

Telewizor w salonie: źródła dźwięku

Miejsce na telewizor w salonie może zależeć od tego, czy oglądamy tylko wiadomości, czy też chcemy stworzyć sobie własne kino. W tym drugim przypadku musimy pomyśleć również o rozmieszczeniu głośników (najbardziej popularny jest system 5.1 składający się z pięciu głośników – centralnego, dwóch przednich, dwóch efektowych – i głośnika niskotonowego, tak zwanego subwoofera). Jeśli zrobimy to dobrze, w kinie domowym możemy uzyskać dużo lepszy efekt odtwarzania dźwięku przestrzennego niż w normalnym kinie. W tym celu powinniśmy uwzględnić miejsce na symetrycznie rozmieszczenie głośników wokół ekranu – przednie muszą się znajdować po każdej ze stron odbiornika, a centralny – nad lub pod nim.

Osoby, które chcą umieścić telewizor w bardzo dużym pomieszczeniu – na przykład w wysokim, dwukondygnacyjnych salonie – nie muszą się już martwić o jakość dźwięku. Dostępny na rynku sprzęt pozwala na idealne dobranie go oraz skalibrowanie właściwe do wielkości pomieszczenia.

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

Przed Wami lipcowe wydanie M jak Mieszkanie . Zapraszamy gorąco do lektury, jednocześnie zdradzając 19 sposobów na uporanie się z upałem w domu.

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie - lipiec 2022