Jeden element wystarczy, by nadać kuchni klimat. Sekret tkwi w przeszkleniach

2022-11-23 14:27

Kiedyś przeszklenia pojawiały się tylko w górnej zabudowie, dziś są na każdym poziomie. Zobacz, jaki mogą mieć wpływ na wygląd kuchni…

Kuchnia z jadalnią
Autor: serwis prasowy marki Tikkurila ORYGINALNY UKŁAD Zabudowę zdobią przeszklone szafki wiszące oraz stojąca, kończąca się na wysokości blatu. To rzadko spotykana kombinacja, a szkoda, bo efekt świetny! Ściany w odcieniach szarości (płytki i farba Optiva Matt, Tikkurila) to doskonałe tło dla grafitowych mebli.

Elementy zabudowy, szafy i szafki z frontami o szklanym wypełnieniu to jedna z opcji do wyboru. Drugą może być wykorzystanie kredensu w całości lub tylko nadstawki. Kolejną zaś – ustawienie lub zawieszenie w kuchni witryny, czyli szafki z co najmniej trzech stron przeszklonej. Alternatywą dla tych oczywistych rozwiązań mogą być biblioteczki, serwantki, bieliźniarki itp., które adaptujemy jako meble kuchenne.

SZKLANY MIKS

… tworzą biblioteczki Billy (IKEA) oraz przeszklone części kredensowe. Jedna nadstawka stoi „na miejscu”, dając wraz z dołem solidny byfyj, a drugą, z koroną, zawieszono nad ciągiem roboczym. Kryją m.in. wyroby takich hut i fabryk, jak Mirostowice, Tułowice, Ząbkowice, Pruszków, Łysa Góra, ale na półkach mogłyby stanąć naczynia współczesne, używane na co dzień.

Kuchnia
Autor: Piotr Mastalerz

W FORMIE KREDENSOWEJ

Ikeowska propozycja łączy w sobie nowoczesność i ducha vintage. Szare szafki (Metod) tworzące dolną zabudowę dostały jako uzupełnienie dwie białe, ustawione piętrowo. Całość prezentuje się prawie jak kuchenny kredensik! W szafkach zamontowano reflektorki Mittled. Nie tylko ułatwiają znalezienie czegoś na półkach, lecz także łagodnie rozświetlają ich wnętrze, tworząc miły nastrój w pomieszczeniu.

Kuchnia
Autor: serwis prasowy marki IKEA
ZALETY PRZESZKLEŃ

Meble z przezroczystymi frontami są lżejsze optycznie i dodają wnętrzu głębi. Są więc szczególnie polecane do mniejszych kuchni. Szkło, nawet to transparentne, w pewnym stopniu odbija światło, co jest niezwykle cenne w kuchniach z niewielkim oknem albo wychodzącym na północ itp. Załamujące się na taflach refleksy świetlne są zaś po prostu efektowne. Na szklanych powierzchniach co prawda widać każdy odcisk palca i drobinę kurzu, ale też bardzo łatwo je utrzymać w czystości.

SYMETRIA DO DOCENIENIA

Tapeta w owocowy wzór (Prunus, proj. Stig Lindberg, Borastapeter.com) dynamizuje niewielkie wnętrze. Dla równowagi wprowadzono więc stonowane oliwkowe szafki stojące i białe wiszące. Te „uspokajające” umieszczono po obu stronach okna. Ich gzymsy idealnie pasują do framugi okiennej nie tylko kształtem, ale i wysokością. Za szkłem mamy codzienne naczynia w pasujący do tapety wzór – niebieskawe śliwki, kwiaty itp., więc całość została precyzyjnie przemyślana.

Kuchnia
Autor: serwis prasowy Borastapeter

Za szkło mogą też powędrować produkty spożywcze, np. makarony, kasze, bakalie. Postarajmy się tylko o ładne pojemniki.

URODA SZPROSÓW

Wisząca część zabudowy (Bodbyn, IKEA) ma fronty szprosowe, nadające meblom charakter retro. Dodatkową ozdobą jest zestawienie podziałów prostych i ukośnych. Podświetlenie (Mittled) wnętrz szafek zamienia je w atrakcyjne miejsce ekspozycji. Lampy wiszące (Galjon), kojarzące się z klatkami dla ptaków z racji przęseł, zabawnie uzupełniają projekt.

Kuchnia
Autor: serwis prasowy marki IKEA

Przeszklone górne szafki wizualnie odejmują kilogramów całej zabudowie i dają wrażenie większej przestrzeni.

RETRO NAD BLATEM

Ta propozycja to już czysta klasyka! Nadstawka od kredensu jako samodzielny mebel-witryna zawędrowała nad blat roboczy (część dolna może zamienić się np. w kuchenną wyspę). Piękny staroć zawsze się sprawdza jako „perełka” minimalistycznej aranżacji.

Kuchnia
Autor: Bernard Białorucki

GÓRA NA LEKKO

Wisząca część zabudowy (Palermo, Agatameble.pl), mimo czerni jest lekka jak piórko – to efekt przeszklenia oraz wyeksponowania na czarnym tle głównie białych naczyń. Listwa świetlna pod spodem także zrobiła swoje. Czarne wstawki w białych frontach oraz takiż blat to kolejne łączniki spajające zabudowę w całość.

Kuchnia
Autor: serwis prasowy marki Salony Agata, agatmeble.pl

Przeszkleń może być niewiele albo bardzo dużo – zawsze dobrze działają, urozmaicając zabudowę i dodając wnętrzu potrzebnego światła.

W POŁOWIE WYSOKOŚCI

Wyrafinowana w swej prostocie zabudowa kuchenna (Brooklyn, Fabrykawnetrz.com.pl) doskonale odnajdzie się nie tylko we wnętrzach historycznych, np. w starej kamienicy, ale i w kuchni nowoczesnej, lecz nawiązującej do klasycznych wzorców. Pas przeszkleń biegnie między ciągiem roboczym a szafkami podsufitowymi. Ten podział urozmaica zabudowę i gwarantuje jej optyczną lekkość.

Kuchnia
Autor: Zdjęcie Jacek Kucharczyk, stylizacja: Barbara Dereń-Marzec

JAK OZDOBA

Wisząca część zabudowy (Castorama, uchwyty IKEA) przypomina dekoracyjne szafki retro. Szklane półki pozwalają światłu swobodnie przenikać i oświetlać zawartość także dolnej części.

Kuchnia
Autor: Marcin Czechowicz
SPOSÓB NA PRZESTRZEŃ

Nie zawsze zastąpienie pleców kredensu czy biblioteczki szkłem jest możliwe. Podobny efekt osiągniesz, od środka przyklejając do nich lustro. Możesz je zastąpić samoprzylepną lustrzaną folią (np. Dekor-24.pl, Wenko-sklep.pl) – efekt będzie znakomity, o ile powierzchnia jest prosta i gładka. Wewnątrz szafek warto jeszcze zamontować reflektorki doświetlające. Można też półki zwykłe zamienić na szklane. Te zabiegi sprawią, że mebel „ożyje”, zyska głębię, a rzeczy w nim stojące będą lepiej wyeksponowane.

GÓRA I DÓŁ

Malutki aneks kuchenny oddzielono od części pokojowej półwyspem z przeszklonych stojących szafek (Metod, IKEA). Grają rolę dołu nowoczesnego kredensu, a jego blat jest traktowany jako roboczy. Górne szafki z tej serii dopełniają wystrój. Jest pakownie i lekko!

Kuchnia
Autor: Michał Skorupski

WIELOFUNKCYJNIE

Ikeowskie szafki (Bodbyn) tym razem stoją na blatach półwyspu i położonym na piekarniku. To sprytny sposób na wykorzystanie niewielkiej przestrzeni: jest sporo miejsca do przechowywania, a szkło pozwala oczom szukać głębi.

Kuchnia
Autor: Piotr Mastalerz

IMPONUJĄCA GALERIA

Fronty białe płycinowe i drewniane przeszklone ze szprosami składają się na zabudowę w góralskim domku. Przed chaosem ekspozycję (tak dużo widać!) broni konsekwencja, z jaką dobierano naczynia.

Kuchnia
Autor: Mariusz Purta
MLECZNE CZY PRZEZROCZYSTE?

Zastosowanie niebarwionego, transparentnego szkła to rozwiązanie klasyczne – pasuje do kuchni urządzonej dosłownie w każdym stylu. Przeszklenia półprzezroczyste i barwione są raczej odpowiednie do kuchni nowoczesnych. Takie szkło nie daje już wrażenia głębi, choć odbija światło, jest postrzegane jako część mebla.