Kuchnia dobrze urządzona: 10 świetnych aranżacji. GALERIA

2013-10-21 23:17

Kuchnia dobrze urządzona to przedsięwzięcie na lata. W takiej wygodnie się pracuje i chce się przebywać. Zanim więc podejmiesz decyzję, jak twoja kuchnia ma wyglądać, zobacz nasze pomysły na komfortowe i efektowne aranżacje. Kuchnia dobrze urządzona: 10 INSPIRACJI.

W kuchni dobrze urządzonej wszystko jest na swoim miejscu. Nie musisz szukać potrzebnych właśnie przyborów, naczyń, przypraw, produktów. Posegregowane w szufladach i szafkach są zawsze pod ręką. Kuchnia funkcjonalna to taka, w której nie potykasz się o meble, nie zawadzasz o kanty, nie musisz pokonywać dużych odległości, np. od zlewu do kuchenki. Ale o kuchni dobrze urządzonej decyduje także wybór rodzaju zabudowy, tworzyw na podłogę i ściany. Bo jeśli nie masz czasu na ciągłe i pieczołowite sprzątanie, powinny być takie, żeby ci to ułatwić. Prosty przykład – stalowy blat wymaga stałego wycierania do sucha, gdyż na zachlapanym wodą pozostają brzydkie ślady z osadu kamienia. Jeśli więc jesteś zapracowana, lepiej wybierz blat laminowany, z konglomeratu, kompozytu lub kamienny. Zachlapania nie są na nich tak widoczne i szybko się je ściera. Gładkie fronty pokryte laminatem lub fornirem łatwiej utrzymać w czystości niż te z litego drewna, na dodatek z ramiakami. Podobnie jest z podłogą. Pomyśl o tym, planując kuchnię dobrze urządzoną.

Sprzęty i zabudowa: kuchnia urządzanie

Wybór miejsca i rozplanowanie stref w kuchni, świadczy o tym, czy jest dobrze urządzona. Gdy za oknem masz ładny widok, warto się zastanowić nad umieszczeniem zlewu właśnie przed oknem. O wiele milej się wtedy zmywa. Bateria będzie przeszkadzać w jego otwieraniu? W sklepach kupisz armaturę specjalnie zaprojektowaną do takich sytuacji. Można ją „złożyć”, gdy chcesz otworzyć okno. Montując w zabudowie piekarnik na wysokości twojej klatki piersiowej, nie będziesz się schylać, sięgając do upieczonych potraw. A gdy jesteś niska, możesz nieco obniżyć blat dzięki regulowanym nóżkom szafek. Jeśli masz sporą rodzinę, dla której codziennie gotujesz, zadanie ułatwi ci kuchenka z dodatkowymi polami grzejnymi i pojemniejsza od standardowej lodówka. W sporej kuchni - dobrze urządzonej - warto też mieć wysokie krzesło, na którym siedząc, wygodnie się pracuje przy blacie. To ulga dla zmęczonego kręgosłupa i nóg.

Kuchnia dobrze urządzona: światło i detale

W kuchni dobrze urządzonej znaczenie ma też odpowiednie światło – zadaniowe jasne nad blatem i stołem, a prócz niego delikatne nastrojowe. To ostatnie warto zamontować w witrynach lub pod półkami, bo tworzy naprawdę przytulny klimat. Przyda się zwłaszcza wtedy, kiedy w kuchni jest aneks jadalniany. W doborze kolorów do wnętrza kieruj się nie tyle modą, ile własnymi upodobaniami. Bo nie będziesz czuć się dobrzew modnej czarnej kuchni, gdy nie lubisz tego koloru.