Jak urządzić modną i funkcjonalną kuchnię? Najważniejsze zasady, 15 inspiracji

2023-08-23 12:34

Zanim zaczniesz planować aranżację kuchni, sprawdź, co warto wziąć pod uwagę, by cieszyć się dobrze zaprojektowaną, wymarzoną kuchnią. Pokazujemy nowości produktowe, trendy aranżacyjne i sprytne rozwiązania. Dzięki nim łatwiej urządzisz modną i funkcjonalną kuchnię.

Spis treści

  1. Planujemy, wyznaczamy strefy kuchenne
  2. Aneks kuchenny w salonie
  3. Szuflady
  4. Szafki wiszące
  5. Blaty kuchenne - twarde charaktery
  6. Więcej pomysłów i zdjęć szukaj w naszej galerii

Planujemy, wyznaczamy strefy kuchenne

Urządzając kuchnię, rozplanuj szafki tak, by praca przy blacie przebiegała sprawnie.

Bez względu na to, jak duża będzie zabudowa, podziel ją na kilka stref:

1 – przechowywania produktów i naczyń (z lodówką),

2 – mycia (ze zlewozmywakiem oraz zmywarką),

3 – przygotowywania posiłków (z płytą grzejną i piekarnikiem).

Zawsze w takiej kolejności, zaczynając od lewej strony (dla osób praworęcznych) lub od prawej (dla leworęcznych). Optymalna długość głównego blatu (między zlewem a kuchenką) to 60-120 cm.

Przeczytaj także, jak swoja pierwszą kuchnię urządzili Dagmara i Paweł. Jest elegancka i nowoczesna

Aneks kuchenny w salonie

Jeśli masz aneks kuchenny w salonie, wybierz szafki neutralne, do których łatwo dopasować styl pozostałych mebli. Fronty białe, gładkie, lakierowane na wysoki połysk podkreślą elegancję aranżacji. Dodatkowo rozjaśnią i wizualnie powiększą pomieszczenie.

Aneks kuchenny
Autor: Marta Behling/Pion Poziom Projekt: Ada Skwira/WZ Studio Stylizacja: Marta Behling/Pion Poziom, asystentka: Natalia Juskova

Szuflady

Szuflady należą do najlepszych rozwiązań w organizacji prac kuchennych. Ich zawartość jest widoczna, a jeśli mają przegrody – zawsze uporządkowana. Lekko i cicho się je wysuwa i zamyka nawet przy sporym obciążeniu.

Zabudowa kuchenna
Autor: serwis prasowy marki Häfele Na zdj. szuflada Häfele Matrix Box P ma udźwig do 50 kg.

Szafki wiszące

Otwierany do góry front daje pełny dostęp do szafki wiszącej. Dzięki podnośnikowi unosi się z lekkością i zamyka zawsze delikatnie i bezgłośnie.

Zabudowa kuchenna
Autor: serwis prasowy blum.com Na zdj. podnośnik AVENTOS HK top marki Blum. W ofercie 4 warianty unoszenia frontów (aż do szer. 1800 mm), także z opcją elektrycznego wspomagania otwierania.

Blaty kuchenne - twarde charaktery

Do tworzyw niemal niezniszczalnych należą granity, spieki kwarcowe i konglomeraty. Te ostatnie są mieszanką kruszyw skalnych i barwników zespolonych żywicą. Spieki kwarcowe natomiast powstają przez sprasowanie, barwienie i wypalanie minerałów. Są więc w pełni naturalne, a dzięki procesowi produkcji stają się tworzywem odporniejszym na zarysowania niż konglomerat i mniej porowatym nawet od granitu. W spieki nie wniknie zatem ani woda, ani tłuszcz. Perfekcyjnie imitują wzory różnych kamieni, jednak są od nich lżejsze; w roli blatu – także cieńsze.

Laminat coraz lepiej naśladuje tworzywa naturalne, a jest od nich zdecydowanie tańszy. Blat laminowany wytrzymuje temperatury do ok.180°C, szorowanie, działanie wilgoci – ale uwaga! – tylna krawędź i brzegi otworu wyciętego na płytę grzejną czy zlew trzeba dobrze zabezpieczyć przed wnikaniem wody. O blatach drewnianych i innych przeczytaj w galerii zdjęć.

Blat kuchenny
Autor: serwis prasowy marki Komfort Na zdj. blat laminowany imitujący drewno, od 60x203 cm, komfort.pl

Więcej pomysłów i zdjęć szukaj w naszej galerii

Przeczytaj także: Nowoczesna kuchnia doprawiona humorem. Wyspa kuchenna przejęła rolę górnej zabudowy