Nowoczesna kuchnia doprawiona humorem. Wyspa kuchenna przejęła rolę górnej zabudowy

2023-08-17 10:54

Małgosia i Jarek chcieli, aby ich nowoczesna kuchnia była nieszablonowa, miała uwspółcześnić klimat mieszkania, które wypełniają zabytkowe meble i dzieła sztuki doprawione poczuciem humoru. Wyspa kuchenna pokryta okleiną z łupka kamiennego pełni funkcję górnej zabudowy. Ścianę nad blatem kuchennym zdobią szklana witryna i ukochany plakat właścicielki.

Spis treści

  1. Nowoczesne materiały
  2. Kuchnia otwarta na salon
  3. Ściana nad blatem kuchennym

Po pierwsze nie mogło się obyć bez mojego ukochanego obrazu „Kura domowa” Agi Świerczek. Wypatrzyłam go kilka lat temu w galerii internetowej i wkrótce dostałam na urodziny od Jarka – mówi Małgosia. Po ustaleniu tej ważnej kwestii, urządzanie kuchni zaczęło się od wypunktowania, czego właściciele w niej nie chcą.

Nowoczesne materiały

– Przede wszystkim zamierzaliśmy uniknąć typowych, lakierowanych na wysoki połysk frontów – podkreślają. Ale czym je zastąpić? Z pomocą przyszła projektantka Karolina Wilk, proponując wykorzystanie okleiny z łupka kamiennego. Efekt bardzo spodobał się właścicielom. Docenili zróżnicowaną fakturę i piękne, ciemnoszare wybarwienie, zestawione z jaśniejszym blatem imitującym beton.

Kuchnia otwarta na salon

– Żeby nie obciążać otwartej kuchni, zrezygnowaliśmy z górnych szafek, ich miejsce zajęła zabytkowa witryna. Pasuje ona do naszego mieszkania, w którym jest sporo staroci, a jednocześnie mieści wiele drobiazgów – dodaje Małgosia. Projektantka poszła jeszcze dalej w upodabnianiu kuchni do salonu, proponując, by ścianę wytapetować, a nie wykładać płytkami.

Ściana nad blatem kuchennym

Na początku Małgosia i Jarek nie byli przekonani do tego rozwiązania, ale kiedy znaleźli tapetę z heksagonalnym wzorem, nie wahali się dłużej – w towarzystwie kamiennych frontów stworzyła interesujący graficzny efekt. Całość dopełniają czarne AGD oraz stalowe i pomarańczowe dodatki.

Wyspa kuchenna
Autor: Bernard Białorucki
Nietypowy materiał w kuchni
Karolina Wilk, Ewelina Szymańczak, Qbik Desig
Karolina Wilk, Ewelina Szymańczak, Qbik Design

Gosia i Jarek posiadają dużo antyków i ciężkich drewnianych mebli. Zabudowa kuchenna miała być dla nich przeciwwagą. Stąd pomysł na wykonanie szafek obłożonych łupkiem oraz blatu ze spieku kwarcowego imitującego beton. Szafki wyglądają masywnie, ale w rzeczywistości łupek, którym zostały oklejone, ma jedynie 2 mm grubości i jest niewiele cięższy niż fornir! Spiek kwarcowy, którym pokryty został blat, jest równie twardy jak granit, nie uszkodzi się podczas kuchennych prac, a dzięki kilkumilimetrowej grubości (4 mm) jest zdecydowanie lżejszy niż kamień czy beton.

Polecamy także: Ciekawe i z charakterem. Modne tapety na ścianę w 16 pięknych aranżacjach