Czarna lodówka – to jest na topie! Wybieramy modne AGD

2024-05-08 13:27

Kolor czarny coraz śmielej poczyna sobie we wnętrzach. Dzięki temu trendowi mamy szansę wyposażyć dom w wyraziste, eleganckie, nowoczesne elementy – w tym AGD. Czarna lodówka stanowi tutaj najlepszy przykład. Do wyboru mamy różne jej wersje – od zaokrąglonej lodówki retro przez proste geometryczne bryły aż po masywne modele side by side.

Spis treści

  1. Czarna lodówka a trendy kuchenne
  2. Czarne lodówki – rodzaje
  3. Czarna lodówka retro
  4. Czarna lodówka a inne kolory w kuchni

Czarna lodówka a trendy kuchenne

Po zabudowach beżowych, w odcieniach drewna i ciemnych wenge w trendach długo królowały biel oraz szarość. Zwłaszcza białe kuchnie – ze względu na swoją uniwersalność – cieszyły się ogromną popularnością w Polsce. Z czasem jednak pojawiła się potrzeba wyrazistszych barw. Początkowo nieśmiało wprowadzano ciemne zabudowy – granatowe, antracytowe, a także czarne. Dziś już częściej spotkamy też szmaragdową zieleń czy bordo. Co ciekawe, moda na czerń dotyczy nie tylko zabudowy kuchennej (czyli frontów), lecz także AGD. To z kolei spora zmiana, bo przez lata przyzwyczailiśmy się do bieli i koloru stali. Tymczasem czarne lodówki, piekarniki czy kuchenki mikrofalowe świetnie współgrają z czarnymi płytami indukcyjnymi, innymi sprzętami AGD, a przede wszystkim ciemnymi frontami mebli. Możemy też za ich pomocą dynamizować wystrój, np. dobierając czarną lodówkę do biało-czarnej bądź białej zabudowy. W większym pomieszczeniu możemy śmiało postawić na czarną lodówkę wolnostojącą (w tym coraz popularniejszy model side by side), w małej kuchni zaś lepiej sprawdzi się lodówka do zabudowy. Musimy bowiem uważać, by mocna, wyrazista czerń nie przytłoczyła optycznie wnętrza urządzonego na niewielkim metrażu.

Czarne lodówki – rodzaje

A jakie czarne lodówki mamy do wyboru? Tu możliwości jest naprawdę sporo!

  • Czarna lodówka z zamrażalnikiem w środku – mamy więc jedne drzwi zewnętrzne, a wewnątrz wydzieloną część mrożącą. Taka lodówka dobrze sprawdzi się w niedużej kuchni, mieszkaniu singla czy pary. W przypadku rodziny może być już jednak za mała.
  • Czarna lodówka z oddzielnym zamrażalnikiem na dole – jedno z najpopularniejszych rozwiązań. Wygodnie udaje się oddzielić chłodziarkę od zamrażarki, a także posegregować żywność.
  • Czarna lodówka z oddzielnym zamrażalnikiem na górze – alternatywa dla powyższej, jednak pamiętajmy, że zamrażalnik w takim modelu może być mniejszy niż w przypadku jego umiejscowienia na dole.
  • Czarna lodówka side by side – takie modele znamy głównie z amerykańskich filmów i seriali. Lodówka jest masywna, ale też pojemna i bardzo wygodne. Ma podwójne drzwi – zwykle te po lewej „prowadzą” do zamrażalnika, a te po prawej – do części chłodzącej. Możemy również spotkać się z czarnymi lodówkami typu french door, tzn. z zamrażalnikiem na dole oraz podwójnymi drzwiami do chłodziarki na górze. Wybierając dla siebie lodówkę side by side, pomyślmy od razu o modelu z kostkarką do lodu.

Powyższy podział dotyczy rozmieszczenia części chłodzącej oraz mrożącej. Oprócz tego mamy dwa typy urządzeń:

  • Czarna lodówka do zabudowy – spójnie „wtapia” się w tło, a więc fronty meblowe. Ponieważ mieszkania stają się coraz bardziej kompaktowe, rozwiązanie to zyskuje na popularności. Czarna lodówka w zabudowie może kontrastowo wyróżniać się na tle jaśniejszej zabudowy (białej, w odcieniach drewna) albo harmonijnie łączyć się z czernią czy nieco jaśniejszą antracytową szarością.
  • Czarna lodówka wolnostojąca – najlepiej wypada w większym pomieszczeniu, choć to nie jest żelaza reguła (sporo zależy od konkretnego projektu kuchni). Do wyboru mamy najczęściej albo proste bryły (prostopadłościany), albo zaokrąglone czarne lodówki w stylu retro.

..  Wybieramy lodówki do zabudowy >>>

Czarna lodówka retro

Lodówki retro są chętnie wybierane do kuchni w różnych stylach. Sprzęty te wyróżniają się zaokrąglonymi, opływowymi kształtami oraz charakterystycznymi, chromowanymi uchwytami. Choć są dostępne w wielu wariantach kolorystycznych, sporym uznaniem cieszą się czarne lodówki retro. To modele wolnostojące, jednak nie tak masywne, jak np. lodówki side by side. Ponadto ich miękkie linie łagodzą wystrój – nie są więc tak wyraziste jak lodówki typowo nowoczesne.

Czarna lodówka retro świetnie odnajduje się zarówno w klasycznym anturażu, jak i bardziej nowoczesnym. Chętnie włączana jest do kuchni w stylu skandynawskim na zasadzie wyrazistego kontrastu wobec jasnej bazy kolorystycznej. Doskonale odnajduje się także we wnętrzach industrialnych, a także spod znaku vintage i oczywiście retro.

Czarna lodówka a inne kolory w kuchni

Czarną lodówką możemy „operować” we wnętrzu na dwa sposoby. Pierwszy to spójność barwna. W takim przypadku czarne lodówki towarzyszą czarnym frontom meblowym, a modele do zabudowy perfekcyjnie wtapiają się w tło. To coraz częstsze rozwiązanie ze względu na malejący metraż dostępnych mieszkań. Kuchnia w formie aneksu jest projektowana na wymiar i urządzana sprzętami do zabudowy, tak by maksymalnie wykorzystać dostępne miejsce.

Druga metoda to kontrast barwny. Wyjątkowo dobrze czarne lodówki prezentują się na białym tle. Dobrze też wypadają w towarzystwie jasnego drewna, delikatnej szarości czy pasteli. Jeśli marzy nam się nowoczesna, wyrazista kuchnia, powinniśmy wziąć pod uwagę takie kontrastowe zestawienia kolorystyczne. Ponadto czerń traci w nich odrobinę swojej mocy i nie przytłacza wnętrza – całość jest dynamiczna, lekka, świeża.

..  Kolor czarny we wnętrzach: ściany, meble, dodatki >>>