Biała kuchnia w stylu skandynawskim: jak ją urządzić? Najpiękniejsze aranżacje

2024-03-20 12:35

Jaka kuchnia nigdy nie wychodzi z mody? Prosta, klasyczna, a więc kuchnia skandynawska biała, której ponadczasowości nie trzeba tłumaczyć. Proste białe meble w otoczeniu drewna i ciekawych dodatków sprawdzą się idealnie, jeśli chcesz, by twoje mieszkanie zawsze było w trendach. Dowiedz się, jak urządzić kuchnię w stylu skandynawskim!

Spis treści

  1. Kuchnia skandynawska. Biała tu mus!
  2. Kuchnia w stylu skandynawskim: meble i materiały
  3. Jak urządzić kuchnię w stylu skandynawskim?
  4. Jaki jest modny kolor kuchni? Kuchnia skandynawska biała!
  5. Czy kuchnia w stylu skandynawskim jest funkcjonalna?
  6. Kuchnia w stylu skandynawskim. Zdjęcia, pomysły i inspiracje

Kuchnia skandynawska. Biała tu mus!

Drewno, białe meble i kolorowe dodatki pomogą nam urządzić kuchnię w stylu skandynawskim. Skandynawski styl kocha wszystko, co naturalne, albo przynajmniej sprawia takie wrażenie. Kamień, drewno, tkaniny z lnu i bawełny, kolory - biały, szarości i błękity - oto bazowe elementy aranżacji kuchni skandynawskiej.

Dominacja bieli to jeden z głównych powodów popularności stylu skandynawskiego. Taka aranżacja kuchni na pewno będzie jasna, przydatne będą w zatem w dekoracji okna kuchennego białe bądź beżowe rolety, ewentualnie drewniane żaluzje też się sprawdzą.

To także styl pozwalający zastosować niekonwencjonalne dekoracje czy meble przerobione z czegoś innego. Jeżeli wolisz gotowe rozwiązania do aranżacji kuchni, rozejrzyj się w IKEA – tam filozofia skandynawskiego mieszkania jest tożsama z omawianą.

Korzystając z gotowych elementów, możesz urządzić wnętrze kuchni zupełnie inne niż sąsiad, który kupił podobny zestaw mebli. Prostota kształtów w stylu skandynawskim nie oznacza przecież uniformizmu. Kolory i starannie wybrane dodatki nadadzą twojej kuchni w stylu skandynawskim osobisty charakter.

Kuchnia w stylu skandynawskim: meble i materiały

Meble kuchenne w skandynawskim stylu są bardzo charakterystyczne, przeważnie wykonane z surowego i jasnego drewna, pomalowanego na biało.

Styl skandynawski w kuchni wykorzystuje materiały głównie naturalne: drewno, wiklina, len, bawełna - to cecha szczególna wnętrz kuchni inspirowanych stylem skandynawskim. Do mebli kuchennych w skandynawskim stylu pasują oczywiście drewniane podłogi malowane na biało, bielone ściany dodatkowo rozjaśniają wnętrza.

Jak urządzić kuchnię w stylu skandynawskim?

Aranżacja kuchni w skandynawskim stylu ma to do siebie, że z natury wygląda czysto, przejrzyście i pogodnie. To efekt uzyskany głównie przez czyste naturalne barwy – écru, wrzosu, różu, niebieskiego, żółtego i białego.

Do tego  wkomponowane jest naturalne drewno, kamień, ale także szkło, na krzesłach i stole tkaniny oczywiście w pasy i kratę, czasem w delikatne motywy kwiatowe. Kuchnia w stylu skandynawskim to oaza wygody i dobrego samopoczucia.

Bez pretensji do nadętej elegancji i blichtru. Tu każdy z domowników dobrze się czuje. W skandynawskim wnętrzach stawiamy na proste praktyczne sprzęty: w jadalni i kuchni białe, w części wypoczynkowej z naturalnego drewna. Oczywistym dopełnieniem byłyby białe lub beżowe ściany.

Prostota, funkcjonalność, przejrzystość – to atrybuty określające kuchnię idealną, a zarazem wiodące cechy stylu skandynawskiego, będącego dowodem na to, że białe wnętrza nie muszą być nudne i bez wyrazu – wręcz przeciwnie!

Jaki jest modny kolor kuchni? Kuchnia skandynawska biała!

Styl skandynawski charakteryzuje się prostotą zarówno form, kształtów, jak i kolorów.

W stylu skandynawskim dominują:

  • biele
  • rozbielone szarości
  • inne (zazwyczaj zimne) barwy
  • kolory naturalnych materiałów, wykorzystywanych w aranżacjach

Tego typu paleta kolorystyczna sprawia, że kuchnia w stylu skandynawskim jest niezwykle prosta i przejrzysta, a jednocześnie przytulna.

Co ciekawe, do jasnych kolorów bazowych dodaje się zazwyczaj jeden (lub kilka drobniejszych) ciemny akcent, przełamujący wszechobecną biel i nadający pomieszczeniu nutki indywidualizmu.

Czy kuchnia w stylu skandynawskim jest funkcjonalna?

Kuchnia w stylu skandynawskim to przede wszystkim bardzo dobrze przemyślana przestrzeń – wszystko ma w niej swoje miejsce.

Nieliczne, stylowe sprzęty kuchenne oraz ogólny ład przestrzeni dodają powierzchni objętości, a dobre rozplanowanie szuflad, szafek i wieszaków oraz funkcjonalność kuchni sprzyjają czystszemu, oszczędniejszemu i łatwiejszemu użytkowaniu jej na co dzień.

Efekt przejrzystości dodatkowo wzmaga obecność naturalnych materiałów, użytych do stworzenia skandynawskiej aranżacji w kuchni – drewno, wiklina, metal, kamień, len czy wełna.

Kuchnia w stylu skandynawskim. Zdjęcia, pomysły i inspiracje

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Biało-drewniana kuchnia. Inspiracje z 11 prawdziwych polskich mieszkań

QUIZ. Jaki to styl wystroju wnętrz? Rozpoznasz?

Pytanie 1 z 15
Jaki styl przedstawia zdjęcie?
styl rustykalny