Projekty mebli kuchennych: 10 nowoczesnych projektów kuchni. ZDJĘCIA

2024-05-08 13:22

Kuchnia to serce domu i najbardziej aktywny punkt codziennego życia. Warto więc zadbać o to, aby meble kuchenne były estetyczne, funkcjonalne i nowoczesne. Radzimy, jakie projekty mebli kuchennych są trwałe oraz modne. Zobacz 10 projektów kuchni!

Spis treści

  1. Projekty mebli kuchennych a układ kuchni
  2. Projekty mebli kuchennych a blaty robocze
  3. Projekty mebli kuchennych: propozycje aranżacyjne
  4. Projekty mebli kuchennych a zabudowa kuchenna
  5. Projekty mebli kuchennych: jakie wybrać fronty?
  6. Projekty mebli kuchennych: fronty z płyty MDF
  7. Projekty mebli kuchennych: fronty lakierowane
  8. Projekty mebli kuchennych: szklane elementy
  9. Zobacz projekty mebli kuchennych: GALERIE ZDJĘĆ

Na ciekawy styl i wygląd kuchni wpływają przede wszystkim meble kuchenne. Proste, lakierowane, zdobione, z drewna – jakie są modne? Zobacz meble kuchenne: zdjęcia i propozycje w galerii.

Projekty mebli kuchennych a układ kuchni

Najwygodniejszy jest układ tradycyjny w kuchni tworzący trzy wierzchołki trójkąta. Przygotowywanie potraw wymaga pewnych działań wykonanych w określonej kolejności. Zazwyczaj najpierw wyjmujemy produkty z lodówki, potem myjemy je, a następnie wrzucamy do garnka, na patelnię lub do piekarnika. Taka kolejność czynności stała się dla projektantów kuchni podstawą do stworzenia zasady, która pozwala urządzić wygodną kuchnię. Głosi ona, że wszystkie kuchenne prace powinny ułożyć się w tak zwany trójkąt roboczy.

Wierzchołkami tego trójkąta są lodówka, zlewozmywak i kuchenka. Między urządzeniami i blatami roboczymi poruszamy się wielokrotnie podczas gotowania. Abyśmy nie przemierzali niepotrzebnych kilometrów, nie powinny być one zbyt oddalone od siebie. Zachowanie zasady trójkąta najlepiej sprawdza się w małej kuchni tradycyjnie urządzonej.

Projekty mebli kuchennych a blaty robocze

Krojenie, siekanie, zagniatanie ciasta, ucieranie, obieranie to podstawowe czynności wykonywane na blatach roboczych. Tradycyjnie uznawało się, że główny blat roboczy o długości nie mniejszej niż 80 cm powinien znajdować się między kuchenką a zlewozmywakiem. We współczesnej kuchni często jednak zmienia on swoje miejsce. Do robienia kanapek, sałatek i innych potraw przygotowywanych bez gotowania i pieczenia znacznie bardziej przydatny jest blat położony między zlewozmywakiem a lodówką. Ale blaty robocze służą również do innych celów: wypakowywania produktów, odstawiania gotowych potraw, odkładania naczyń, dlatego powinny znaleźć się obok każdego z urządzeń kuchennych. W wielu kuchniach jako blaty robocze wykorzystuje się nieobecne do niedawna stoły, a także pomocnicze stoliki, często na kółkach.

Projekty mebli kuchennych: propozycje aranżacyjne

Pierwszą rzeczą, na którą zwracamy uwagę przy wyborze mebli kuchennych, jest wygląd frontów i blatów. Warto wiedzieć, z czego wykonywane są fronty, jaki mamy wybór i na co powinniśmy zwrócić uwagę przy zakupie mebli.

Drewniane meble kuchenne to klasyka. Nigdy nie wychodzą z mody, jedynie zmieniają się trendy kolorystyczne w tym obszarze. Choć dziś mamy coraz więcej innych możliwości aranżacyjnych mebli kuchennych, z takimi elementami jak szkło czy kolorowe, lakierowane płyty, drewniane meble są wciąż popularne. Drewno nigdy nie wyjdzie z mody, ponieważ to naturalny i szlachetny, solidny materiał. Drewno jest ciekawie łączone, nawet w chłodnych, minimalistycznych wnętrzach (świetnie komponuje się chociażby ze szkłem lub metalem).

Projekty mebli kuchennych a zabudowa kuchenna

Zabudowa kuchenna jednociągowa - w takim ustawieniu sprzętów trudno o zastosowanie zasady trójkąta, ale zachowanie odpowiedniej kolejności gwarantuje wygodę pracy.

Zabudowa kuchenna w kształcie litery U - takie ustawienie mebli kuchennych daje możliwość wygodnego korzystania z kuchni przy zachowaniu niewielkich odlgłości między urządzeniami, a jednocześnie pozwala wygospodarować dwa osobne miejsca do przygotowywania posiłków.

Projekty mebli kuchennych: jakie wybrać fronty?

Fornir to cienka okleina drewniana, może być wykończony w różny sposób, od matowego do błyszczącego. Fronty fornirowane wykonywane są w szerokiej gamie oklein naturalnych krajowych i egzotycznych oraz oklein modyfikowanych.

Projekty mebli kuchennych: fronty z płyty MDF

Meble kuchenne wykonane z płyty MDF prezentują dużą paletą kolorów i wzorów. Prócz kuszących barw meble z plyty MDF są tańsze od drewna, dość trwałe, a przede wszystkim odporne na wilgoć. Ten typ materiału daje się łatwo formować, stąd możliwe są rozmaite rozwiązania.

Projekty mebli kuchennych: fronty lakierowane

Obecnie błyszczące fronty lakierowane mebli kuchennych są modne i chętnie wybierane przez klientów. Do wyboru jest równie szeroka paleta kolorów jak mebli z płyty MDF, ale charakteryzują się większą odpornością na uszkodzenia.

Projekty mebli kuchennych: szklane elementy

Szklane fronty mebli kuchennych zazwyczaj są wykonane ze szkła oprawionego w ramkę aluminiową, ale to już standard, mało modny. W najnowszych projektach mebli kuchennych szkło wkomponowane jest do lakierowanych białych płyt mebli. Szkło występuje w roli dodatków, np. na ścianie między górnymi szafkami a blatem. Takie pomysły dają efekt czystości, nowoczesności i przestronności.

Zobacz projekty mebli kuchennych: GALERIE ZDJĘĆ

Nie wiesz, jakie meble kuchenne wybrać? Skorzystaj z naszych podpowiedzi! W galeriach znajdziesz propozycje kuchni z meblami drewnianymi, z płyty MDF czy fornirowanymi.

Akcja specjalna: Nowe Mieszkanie
 Murapol: propozycja aranżacji mieszkania

Autor: materiały prasowe MURAPOL

Wyjątkowa akcja redakcyjna ukazująca proces urządzania mieszkania od stanu deweloperskiego po w pełni wykończone wnętrze. Pod okiem profesjonalistek, architektek wnętrz, powstaje projekt, który na łamach „M jak Mieszkanie” i serwisu Urzadzamy.pl będziemy prezentować pomieszczenie po pomieszczeniu – ze wskazaniem godnych polecenia rozwiązań przestrzennych i produktowych.

Elegancka kuchnia w bieli_WZ_Studio