Kuchenki gazowe: jak wybrać dobrą kuchenkę gazową? Poradnik zakupowy

2019-01-09 14:49 Danuta Awolusi
Kuchenki gazowe
Autor: agencjafree/living4media Gotowanie na prawdziwym ogniu wciąż ma sporą rzeszę zwolenników - mimo mody na indukcję

Jeżeli stoicie przed wyborem kuchenki gazowej, zapewne głowicie się, co odróżnia tani sprzęt od dużo droższego? Czy warto inwestować w kuchenkę gazową najwyższej jakości, czy lepiej kupić coś za mniejsze pieniądze, a resztę funduszy zainwestować na przykład w okap? Przygotowaliśmy poradnik zakupowy, który pozwoli rozwiać wątpliwości.

Kuchenki gazowe – jaki wybór mamy na rynku?

Montując kuchenkę gazową, możemy wykorzystać gaz ziemny, sieciowy lub butlowy (propan-butan). Dodatkowo staniemy przed wyborem: czy lepsza będzie kuchenka pod zabudowę, czy sprzęt wolnostojący? Zapewne będzie to zależało od aranżacji kuchni oraz budżetu (zabudowa jest zawsze nieco droższą opcją). Na jakie kuchenki warto zwrócić uwagę, analizując ofertę sklepów?

Kuchenki gazowe z piekarnikiem elektrycznym

Kuchenka gazowa z piekarnikiem elektrycznym to doskonały wybór dla osób, które bardzo lubią piec. Elektryczny piekarnik gwarantuje szybkie nagrzewanie i równomierny obieg temperatury, dzięki czemu ciasta będą się dopiekać idealnie z każdej strony. Otrzymujemy również wiele przydatnych konfiguracji, na przykład termoobieg, rozmrażanie, opiekacz. Ponadto łatwiej jest kontrolować temperaturę w trakcie pracy. Minusem może się okazać większe zużycie prądu. Ceny kuchenek gazowo-elektrycznych zaczynają się już od około 500 zł.

Kuchenki gazowe z piekarnikiem gazowym

Kuchenka gazowa z piekarnikiem gazowym to rozwiązanie dla osób, którym zależy na oszczędności. Kuchenki gazowe są tańsze od elektrycznych zarówno jeżeli chodzi o kupno, jak i późniejsze rachunki za gaz. Minusem piekarników gazowych będą mała możliwość konfiguracji (np. pieczenie z użyciem pary lub rożen) i tylko podstawowe funkcje piekarnika. Ceny kuchenek gazowych zaczynają się od około 500 zł.

..  Jak wyczyścić kurki w kuchence i piekarniku? Domowe sposoby >>>

Kuchenki gazowe
Autor: mat. pras. Lampegras.fr Klasyczna kuchnia gazowa

Kuchenka gazowa do zabudowy

Rozwiązanie coraz popularniejsze, bo doskonale sprawdza się w małej, dobrze zaplanowanej kuchni. Kuchenka gazowa do zabudowy składa się z płyty grzewczej i piekarnika. Zabudowa pozwala wygodnie zaaranżować kuchnię w pełni, dopinając wszystko na ostatni guzik i wykorzystując każdy cenny centymetr. Co ważne, jeżeli pokrętła pozostają na blacie, o wiele łatwiej utrzymać je w czystości! Koszt płyty grzewczej to około 400 zł, piekarnika – od 500 zł w górę.

Kuchenka gazowa z płytą ceramiczną

Nowoczesne rozwiązanie, na które warto zwrócić uwagę. Płyta ceramiczna pozwala na zamontowania „gazu pod szkłem”, bo palniki zostają schowane pod ceramiczną powierzchnią. Plusem takiego rozwiązanie jest oczywiście brak płomieni, które skracają „żywotność” garnków, oraz wystających elementów, dzięki czemu bardzo ławo utrzymać płytę gazową w czystości. Dodatkowo to również większe bezpieczeństwo w użytkowaniu. Minusem jest wysoka cena takiego rozwiązania – za cztery palniki zapłacimy minimum 2200 zł.

..  Płyty gazowe bez płomieni – czy warto? Zalety i wady >>>

Kuchenki gazowe
Autor: mat. prasowe Solgaz Kuchnia gazowa bez płomieni

Kuchenka gazowa dwupalnikowa lub czteropalnikowa

Kuchenka gazowa dwupalnikowa lub czteropalnikowa stanowi znaczne ułatwienie, jeżeli nie mamy dużo miejsca w kuchni albo marzy nam się połączenie kuchni gazowej i indukcyjnej (po dwa palniki z każdego rodzaju). Oczywiście kuchenka gazowa dwupalnikowa będzie możliwa do instalacji wyłącznie w zabudowie, w postaci płyty grzewczej, której koszt wynosi ok. 300 zł.

Podłączenie kuchenki gazowej

Podłączenie kuchenki gazowej lepiej pozostawić profesjonalistom – fachowa instalacja zagwarantuje nam bezpieczeństwo, a osoba, która się tym zajmie, musi mieć odpowiednie uprawnienia. Ważne jednak, aby kuchenki gazowe instalować w odległości minimum 50 cm od okna. Wtedy ewentualne podmuchy powietrza na pewno nie zdmuchną płomienia.

Zarówno kuchenki gazowe z piekarnikiem elektrycznym, jak i kuchenki gazowe z piekarnikiem na gaz pozwolą na szybkie gotowanie i pieczenie wielu potraw. Kuchnia gazowa ma wiele zalet, dlatego nadal cieszy się tak dużą popularnością pomimo mody na płyty indukcyjne.

Kuchenki gazowe
Autor: agencjafree/living4media Płyta gazowa zamontowana na wyspie kuchennej w nowoczesnej, przestronnej strefie dziennej

Dysze do kuchenki gazowej

Posiadacze kuchenek gazowych muszą pamiętać, że jednym z ważnych elementów bezpieczeństwa są dysze. Wymieniajmy je co kilka lat, bo nie jest to wysoki koszt (zaledwie kilka złotych), a lepiej mieć pewność, że kuchenka działa bez zarzutu. Dobrze jest co kilka lat wymienić także palniki do kuchenki gazowej, które z czasem zaczynają wyglądać mało estetycznie i trudno utrzymać je w czystości.

Kupując dysze, koniecznie uwzględnijmy rodzaj gazu. Inne dysze wykorzystuje się dla gazu ziemnego, a inne dla butlowego. Każda dysza powinna zostać dopasowana do konkretnego palnika. Jeżeli mamy jakiekolwiek wątpliwości, lepiej wezwać fachowca.

Reasumując, kuchenki gazowe spełnią swoją funkcję bez względu na cenę, jaką zapłacimy za sprzęt. Różnica polega na jakości wykonania, dostępnych funkcjach dodatkowych oraz estetyce. Ponieważ kuchenkę gazową kupujemy raz na kilka, a czasem nawet kilkanaście lat, zaplanujmy budżet na sprzęt, który spełni wszystkie nasze oczekiwania.