Kuchenki gazowe: jak wybrać najlepszą? Poradnik zakupowy

2023-03-27 15:24

Jeżeli stoicie przed wyborem kuchenki gazowej, zapewne głowicie się, co odróżnia tani sprzęt od dużo droższego? Czy warto inwestować w kuchenkę gazową najwyższej jakości, czy lepiej kupić coś za mniejsze pieniądze, a resztę funduszy zainwestować na przykład w okap? Czym cechuje się dobra kuchenka gazowa? Przygotowaliśmy poradnik zakupowy, który pozwoli rozwiać wątpliwości.

Płyta gazowa
Autor: serwis prasowy marki Amica Na zdj. płyta gazowa na szkle PGCD6101ApFB, Amica.

Spis treści

  1. Jaka kuchenka gazowa jest najlepsza? Wybierajmy rozważnie
  2. Kuchenki gazowe z piekarnikiem elektrycznym
  3. Jaką kuchenkę wybrać? Kuchenki gazowe z piekarnikiem gazowym
  4. A może kuchenka gazowa bez piekarnika?
  5. Kuchenka gazowa do zabudowy - jaka płyta gazowa jest najlepsza?
  6. Kuchenka gazowa z płytą ceramiczną
  7. Kuchenka gazowa z płytą szklaną
  8. Kuchenka gazowa dwupalnikowa lub czteropalnikowa
  9. Podłączenie kuchenki gazowej
  10. Dysze do kuchenki gazowej

Jaka kuchenka gazowa jest najlepsza? Wybierajmy rozważnie

Montując kuchenkę gazową, możemy wykorzystać gaz ziemny, sieciowy lub butlowy (propan-butan). Dodatkowo staniemy przed wyborem: czy lepsza będzie kuchenka pod zabudowę, czy sprzęt wolnostojący? Kuchenka gazowa czteropalnikowa na propan butan z piekarnikiem, a może kuchenka gazowa czteropalnikowa bez piekarnika? Zapewne będzie to zależało od aranżacji kuchni oraz budżetu (zabudowa jest zawsze nieco droższą opcją). Szukając odpowiedzi na pytanie, jaką kuchenkę gazową kupić, warto przyjrzeć się wszystkim rodzajom i dobrać model do osobistych potrzeb i oczekiwań.

Kuchenki gazowe z piekarnikiem elektrycznym

Kuchenka gazowa z piekarnikiem elektrycznym to doskonały wybór dla osób, które bardzo lubią piec. Elektryczny piekarnik gwarantuje szybkie nagrzewanie i równomierny obieg temperatury, dzięki czemu ciasta będą się dopiekać idealnie z każdej strony. Otrzymujemy również wiele przydatnych konfiguracji, na przykład termoobieg, rozmrażanie, opiekacz. Ponadto łatwiej jest kontrolować temperaturę w trakcie pracy. Minusem może się okazać większe zużycie prądu. Ceny kuchenek gazowo-elektrycznych zaczynają się już od około 800 zł.

Jaką kuchenkę wybrać? Kuchenki gazowe z piekarnikiem gazowym

Kuchenka gazowa z piekarnikiem gazowym to rozwiązanie dla osób, którym zależy na oszczędności. Kuchenki gazowe są tańsze od elektrycznych zarówno jeżeli chodzi o kupno, jak i późniejsze rachunki za gaz. Minusem piekarników gazowych będą mała możliwość konfiguracji (np. pieczenie z użyciem pary lub rożen) i tylko podstawowe funkcje piekarnika. Ceny kuchenek gazowych zaczynają się od około 800 zł.

A może kuchenka gazowa bez piekarnika?

Kuchnia bez piekarnika jest niekompletna, a przygotowywanie potraw utrudnione. W tradycyjnych kuchenkach gazowych piekarnik znajduje się tuż pod palnikami, jednak nowoczesne rozwiązania są bardziej elastyczne. Obecnie, coraz częściej kuchenka gazowa jest zupełnie w innym miejscu w kuchni co piekarnik. Kuchnia gazowa bez piekarnika składa się więc tylko z palników, najczęściej pod zabudowę. Daje to duże możliwości aranżacyjne i oszczędność przestrzeni. 

..  Jak wyczyścić kurki w kuchence i piekarniku? Domowe sposoby >>>

Płyta gazowa
Autor: serwis prasowy marki Franke

Kuchenka gazowa do zabudowy - jaka płyta gazowa jest najlepsza?

Rozwiązanie coraz popularniejsze, bo doskonale sprawdza się w małej, dobrze zaplanowanej kuchni. Kuchenka gazowa do zabudowy składa się z płyty grzewczej i piekarnika. Zabudowa pozwala wygodnie zaaranżować kuchnię w pełni, dopinając wszystko na ostatni guzik i wykorzystując każdy cenny centymetr. Co ważne, jeżeli pokrętła pozostają na blacie, o wiele łatwiej utrzymać je w czystości! Koszt płyty grzewczej to około 400 zł, piekarnika – od 500 zł w górę. 

Kuchenka gazowa z płytą ceramiczną

Nowoczesne rozwiązanie, na które warto zwrócić uwagę. Płyta ceramiczna pozwala na zamontowania „gazu pod szkłem”, bo palniki zostają schowane pod ceramiczną powierzchnią. Plusem takiego rozwiązanie jest oczywiście brak płomieni, które skracają „żywotność” garnków, oraz wystających elementów, dzięki czemu bardzo ławo utrzymać płytę gazową w czystości. Dodatkowo to również większe bezpieczeństwo w użytkowaniu. Minusem jest wysoka cena takiego rozwiązania – płyta gazowa ceramiczna z czterema palnikami to koszt minimum 2200 zł.

Kuchenka gazowa z płytą szklaną

Szklane płyty gazowe są coraz chętniej wybieraną opcją, głównie ze względów ekonomicznych. w przypadku "gazu pod szkłem", czyli palników gazowych umieszczonych pod szklaną taflą możemy mówić nawet o kilkuset złotych mniej na rachunkach za gaz w skali roku. Dlatego płyta gazowa szklana coraz odważniej wypiera tradycyjne kuchenki gazowe i elektryczne. Jak działa kuchenka gazowa z płytą szklaną? Gdy włączamy palniki, szklana tafla momentalnie się nagrzewa, co znacznie skraca czas gotowania. Co więcej, płyty gazowe szklane oznaczają się nowoczesnym i atrakcyjnym designem, do złudzenia przypominając modne płyty indukcyjne. 

..  Płyty gazowe bez płomieni – czy warto? Zalety i wady >>>

Kuchenki gazowe
Autor: mat. prasowe Solgaz Kuchnia gazowa bez płomieni

Kuchenka gazowa dwupalnikowa lub czteropalnikowa

Kuchenka gazowa dwupalnikowa lub czteropalnikowa stanowi znaczne ułatwienie, jeżeli nie mamy dużo miejsca w kuchni albo marzy nam się połączenie kuchni gazowej i indukcyjnej (po dwa palniki z każdego rodzaju). Oczywiście kuchenka gazowa dwupalnikowa będzie możliwa do instalacji wyłącznie w zabudowie, w postaci płyty grzewczej, której koszt wynosi ok. 300 zł.

Podłączenie kuchenki gazowej

Podłączenie kuchenki gazowej lepiej pozostawić profesjonalistom – fachowa instalacja zagwarantuje nam bezpieczeństwo, a osoba, która się tym zajmie, musi mieć odpowiednie uprawnienia. Ważne jednak, aby kuchenki gazowe instalować w odległości minimum 50 cm od okna. Wtedy ewentualne podmuchy powietrza na pewno nie zdmuchną płomienia.

Zarówno kuchenki gazowe z piekarnikiem elektrycznym, jak i kuchenki gazowe z piekarnikiem na gaz pozwolą na szybkie gotowanie i pieczenie wielu potraw. Kuchnia gazowa ma wiele zalet, dlatego nadal cieszy się tak dużą popularnością pomimo mody na płyty indukcyjne.

Płyta gazowa
Autor: serwis prasowy marki Franke Płyta gazowa zamontowana na wyspie kuchennej w nowoczesnej, przestronnej strefie dziennej.

Dysze do kuchenki gazowej

Posiadacze kuchenek gazowych muszą pamiętać, że jednym z ważnych elementów bezpieczeństwa są dysze. Wymieniajmy je co kilka lat, bo nie jest to wysoki koszt (zaledwie kilka złotych), a lepiej mieć pewność, że kuchenka działa bez zarzutu. Dobrze jest co kilka lat wymienić także palniki do kuchenki gazowej, które z czasem zaczynają wyglądać mało estetycznie i trudno utrzymać je w czystości.

Kupując dysze, koniecznie uwzględnijmy rodzaj gazu. Inne dysze wykorzystuje się dla gazu ziemnego, a inne dla butlowego. Każda dysza powinna zostać dopasowana do konkretnego palnika. Jeżeli mamy jakiekolwiek wątpliwości, lepiej wezwać fachowca.

Reasumując, kuchenki gazowe spełnią swoją funkcję bez względu na cenę, jaką zapłacimy za sprzęt. Różnica polega na jakości wykonania, dostępnych funkcjach dodatkowych oraz estetyce. Ponieważ kuchenkę gazową kupujemy raz na kilka, a czasem nawet kilkanaście lat, zaplanujmy budżet na sprzęt, który spełni wszystkie nasze oczekiwania.

Nasi Partnerzy polecają