Kuchnie modułowe – co to za rozwiązanie? Zalety i wady

2021-09-29 13:09

Prawidłowo zaprojektowana zabudowa kuchenna powinna uwzględniać – obok zasad ergonomii – system koordynacji modularnej. Jego celem jest ułatwienie i uporządkowanie pracy w kuchni. Wykorzystywanie zasad koordynacji modularnej jest konieczne w projektowaniu zabudowy kuchennej, ponieważ poszczególne elementy (pochodzące z różnych źródeł i od różnych producentów) muszą do siebie pasować pod względem wymiarów. Zasady te są stosowane zarówno w kuchniach na wymiar, jak i kuchniach modułowych. Kuchnie modułowe, nazywane również systemowymi, możemy zakupić w sklepach z meblami i wyposażeniem wnętrz, a nawet marketach budowlanych. W ich skład wchodzą gotowe elementy: szafek górnych (wiszących), dolnych (stojących) i nie tylko.

Kuchnie modułowe
Autor: mat. pras. Black Red White

Spis treści

  1. Kuchnia modułowa – co to znaczy?
  2. Kuchnie modułowe – wybierz wymiar skoordynowany z resztą
  3. Kuchnia modułowa czy kuchnia na wymiar?
  4. Meble modułowe kuchenne – jak je spersonalizować?
  5. Zobacz, jak urządzić modną i funkcjonalną kuchnię:

Kuchnia modułowa – co to znaczy?

Piekarnik do zabudowy, lodówka, kosz do szuflady czy talerz obiadowy mają określoną wielkość i każdy z nich znajduje swoje miejsce w prawidłowo zaprojektowanej zabudowie kuchennej. Wymiary szafek kuchennych, elementów wyposażenia kuchni, urządzeń i naczyń są ze sobą powiązane.

Wynika to z systemu koordynacji modularnej. Jego celem jest ujednolicenie wymiarów (w budownictwie, meblarstwie, urządzeń, elementów wyposażenia) i stanowi środek pomocniczy, ułatwienie w projektowaniu. Jednostkami porządkującymi są moduły – na przykład moduł 30 cm (i jego krotności).

Kuchnie modułowe – wybierz wymiar skoordynowany z resztą

Wymiary elementów wyposażenia kuchni nie są przypadkowe. Standardowo szafka do zabudowy piekarnika ma szerokość 60 cm. Szerokość zmywarki, zależnie od jej wielkości, wynosi przeważnie: 45, 55 lub 60 cm. Decydując się na szafki modułowe, w zależności od sklepu mamy do wyboru szafki szerokości: 30, 40, 45, 50, 60, 80, 120, 180 cm. Nie wszystkie wymienione szerokości są dostępne u wszystkich producentów.

Elementy wchodzące w skład zabudowy kuchennej modułowej możemy dowolnie zestawiać, pamiętając o kilku podstawowych zasadach. Szerokości szafek dolnych i górnych powinny sobie odpowiadać, aby zachować pionowy podział frontów – nad 60-centymetrową szafką stojącą wieszamy szafkę tej samej szerokości. Powyższą zasadę możemy pominąć, jeżeli chcemy uzyskać nietypowy układ – na przykład wertykalnej szafki wiszącej, która ma trzy fronty tej samej szerokości.

Nad płytą grzewczą powinniśmy przewidzieć lokalizację okapu. Okap szafkowy mieści się w specjalnej szafce wiszącej z blendą.

Kuchnia modułowa czy kuchnia na wymiar?

Każde z rozwiązań: kuchnia modułowa oraz kuchnia na wymiar, ma swoje zalety i wady. Wybór pomiędzy nimi stanowi indywidualną decyzję użytkownika. Podstawową zaletą kuchni modułowych jest niższa cena niż w przypadku zabudowy kuchennej na wymiar. Musimy pamiętać jednak, że kuchnia na wymiar jest dostosowana do konkretnego pomieszczenia oraz mocno spersonalizowana. Przykładowo: wysokość szafek dolnych w kuchniach na wymiar zależy przede wszystkim od wysokości, na jakiej jest montowany blat roboczy. Wartość ta wynika głównie z ergonomii – w tym przypadku wzrostu użytkownika.

Dla bardzo wysokich albo bardzo niskich osób wysokość, na jakiej zamontowany jest blat roboczy w kuchni modułowej, może okazać się niewygodna. W kuchniach modułowych mamy do czynienia ze standardową wysokością – na przykład 82 lub 91 cm – w zależności od producenta. Kuchnie modułowe nie sprawdzą się także dla osób niepełnosprawnych na wózku inwalidzkim.

Meble modułowe kuchenne – jak je spersonalizować?

Jeśli wybierzemy już układ korpusów szafek, można przystąpić do podjęcia decyzji o rodzaju (kolorze) blatu roboczego oraz frontów. W zależności od producenta kuchnie modułowe oferują przeważnie kilkanaście modeli frontów. Do wybranego modelu można zastosować uchwyty, które sprawią, że kuchnia nabierze charakteru i bardziej indywidualnych, czyli spersonalizowanych cech.

Obok wciąż panującego trendu na szafki bez uchwytów współistnieje moda na ciekawe uchwyty, które wpłyną na estetykę zabudowy kuchennej. W kuchniach tradycyjnych (rustykalnych, prowansalskich) mogą być to rozwiązania klasyczne – gałki (drewniane, porcelanowe, kryształowe), a w bardziej nowoczesnych – relingi.

Zobacz, jak urządzić modną i funkcjonalną kuchnię:

Zabudowa kuchenna – wygodne rozwiązania. Webinar: Jak zaplanować niedużą kuchnię