Kuchnie modułowe – co to za rozwiązanie? Zalety i wady

2021-09-29 13:09
Kuchnie modułowe
Autor: mat. pras. Black Red White

Prawidłowo zaprojektowana zabudowa kuchenna powinna uwzględniać – obok zasad ergonomii – system koordynacji modularnej. Jego celem jest ułatwienie i uporządkowanie pracy w kuchni. Wykorzystywanie zasad koordynacji modularnej jest konieczne w projektowaniu zabudowy kuchennej, ponieważ poszczególne elementy (pochodzące z różnych źródeł i od różnych producentów) muszą do siebie pasować pod względem wymiarów. Zasady te są stosowane zarówno w kuchniach na wymiar, jak i kuchniach modułowych. Kuchnie modułowe, nazywane również systemowymi, możemy zakupić w sklepach z meblami i wyposażeniem wnętrz, a nawet marketach budowlanych. W ich skład wchodzą gotowe elementy: szafek górnych (wiszących), dolnych (stojących) i nie tylko.

Kuchnia modułowa – co to znaczy?

Piekarnik do zabudowy, lodówka, kosz do szuflady czy talerz obiadowy mają określoną wielkość i każdy z nich znajduje swoje miejsce w prawidłowo zaprojektowanej zabudowie kuchennej. Wymiary szafek kuchennych, elementów wyposażenia kuchni, urządzeń i naczyń są ze sobą powiązane.

Wynika to z systemu koordynacji modularnej. Jego celem jest ujednolicenie wymiarów (w budownictwie, meblarstwie, urządzeń, elementów wyposażenia) i stanowi środek pomocniczy, ułatwienie w projektowaniu. Jednostkami porządkującymi są moduły – na przykład moduł 30 cm (i jego krotności).

Kuchnie modułowe – wybierz wymiar skoordynowany z resztą

Wymiary elementów wyposażenia kuchni nie są przypadkowe. Standardowo szafka do zabudowy piekarnika ma szerokość 60 cm. Szerokość zmywarki, zależnie od jej wielkości, wynosi przeważnie: 45, 55 lub 60 cm. Decydując się na szafki modułowe, w zależności od sklepu mamy do wyboru szafki szerokości: 30, 40, 45, 50, 60, 80, 120, 180 cm. Nie wszystkie wymienione szerokości są dostępne u wszystkich producentów.

Elementy wchodzące w skład zabudowy kuchennej modułowej możemy dowolnie zestawiać, pamiętając o kilku podstawowych zasadach. Szerokości szafek dolnych i górnych powinny sobie odpowiadać, aby zachować pionowy podział frontów – nad 60-centymetrową szafką stojącą wieszamy szafkę tej samej szerokości. Powyższą zasadę możemy pominąć, jeżeli chcemy uzyskać nietypowy układ – na przykład wertykalnej szafki wiszącej, która ma trzy fronty tej samej szerokości.

Nad płytą grzewczą powinniśmy przewidzieć lokalizację okapu. Okap szafkowy mieści się w specjalnej szafce wiszącej z blendą.

Kuchnia modułowa czy kuchnia na wymiar?

Każde z rozwiązań: kuchnia modułowa oraz kuchnia na wymiar, ma swoje zalety i wady. Wybór pomiędzy nimi stanowi indywidualną decyzję użytkownika. Podstawową zaletą kuchni modułowych jest niższa cena niż w przypadku zabudowy kuchennej na wymiar. Musimy pamiętać jednak, że kuchnia na wymiar jest dostosowana do konkretnego pomieszczenia oraz mocno spersonalizowana. Przykładowo: wysokość szafek dolnych w kuchniach na wymiar zależy przede wszystkim od wysokości, na jakiej jest montowany blat roboczy. Wartość ta wynika głównie z ergonomii – w tym przypadku wzrostu użytkownika.

Dla bardzo wysokich albo bardzo niskich osób wysokość, na jakiej zamontowany jest blat roboczy w kuchni modułowej, może okazać się niewygodna. W kuchniach modułowych mamy do czynienia ze standardową wysokością – na przykład 82 lub 91 cm – w zależności od producenta. Kuchnie modułowe nie sprawdzą się także dla osób niepełnosprawnych na wózku inwalidzkim.

Meble modułowe kuchenne – jak je spersonalizować?

Jeśli wybierzemy już układ korpusów szafek, można przystąpić do podjęcia decyzji o rodzaju (kolorze) blatu roboczego oraz frontów. W zależności od producenta kuchnie modułowe oferują przeważnie kilkanaście modeli frontów. Do wybranego modelu można zastosować uchwyty, które sprawią, że kuchnia nabierze charakteru i bardziej indywidualnych, czyli spersonalizowanych cech.

Obok wciąż panującego trendu na szafki bez uchwytów współistnieje moda na ciekawe uchwyty, które wpłyną na estetykę zabudowy kuchennej. W kuchniach tradycyjnych (rustykalnych, prowansalskich) mogą być to rozwiązania klasyczne – gałki (drewniane, porcelanowe, kryształowe), a w bardziej nowoczesnych – relingi.

Zobacz, jak urządzić modną i funkcjonalną kuchnię:

Elegancka i jasna kuchnia od WZ Studio
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

W październikowym numerze „M jak Mieszkanie” zapraszamy do domu ciepłe, zgaszone odcienie i nastrojowe światło. Przedstawiamy inspirujące przykłady lamp w stylach boho, industrialnym i nowoczesnym. Znajdziesz tu swoje ulubione!

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie – Październik 2021