Modne uchwyty do mebli. Jakie wybrać, by były solidne i estetyczne?

2019-07-22 16:51

Uchwyty do mebli to elementy pomocnicze, które obok dekoracji frontów pełnią funkcję użytkową. Zapewniają ergonomiczne chwytanie i otwieranie drzwiczek albo wysuwanie szuflad. Uchwyt meblowy to niezwykły detal, który potrafi zmienić charakter oraz nadać nowy wygląd starym meblom. Poznajmy ich różnorodne formy pasujące do każdego ze stylów mebli.

Spis treści

  1. Uchwyty do mebli kuchennych - nowoczesne rozwiązania
  2. Uchwyty do mebli pokojowych
  3. Uchwyty do mebli dziecięcych
  4. Ozdobne uchwyty do mebli
  5. Skórzane uchwyty do mebli – DIY

Uchwyty do mebli kuchennych - nowoczesne rozwiązania

Nowoczesna zabudowa kuchenna jest niejednokrotnie pozbawiona uchwytów. Fronty otwiera się po lekkim naciśnięciu (dłonią, kolanem) za pomocą rozwiązania tip-on (adaptera z gumową odbojnicą). Uchwyty potrafią jednak nadawać proporcje frontom, podkreślać ich układ (horyzontalny, wertykalny) albo wzbogacać styl kuchni. Niezwykle popularne wśród uchwytów do mebli kuchennych są relingi – poziome listewki o prostokątnym lub okrągłym przekroju, występujące w różnych długościach. Mogą pełnić równocześnie funkcję wieszaka na ręczniki. Uzupełnieniem tego rodzaju uchwytów meblowych są relingi-szyny (mocowane pod szafkami górnymi), do zawieszania za pomocą haczyków lub akcesoriów przypraw, kieliszków, łyżek itp. Równie popularnym rozwiązaniem do zabudowy kuchennej są nabijane uchwyty listwowe o ergonomicznym profilu zapewniającym łatwy pochwyt. Mocowane są w górnej części frontów kuchennych.

..  Jak urządzić kuchnię? Porady ekspertów >>>

Uchwyty do mebli pokojowych

Różnorodne wzornictwo uchwytów do mebli może zdumiewać. Drewniane szafy i komody wyposażone są często w gałki wykonane z tego samego materiału, proste w formie – kulki czy gruszki. Antaby, czyli uchwyty przypominające kołatkę albo ruchomą rączkę, pasują do mebli w stylu prowansalskim bądź klasycznym. Styl rustykalny cechuje szeroka paleta uchwytów. Żelazne uchwyty w kolorze czarnym przypominają okucia wykonane przez kowala, a ceramiczne gałki z kwiatowym wzorem wyglądają, jakby były odkręcone z wiejskiego kredensu.

..  Wybieramy nowoczesne meble do salonu >>>

Uchwyty do mebli dziecięcych

Dzieci rosną, a razem z nimi zmienia się aranżacja pokojów. Najprostsza metamorfoza to zmiana uchwytów meblowych. Uchwyty do mebli dziecięcych powinny być bezpieczne i dostosowane do ergonomii rączek najmłodszych użytkowników. Do pokoju kwiatowej wróżki znajdziemy uchwyty w formie kwiatów – silikonowe lub z miękkiego PVC o obłych kształtach. Fanom pirackich opowieści można urządzić pokój w stylu marynistycznym z uchwytami gałkami bosmańskimi. Równie modnie (na frontach szuflad albo białej komody z przewijakiem) wyglądać będą kuliste gałki, które występują w wielobarwnej palecie.

Ozdobne uchwyty do mebli

Pierwsze skojarzenie z uchwytami do mebli glamour jest jednoznaczne: kryształowe gałki. Rynek oferuje jednak dużo więcej eleganckich i luksusowych rozwiązań, sprawiających, że nasz detal staje się dziełem sztuki. Wśród nich wymienić należy uchwyty wykonane z masy perłowej, barwnego szkła, zdobione kryształkami Svarowskiego, inspirowane biżuterią. Występują także uchwyty z zatopionymi w pleksi fragmentami kwiatów i roślin oraz gałki owinięte naturalną skórą. Tak zdobne uchwyty możemy na zasadzie kontrastu montować do zupełnie prostych frontów mebli o skromnej formie.

..  Mosiądz we wnętrzach – meble, dodatki, dekoracje >>>

Skórzane uchwyty do mebli – DIY

Wymiana uchwytów to najszybsza metamorfoza mebla, jaką możemy przeprowadzić. Wystarczy sprawdzić osiowy rozstaw otworów – gdy występują podwójnie – do mocowania uchwytu, i wybrać się do sklepu z artykułami wyposażenia wnętrz, marketu budowlanego albo na rynek staroci. Niektóre uchwyty możemy również pomalować farbą albo wykonać samemu.

Do wnętrz w stylu kolonialnym pasują drewniane i skórzane meble. Niektóre z nich przypominają stare walizki i kufry. Za sprawą kilku prostych środków możemy wymienić zwykłe uchwyty meblowe na takie, które pasują do kolonialnej aranżacji. Do tego celu potrzebować będziemy skórzany pasek; sprawdzi się także ten od spodni. Uchwyt z paska może mieć formę pętelki (jedna śruba przechodzi przez otwory na dwóch końcach) lub przypominać rączkę od walizki. Po odcięciu (dostosowanej do naszych potrzeb) długości skórzanego paska wykonujemy w odległości około 1 cm od końców otwory za pomocą dziurkacza do skóry albo gwoździa. Uchwyt mocujemy za pomocą śrub, nakładki i nakrętki. Warto zadbać o to, aby widoczny element śruby był estetyczny – na przykład stosując łeb grzybkowy.