Jak wybrać kolory i materiały wykończeniowe do małej kuchni?

2016-02-03 15:28 Monika Czerwińska-Konarska

Mała kuchnia to jasna kuchnia. A jasna kuchnia nie musi być nudna. Wnętrze utrzymane w jasnych, połyskliwych kolorach, uzupełnione kontrastowym elementem będzie sprawiało wrażenie większego niż jest w rzeczywistości. Zobaczcie jakie sprytne rozwiązania znajdziecie w IKEA: oto inspracje na małe kuchnie IKEA i podpowiedzi, co zrobić by pomieszczenie wydawało się bardziej przestronne i atrakcyjne!

Mała kuchnia wyda nam się optycznie większa, jeśli do aranżacji użyjemy odpowiednich kolorów i materiałów. Wiadomo, że jasne kolory, zwłaszcza ich chłodne odcienie, mają zdolność optycznego powiększania przestrzeni. Także połyskujące materiały wykończeniowe sprawiają, że małe wnętrze wydaje się większe. A jeśli mała kuchnia jest połączona z salonem, warto wybrać te same fronty do aranżacji - oba wnętrza od razu zyskają optycznie dodatkową przestrzeń.

Mała kuchnia: dlaczego kolor frontów szafek jest tak ważny?

Dobra aranżacja małej kuchni opiera się na jasnych kolorach. Inspiracje znajdziecie w galerii zdjęć z kuchniami IKEA. Fronty w kolorze białym i beżowym mają zdolność optycznego powiększania przestrzeni. Chłodne, jasne odcienie powodują, że ściany i pionowe powierzchnie, czyli fronty szafek, optycznie się od nas oddalają. Wrażenie to potęguje połysk - odbija światło. Sprytnym pomysłem na aranżację małej kuchni będzie także zastosowanie błyszczących frontów szafek kuchennych z efektem 3D. Jasne kolory są bardzo plastyczne, możemy z nimi łączyć barwy nasycone: kolory żółty, czerwony, zielony, czarny. Wystarczy, że w innym kolorze będzie tylko jedna szafka – otwarta lub z frontem, kontrastująca z pozostałymi. Pamiętajmy tylko w aranżacji małej kuchni o zachowaniu rysunku drewna (powinien być ten sam) lub do drewna dobierajmy lakierowany, gładki mdf.

Mała kuchnia: wybieramy materiały wykończeniowe

Optycznie powiększą małą kuchnię nie tylko jasne kolory, ale także niektóre materiały i faktury. Błyszcząca stal na ścianie nad blatem (zamiast tradycyjnej glazury), stalowy blat albo front zmywarki sprawią, że kuchnia wyda się większa i bardziej przestronna. Jeśli jednak tak duża powierzchnia stali wydaje nam się zbyt industrialna, podobną funkcję spełnią drobne stalowe elementy, na przykład uchwyty z wymiennymi kolorowymi wkładami. W aranżacji małej kuchni sprawdzi się także szkło, które można zamontować na ścianie nad blatem.