Nowoczesna KUCHNIA Z WYSPĄ. Czy to rozwiązanie się sprawdza? Galeria ZDJĘĆ

2024-04-26 11:39 Materiał sponsorowany

Kuchnia z wyspą jest nowoczesnym rozwiązaniem, chętnie wybieranym podczas urządzania mieszkania. Sprawdza się w dużych kuchniach lub w otwartych przestrzeniach dziennych z salonem, kuchnią i jadalnią. Które funkcje może posiadać wyspa kuchenna, jakie odległości i wymiary powinny być zachowane, by kuchnia z wyspą była wygodna? Czy istnieją wady tego modnego rozwiązania i kiedy lepiej zrezygnować z kuchni z wyspą?

Spis treści:

Kuchnia z wyspą czy bez? Zalety kuchni z wyspą

Kuchnia z wyspą to marzenie wielu osób. Dlaczego tak wielu z nas podoba się to rozwiązanie?

  • Po pierwsze, pozwala spędzać więcej czasu z rodziną - wspólnie przygotowywać codzienne posiłki lub zwyczajnie, podczas gotowania mieć kontakt z resztą domowników spędzających czas w salonie.
  • Po drugie, otwarta kuchnia z wyspą świetnie sprawdza się podczas domowych spotkań z przyjaciółmi, kiedy to wokół wyspy chętnie gromadzą się goście, wspólnie gotując i rozmawiając.
  • Po trzecie, gotując przy wyspie jesteśmy zwróceni twarzą w stronę salonu, nie do ściany, możemy rozmawiać z domownikami i gośćmi lub oglądać ulubiony program w telewizji. Przy wyspie oprócz miejsca do gotowania i przygotowywania posiłków można także zjeść śniadanie lub wypić poranną kawę. By projekt kuchni z wyspą był udany, zwróćmy uwagę na prawidłowo zaplanowany trójkąt roboczy i wybierzmy dobrej jakości materiały wykończeniowe.

Zobacz: Projekt kuchni: biała kuchnia z wyspą kuchenną

Wyspa w nowoczesnej kuchni otwartej na salon łączy oba pomieszczenia. Natomiast w aranżacji kuchni zamkniętej wyspa zapewnia łatwiejszą komunikację i odciąża szafki z części produktów i naczyń. Dzięki ustawieniu wyspy w kuchni i umieszczeniu na niej sprzętów droga między lodówką, umywalką i płytą grzewczą jest krótka, a to ułatwia pracę.

Wyspa może mieścić pod blatem szafki i półki, umożliwia też wspólną pracę w nowoczesnej kuchni kilku osób przy przygotowywaniu posiłków i nie zmusza ich do odwracania się tyłem do reszty domu, co zapewnia kontakt z domownikami.

Przeczytaj: PROJEKT KUCHNI: SZAFKI kuchenne i półki - jak wybrać FUNKCJONALNE, PRAKTYCZNE i ładne SZAFKI DO KUCHNI

Wymiary kuchni z wyspą

Kuchnia otwarta z zabudową w kształcie litery U, w której chcemy umieścić wyspę, powinna mieć co najmniej 360 cm długości. Wynik taki otrzymujemy, dodając do siebie długość wyspy (żeby blat roboczy na wyspie miał sens funkcjonalny, powinien mieć minimum 80 cm), odległość pomiędzy nią a szafkami (powinna ona wynosić co najmniej 80 cm, ponieważ osoba pracująca przy blacie zajmuje  50-60 cm, a za nią musi dać się przejść; chodzi także o możliwość otwierania szafki) oraz głębokość szafek położonych po każdej stronie pomieszczenia (standardowo mają one 60 cm). Otrzymujemy wynik: 60 + 80 + 80 + 80 + 60 = 360 cm.

Jeśli zrezygnujemy z zabudowy w kształcie litery U na rzecz wysokiej zabudowy na jednej ścianie, możemy wydłużyć wyspę o 120 cm – do 200 cm. Będzie wtedy naprawdę wygodna - duży blat zapewni dość miejsca podczas przygotowywania posiłków, a szafki pod blatem miejsce do przechowywania.

Minimalną szerokość kuchni obliczamy,  dodając szerokość wyspy – 60 cm (minimum), przejście pomiędzy nią a szafkami – 120 cm (odległość tę możemy zmniejszyć do 100 cm, jeśli zastosujemy szafki z szufladami) oraz głębokość szafek – 60 cm, czyli: 60 + 120 + 60 = 240 cm.

Czytaj też: Kuchnia z wyspą w stylu industrialnym

Strefa gotowania w kuchni z wyspą

Jeżeli na wyspie instalujemy kuchenkę, a nad nią okap z wyciągiem, nie można zapomnieć o odprowadzeniu powietrza z wyciągu do komina wentylacyjnego. Elastyczną rurę o średnicy około 10 cm można ukryć w suficie podwieszonym. Poziomy odcinek przewodu wentylacyjnego nie powinien być zbyt długi (do 4-5 m) i w miarę możliwości bez zakrętów; najlepiej byłoby układać go nie poziomo, a lekko w górę, w stronę komina. Najwięcej kłopotów sprawiainstalacja gazowa. Przewody doprowadzające gaz zgodnie z przepisami nie mogą być osłonięte.

Oznacza to, że musimy poprowadzić je po suficie i będą widoczne albo umieścić w wentylowanym kanale w podłodze, co jest kosztowne i nie zawsze możliwe. Bardzo ważna w nowoczesnej kuchni jest również odpowiednia instalacja elektryczna. Prąd trzeba będzie doprowadzić do okapu lub pochłaniacza, oświetlenia ewentualnego piekarnika, zmywarki, młynka pod zlewem oraz płyty kuchennej; do płyty elektrycznej i indukcyjnej potrzebna jest zazwyczaj specjalna instalacja trójfazowa. Nawet jeśli nie planujemy montowania na wyspie stałych urządzeń, pamiętajmy o gniazdach niezbędnych przy blacie roboczym.

Nowoczesna kuchnia z wyspą
Autor: Dariusz Radej

Oświetlenie kuchni z wyspą

Trzeba też uważać na błędy przy doborze oświetlenia wyspy. Jeśli światło umieścimy pod sufitem lub w suficie, ale nie bezpośrednio nad wyspą, osoba stojąca przy blacie będzie sobie zasłaniać światło, rzucając cień na miejsce pracy. Jeżeli planujemy punkty świetlne w suficie podwieszanym nad wyspą, ulokujmy je tak, by nie raziły osób siedzących przy stole lub wyciągniętych wygodnie na kanapie w pobliskim salonie.

Najlepszym rozwiązaniem są zwykle oprawy wiszące dość nisko bezpośrednio nad wyspą zawieszone – doskonale oświetlą blat wyspy, a niekoniecznie wszystko wokół. Warto wybrać niezbyt przejrzysty klosz, ponieważ będzie wisiał na wysokości oczu stojącej obok osoby. Lepiej niech większość światła kieruje w dół. Wtedy będzie można wykorzystać w takiej lampie mniejszą, energooszczędną żarówkę.

W nowoczesnej kuchni ważne jest także prawidłowe rozmieszczenie oświetlenia i gniazd elektrycznych. Umieszczenie punktów świetlnych zbyt wysoko i poza obrębem wyspy sprawia, że osoba pracująca przy niej zasłania sobie światło. Brak gniazda na wyspie zmusza do używania długiego przewodu ciągnącego się w poprzek przejścia, co jest niebezpieczne i niewygodne.

Wady kuchni z wyspą

Niestety, nawet tak ciekawe i praktyczne rozwiązanie jak kuchnia z wyspą nie jest wolne od wad. Decydując się na kuchnię z wyspą w salonie, musimy mieć świadomość, że wszystkie zapachy będą się bardziej rozprzestrzeniały po całym domu, a ewentualny rozgardiasz panujący podczas gotowania będzie widoczny w salonie. Oczywiście oba te problemy można rozwiązać.

Przeczytaj też: Elegancka czarno-biała kuchnia. PROJEKT KUCHNI z wyspą 10 m2

Trójkąt roboczy w kuchni
Nowoczesna kuchnia z wyspą

Autor: Bernard Białorucki

Pracę w kuchni ułatwi prawidłowe, zgodne z zasadami ergonomii, ustawienie szafek kuchennych i urządzeń AGD.  Jest to tzw. trójkąt roboczy, czyli wzajemne powiązanie funkcjonalne między lodówką, zlewem i kuchenką. Powinny być pomiędzy nimi zachowane odległości 120 - 210 cm (między lodówką i kuchenką do 270 cm). Dzięki temu ograniczymy ilość kroków do niezbędnych oraz zapewnimy sobie płynność i swobodę ruchów. Trójkąt roboczy oparty jest na kolejności prac wykonywanych podczas gotowania.

  1. wyjmujemy produkty z lodówki
  2. myjemy je
  3. następnie gotujemy lub pieczemy.

Pomiędzy tymi trzema strefami powinny znaleźć się blaty robocze. Unikajmy więc umieszczania kuchenki i zlewu tuż przy ścianach bocznych, ponieważ uniemożliwia to swobodne ruchy oraz wygodne odstawianie naczyń i produktów na blaty pomocnicze. Planując trójkąt roboczy w kuchni, należy też wziąć pod uwagę, to czy osoba najczęściej gotująca jest prawo, czy leworęczna (wówczas można odwrócić ciąg roboczy, jeśli pozwolą na to instalacje).

Kuchnia z wyspą: otwarta czy zamknięta?

Główną ideą przyświecającą kuchni z wyspą jest możliwość kontaktu z resztą domowników. Jeśli jednak na co dzień dużo gotujemy lub podczas częstych uroczystych kolacji lub spotkań towarzyskich chcemy uniknąć widoku bałaganu kuchennego, możemy zastanowić się nad zamontowaniem drzwi przesuwnych na wysokość całego wnętrza.

Otwarte są niewidoczne i nie zakłócają otwartej przestrzeni, zamknięte skutecznie redukują rozchodzenie się zapachów i odgłosów kuchennych, a bałagan powstały w trakcie gotowania staje się dla gości niewidoczny.

Jest to bardzo komfortowe rozwiązanie, łączące przyjemność posiadania dużej otwartej przestrzeni w części dziennej domu czy mieszkania z możliwością chwilowego zamknięcia kuchni. Warto też zainwestować w nowoczesny wyciąg kuchenny, odpowiedniej mocy – proporcjonalnej do wielkości przestrzeni kuchni lub kuchni z salonem (moc wyciągu - ilość metrów sześciennych powietrza filtrowana w ciągu jednej godziny) jest podana w charakterystyce każdego urządzenia.

Czytaj też: Wyspa kuchenna od podszewki

Okap nad wyspę kuchenną. Który wybrać?

Okap kuchenny we współczesnej kuchni jest rzeczą absolutnie niezbędną. Zwłaszcza w kuchni połączonej z salonem. Tak więc nie ma już pytania czy montować okap, czy nie? Teraz jest pytanie: jaki okap wybrać? Zwłaszcza okap nad wyspę kuchenną. Ukryty czy dekoracyjny? Z tym pytaniem bezpośrednio wiąże się inne - jakie wybrać oświetlenie?

Jeśli planujemy w kuchni i nad wyspą oprawy dyskretne, minimalistyczne, okap może być sufitowy, dekoracyjny. Jeśli natomiast zależy nam na ozdobnej lampie, wybierzmy wyciąg ukryty w podwieszanym suficie lub w blacie. Możliwości aranżacyjnych jest wiele. Jednak poza walorami estetycznymi okapu, ważna jest jego właściwa moc i emitowany hałas podczas działania w najwyższym trybie, zwłaszcza w otwartej przestrzeni salonu z kuchnią. Wybierając okap sprawdzajmy uważnie dane techniczne urządzeń i rozmawiajmy z fachowcami.

 Musisz przeczytać: OKAP KUCHENNY - JAK i JAKI WYBRAĆ: Stalowy, szklany czy mosiężny

Podłączamy instalacje w kuchni z wyspą

Chcesz mieć wyspę kuchenną, sprawdź jak doprowadzić instalację. Odpływ kanalizacji od zlewozmywaka i zmywarki trzeba będzie przeprowadzić w podłodze, pamiętając, że rura odpływowa musi być ułożona ze spadkiem w kierunku pionu. Zalecany spadek to około 4-5 procent.

Uwaga mieszkańcy bloków, którzy chcą mieć nowoczesne kuchnie z wyspą! Często warstwy posadzki na stropie są zbyt cienkie, by dało się w nich przeprowadzić rurę o średnicy 5 cm, w dodatku ze spadkiem - wtedy musimy zrezygnować ze zmywania na wyspie.

Wodę doprowadzimy na wyspę bez większego problemu - także w podłodze, bo te rurki są cieńsze i mogą być układane poziomo.

Okap kuchenny ukryty w blacie
Autor: agencjafree/living4media

Czytaj też: Okap nad wyspą kuchenną. Ozdobny czy ukryty, który wybrać?

Nowoczesna kuchnia z wyspą: aranżacje

Wyspa w kuchni może pełnić różne funkcje. Wszystko zależy od dostępnych instalacji i przestrzeni. Jeśli instalacje wodno-kanalizacyjne i wentylacyjne pozwolą na zamontowanie w wyspie kuchennej płyty do gotowania i zlewu, a blat jest długości ok. 240 cm, wówczas resztę zabudowy kuchennej może stanowić elegancka, wysoka szafa z wbudowanymi, pozostałymi urządzeniami AGD i miejscem do przechowywania.

Jeśli nie ma możliwości doprowadzenia instalacji do wyspy, pełni ona po prostu rolę pomocniczą. Pod blatem od strony kuchni możemy umieścić szafki z wygodnymi szufladami, od strony salonu półki na książki kucharskie lub przeszkloną witrynę na ulubioną zastawę stołową. Bardzo ładne są też wyspy kuchenne z półkami pod blatem – optycznie lekkie, pełnią funkcję dodatkowego stołu, przy którym można wypić poranną kawę czy zjeść szybki posiłek.

Zobacz: Nowoczesna kuchnia: fioletowa wyspa kuchenna z prawdziwego wnętrza! >>>

Kuchnia z wyspą - ZDJĘCIA

Przekonaj się, że kuchnia z wyspą to stylowe i nowoczesne rozwiązanie. W naszych galeriach zdjęć znajdziesz pomysły i inspiracje, które pomogą w urządzeniu kuchni z wyspą. 

Czy znasz te sery?

Pytanie 1 z 6
Miękki ser sprzedawany w niewielkich obłych porcjach zanurzonych w serwatce to:
Sery
Elegancka kuchnia w bieli_WZ_Studio