Wyspa kuchenna od podszewki: aranżacja kuchni z wyspą - PORADNIK

2015-08-07 12:48

Wyspa kuchenna to modne i funkcjonalne rozwiązanie dla osób dysponujących dużą przestrzenią kuchenną. Kuchnia z wyspą, w zależności od upodobań, może pełnić różne funkcje. Jak mawiają architekci, zastąpiła ona ognisko, wokół którego niegdyś skupiali się członkowie plemienia. O czym pamiętać aranżując kuchnię z wyspą? Jak funkcjonalnie zagospodarować wyspę kuchenną? Zapoznajcie się z naszym poradnikiem, który odsłoni przed Wami całą prawdę na temat wyspy w kuchni!

Wyspa kuchenna to coraz popularniejsze rozwiązanie w projektach wnętrz. Od czasu, kiedy gotowanie okrzyknięto stylem życia, króluje ona we wnętrzu będąc wielofunkcyjną przestrzenią zarówno w kuchni otwartej, jak i zamkniętej. Tak – wbrew pozorom, wyspa kuchenna nie jest zarezerwowana jedynie do projektów zakładających połączenie salonu z kuchnią. Co warto wiedzieć o wyspie kuchennej? W jaki sposób urządzić kuchnię z wyspą? Podpowiadamy, doradzamy, inspirujemy.

Wyspa kuchenna w kuchni tradycyjnej

Mówiąc o kuchni tradycyjnej, mamy na myśli kuchnię, która stanowi osobne, zamknięte pomieszczenie. Jest odizolowanym od reszty wnętrz domu pomieszczeniem, które stanowi funkcję typowo roboczą. W tej sytuacji, kuchnia powinno mieć ok. 15 mkw. Przyjmuje się, że minimalne wymiary wyspy kuchennej wynoszą: 380 cm długości i 360 cm szerokości. Minimalną długość kuchni należy obliczyć, dodając długość najprostszej wyspy (będącej blatem roboczym – 80 cm), do odległości od niej do ścian po obu stronach (czyli 2 × 120 cm), co daje 320 cm. Jednakże ze względu na konieczność zmieszczenia również lodówki oraz szafki, niezbędne jest dodanie co najmniej z jednej strony ich minimum 60 cm – i tak mamy minimalną długość kuchni – 380 cm. Identycznie postępujemy, obliczając szerokość. Składają się na nie: szerokość wyspy – 60 cm + obejście 2 × 120 cm, a do tego szafki, chociaż z jednej strony – 60 cm. Stąd minimalną szerokość pomieszczenia określa się na ok. 360 cm

Otwarta kuchnia z wyspą, czyli salon z kuchnią

Wyspa kuchenna, która zaplanowana jest w otwartym wnętrzu stanowiącym salon z kuchnią, zazwyczaj wyznacza granice pomiędzy poszczególnymi strefami. Jeśli zatem ma zabudowę w kształcie litery „U", powinna mieć co najmniej 360 cm długości. Wynik taki dają: długość wyspy (aby blat roboczy był funkcjonalny, powinien mieć ok. 80 cm), odległość pomiędzy nią a szafkami (po 80 cm) oraz głębokość szafek (2 × 60 cm), co daje 360 cm. Przy zabudowie w kształcie „L" zyskamy natomiast 60 cm.

 

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

W czerwcowym numerze M jak Mieszkanie otwieramy sezon balkonowy. Urządzamy oazę za oknem – klimatyczną, wygodną, zapewniającą relaks.

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie - Czerwiec 2022