PROJEKT KUCHNI: SZAFKI kuchenne i półki - jak wybrać FUNKCJONALNE, PRAKTYCZNE i ładne SZAFKI DO KUCHNI

2013-05-28 15:32

Kuchnia lubi porządek. Półki kuchenne, kosze, szafki kuchenne, cargo… Dzięki nim panuje porządek w kuchni, a tobie łatwiej się gotuje. Radzimy jak urządzić kuchnię wygodną i funkcjonalną - jak dobrać funkcjonalne szafki, rozwiązania przestrzenne i dodatki.

kuchnia półki kuchenne
Autor: Materiały prasowe firm Takie półki kuchenne dzięki „salonowym” dodatkom, jak książki czy wazony, łączą wizualnie kuchnię z salonem. Pamiętajmy, by ich szczelnie nie zastawiać. Nieco wolnego miejsca da wrażenie harmonii i lekkości (Lenebjerre.dk).

Spis treści

  1. Jak urządzić kuchnię: szafki kuchenne
  2. Jak urządzić kuchnię: półki kuchenne

Projekt kuchni to także rozmieszczenie i wyposażenie szafek kuchennych. Zastanawiając się jak urządzić kuchnię, pamiętaj że zabudowa kuchenna wpływa na utrzymanie porządku w kuchni. Jeśli urządzamy kuchnię i zależy nam na dobrej organizacji miejsca pracy, wydzielmy trzy strefy: gotowania, zmywania oraz przechowywania. W każdej trzymajmy odpowiednią grupę przedmiotów, wyposażmy je w akcesoria kuchenne ułatwiające pracę.

Jak urządzić kuchnię: szafki kuchenne

Na garnki zarezerwujmy głęboką, najlepiej podblatową, szafkę nieopodal zlewu i piekarnika. Umieśćmy je np. w szufladach różniących się wysokością lub w cargo (wysuwanych koszach czy półkach). Decydując się na drugie rozwiązanie, sprawdźmy udźwig półek. Wybierajmy tylko te, które wytrzymują obciążenie 20 kg, wykonane są z mocnych nierdzewnych materiałów, w pełni się wysuwają i lekko „chodzą”. Zastawę stołową wygodniej jest trzymać w szafkach nad blatem.

Jak urządzić kuchnię: półki kuchenne

Półki kuchenne są nieodzowne. Dzięki nim mamy wszystko pod ręką i w zasięgu wzroku. Nie tracimy czasu na przeszukiwanie szafek. Po potrzebne naczynie czy narzędzie sięgamy niemal w ciemno, nie przerywając gotowania. Oprócz praktycznych półki kuchenne pełnią też funkcje dekoracyjne. Można na nich wyeksponować ładną zastawę czy dizajnerskie akcesoria. Kuchnia stanie się przytulna i zyska indywidualny charakter. Pamiętajmy, że na półkach trudno cokolwiek ukryć, zwłaszcza kurz i bałagan. Dlatego trzeba mieć je ciągle pod kontrolą. Otwarte górne półki dodają kuchni lekkości. Aby wzmocnić ten efekt, można je zamontować tak, by minimalnie odstawały od ściany, i podświetlić ich tylną krawędź. Będą sprawiały wrażenie zawieszonych w powietrzu.

kuchnia półki kuchenne
Autor: Materiały prasowe firm Solidne półki, prawie jak te z pociągu, udźwigną każdy ciężar. Wypełnione dużymi słoikami i białą porcelaną nadają kuchni niepowtarzalny klimat (Lenebjerre.dk).