Funkcjonalna kuchnia - zdjęcia. Jak urządzić piękną i funkcjonalną kuchnię? To warto wiedzieć

2023-12-29 14:29

Podajemy przepis na urządzenie pięknej i funkcjonalnej kuchni. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy rozplanowaniu zabudowy, a także jakie okładziny sprawdzą się na podłodze i ścianach. Dowiesz się także, jakie meble się sprawdzą.

Spis treści

  1. Krok 1 - planowanie układu
  2. Krok 2 - co na podłogę i ściany
  3. Zobacz także: Co na ścianę nad blatem kuchennym - 34 inspiracje
  4. Krok 3 - zaplanuj ciąg roboczy
  5. Kuchnia dobrze urządzona - 10 pomysłów

Krok 1 - planowanie układu

Na sposób rozplanowania zabudowy kuchennej decydujący wpływ ma nie tylko metraż, lecz także styl życia domowników. Jeśli twoja kuchnia jest spora, a mało gotujesz, nie warto wydawać na meble, które wypełniają przestrzeń po sufit. W takiej sytuacji postaw raczej na niską zabudowę, ewentualnie dodaj do niej półki na ścianie. Zyskasz wrażenie przestronności – cenne zwłaszcza w kuchni połączonej z salonem. Spójrz na wnętrze świeżym okiem. Może lepszym rozwiązaniem dla ciebie będzie wysoka szafa i wyspa niż dwa standardowe szeregi szafek.

Przeczytaj także: Jak zorganizować kuchnię? Poznaj 5 stref funkcjonalnych i ważne zasady ich urządzania

Zabudowa kuchenna
Autor: serwis prasowy marki Hansgrohe

Krok 2 - co na podłogę i ściany

Płytki gresowe są bez wątpienia najpopularniejszym wyborem spośród okładzin do kuchni. I to zarówno na ścianę, jak i na podłogę. Wyróżniają się trwałością, odpornością na uszkodzenia. Bez problemu utrzymuje się je też w czystości. Wiele jednak w tym względzie zależy od fug, które raczej trudno się myje. Wybieraj zatem większe formaty okładzin gresowych, wtedy spoin jest mniej. Fugi powinny być przeznaczone do pomieszczeń wilgotnych i jak najwęższe.

Coraz większym uznaniem cieszą się posadzki winylowe i panele laminowane. Ważne jednak, by w kuchni zastosować w pełni wodoodporne – nie tylko z powłoką hydrofobową, lecz także z taką warstwą spodnią. Zaleca się też przyklejenie posadzek do podłoża. Oba ich rodzaje im są grubsze, tym mniej podatne na odkształcenia. W przypadku paneli laminowanych klasa ścieralności nie może być mniejsza niż AC4. Co nowego na ścianach? Efektowne ekrany szklane oraz tapety (oczywiście wodoodporne).

Tapeta w kuchni
Autor: serwis prasowy marki marki Inkiostro Bianco Na zdj. tapeta Aglaia, kolekcja Light And Shadows marki Inkiostro Bianco, winylowa na fizelinie (zmywalna) lub z włókna szklanego (do pomieszczeń wilgotnych, w komplecie z żywicami chroniącymi przed wilgocią), druk cyfrowy, 549 zł/m2, tapety-sklep.com

Zobacz także: Co na ścianę nad blatem kuchennym - 34 inspiracje

Krok 3 - zaplanuj ciąg roboczy

Staraj się ustawić meble i sprzęty zgodnie z zasadami ergonomii. W małej kuchni nie zawsze to możliwe, ale też odległości między lodówką, zlewem a kuchenką nie są na tyle duże, by szczególnie utrudniały pracę. Właśnie te trzy sprzęty wyznaczają tzw. trójkąt roboczy, który daje się zastosować w każdym układzie zabudowy. Pierwsze miejsce w ciągu roboczym zajmuje lodówka. Obok niej zaplanuj blat (min. 40 cm szerokości) do odkładania wyjmowanych z niej produktów. Drugi w kolejności jest zlew. Przy nim ustaw zmywarkę. Następna w ciągu to kuchenka (płyta grzejna, piekarnik). Optymalna szerokość blatu między nią a zlewem wynosi 80 cm. Natomiast za kuchenką nie powinien on być węższy niż 40 cm. Ten układ sprzętów sprawdza się w kolejności od strony lewej do prawej i odwrotnie. Zatem zarówno osoby prawo- jak i leworęczne mogą z niego sprawnie korzystać. Szafki dolne i górne zagospodaruj „tematycznie”, np. przy zlewie umieść pojemniki na odpadki, a obok kuchenki – garnki i przyprawy itp.

Przeczytaj także: 19 ciekawych pomysłów na aranżację blatu kuchennego. Tu liczy się funkcjonalność

Jak zaplanować ciąg kuchenny
Autor: Yassen Hristov Na zdj. aranżacja projektu Kamili Jakubowskiej-Szmyd, blat – spiek kwarcowy Liquid Dekton Shell, Cosentino.

Kuchnia dobrze urządzona - 10 pomysłów