Wielofunkcyjne wyspy kuchenne, czyli przegląd gorących trendów

2017-05-19 17:29

Modna kuchnia może przypominać salon, biuro, bibliotekę lub bar. Pełna dowolność! Ważne, by wszystko w niej kręciło się wokół wyspy kuchennej – dużej, multifunkcjonalnej, integrującej. To trend ogólnoświatowy, taki sam w Mediolanie, Kopenhadze i Stambule. Tylko przyprawy są różne.

Spis treści

  1. Wielofunkcyjne wyspy kuchenne: nowoczesne rozwiązania
  2. Wielofunkcyjne wyspy kuchenne w praktyce: co jest na topie?
  3. Nowoczesne kuchnie: zobacz GALERIE ZDJĘĆ

Kuchnia, jadalnia i salon weszły na taki poziom integracji, że powstało wnętrze o zupełnie odmiennym charakterze niż jego składowe. Jak to możliwe? Odpowiedź jest jedna: wielofunkcyjna wyspa kuchenna.

Wielofunkcyjne wyspy kuchenne: nowoczesne rozwiązania

Dobrą wiadomością dla tych, którzy lubią jadać w łóżku, w bibliotece, przed telewizorem i w ogóle w tych wszystkich miejscach, które kojarzymy z relaksem i zmysłową zabawą, będzie to, że droga z kuchni do tych miejsc znacznie się skróciła. Gotowanie przestało być wyrzucane gdzieś za drzwi, nomen omen kuchenne, czyli gorsze, wstydliwe. Bo nawet w kultowym erotyku „9 1/2 tygodnia” scenę lodówkową zaplanowano gdzieś z boku, by nie gorszyć minimalistycznego pokoju dziennego.

Dziś, zgodnie z najnowszymi trendami w światowym wzornictwie, wszystkie te granice zostały zniesione i kuchnia triumfalnie wkracza do ścisłego centrum naszej codziennej aktywności. Jej emisariuszem czy – jak mówi Justyna Zajc z firmy Meble Zajc – meblem przejściowym jest wysublimowana wyspa. – Dlatego pojawiają się w niej takie elementy, jak: efektownie podświetlane płaszczyzny, przeszklone witrynki, otwarte półki czy nawet miejsce na telewizor – dodaje. Znajdujące się na wyspie AGD i zlewozmywaki nie podkreślają z ostentacją swoich funkcji. Stały się graficznymi wzorami. Czasem nieco tajemniczymi – jak rysunki na skale. Albo jak ikonki na pulpicie tabletu.

Nie przegap: Kuchnia - inspiracje - GALERIE ZDJĘĆ >>>

Mebel, na zasadzie równouprawnienia z pozostałymi sprzętami, musi pasować do kominka, chilloutowej sofy, klubowego fotela, regału bibliotecznego. Z racji tego, że formę wyspy wymusza przeznaczenie, najczęściej przypomina elegancki bufet. Czasem wyrafinowany bar, którego gospodarz chce mieć wszystko i wszystkich na oku. Albo... ale to już pozostawmy apetytowi i fantazji artysty.

Wielofunkcyjne wyspy kuchenne w praktyce: co jest na topie?

Wyspa kuchenna w lofcie: zamiast betonowej posadzki np. drewniany parkiet ułożony w jodełkę węgierską (w odróżnieniu od francuskiej tworzącej kąt 90 stopni ta ma stopni 120, co daje mniej dramatyczny efekt), ściany wygładzone, pomalowane w różnych odcieniach morskiej zieleni. Wyspa niech nawiązuje do industrialnego charakteru wnętrza: półki od strony jadalni mogą oddawać rysunek szprosów w starych oknach, a czarną stal niech złagodzą zwykłe pudełka z jasnego drewna. Fronty od strony roboczej? Na przykład złote. Tło dla wyspy może stworzyć wysoka zabudowa kuchenna, idealnie wtopiona w ścianę.

Zobacz też: Styl industrialny - inspiracje - GALERIE ZDJĘĆ >>>

Wyspa kuchenna do czytania: wnętrze jasne, spokojne i uporządkowane. Część dzienną z kuchnią niech spina okazała biblioteka wzdłuż jednej ściany. A jaka wyspa kuchenna? Najlepiej wyrafinowana, np. fronty od góry zaokrąglone, zintegrowane z wąskimi uchwytami z aluminium.

Wyspa kuchenna w kształcie litery „U”: centralnie ustawiona, rozległa wyspa w kształcie litery „U” i więcej do szczęścia nie trzeba! Taka wyspa kuchenna powinna być pojemna. Szafki od strony salonu mogą służyć jako kredens. Całość niech przypomina punkt dowodzenia – szaloną imprezą lub kulinarnymi manewrami rodziny. Istotna jest również ergonomia zlewozmywaków. Mniejszy, pomocniczy zlew kuchenny można usytuować blisko palników, a właściwy – po przeciwnej ich stronie.

Wyspa kuchenna modułowa: na czasie jest łączenie jasnego drewna z matową czernią. Modna też jest jednorodność – np. blaty robocze, które wyglądają tak samo jak fronty. A i organizacja wnętrza to hit: kilka modułów można dowolnie ustawić, wpisując przestrzeń kuchenną w większe pomieszczenie.

Wyspa kuchenna z podwójnym blatem: np. w kuchni „Mina” włoskiej marki Minacciolo wyspę uzbrojono w dwa blaty: niższy – roboczy – wykonany został ze stali galwanizowanej cyną. Wyższy, pełniący funkcję stołu-barku, ozdobiono szkliwioną mozaiką z lawy wydobywanej u podnóża Etny. Bazą jest potężny, dwustronny korpus z czarnej stali. Rozwiązanie – ze względu na gabaryty (oprócz wyspy są jeszcze ogromne szafy z AGD) i surowość formy – idealne do loftu lub, tu siłą będzie kontrast, stylowej dworskiej kuchni.

Nowoczesne kuchnie: zobacz GALERIE ZDJĘĆ

Ergonomiczne, funkcjonalne i estetyczne – takie są nowoczesne kuchnie. Zainspiruj się gotowymi projektami!

Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE