Jak dobrać kolor baterii do zlewozmywaka? Zestawy, które zawsze się sprawdzają

2020-07-23 16:39

Kolor baterii i zlewozmywaka powinien pasować nie tylko do siebie nawzajem, ale również z pozostałymi elementami wystroju kuchni jak blat, meble i podłoga. Jak zestawić ze sobą kolory zlewu i baterii w taki sposób, by tworzyły estetyczną i zgraną całość? Czym kierować się przy wyborze armatury? Przygotowaliśmy mini przewodnik po kolorystycznych duetach zlewozmywaków i baterii, które zawsze dobrze ze sobą wyglądają.

Kolor baterii i zlewozmywaka
Autor: hxdbzxy/Getty Images Baterię i zlewozmywak możemy połączyć na zasadzie kontrastu lub jako jednobarwny zestaw

Spis treści

  1. Jak dobrać kolor baterii do zlewozmywaka? Od czego zacząć?
  2. Zlewozmywak i bateria: najlepsze zestawy kolorystyczne
  3. Zainspiruj się! Wybieramy armaturę kuchenną

Jak dobrać kolor baterii do zlewozmywaka? Od czego zacząć?

Dobierając kolor baterii kuchennej do zlewozmywaka mamy wiele możliwości. Wszystko zależy od tego, jaki efekt chcemy uzyskać. Zlew i bateria w tym samym kolorze wyrazi coś zupełnie innego niż zlew i bateria w kontrastującym zestawieniu. Warto zaznaczyć, że zlewozmywak i bateria to nie jedyne elementy, na które powinniśmy zwrócić uwagę, aranżując kuchnię. Kolor i styl blatu, szafek i podłogi odgrywa znaczącą rolę w kształtowaniu przestrzeni i nadaje wnętrzu charakter. Skupmy się jednak na baterii i zlewozmywaku. Oczywiście, oprócz walorów estetycznych niezwykle istotna jest strona praktyczna, funkcjonalna tych elementów dlatego, zanim zdecydujemy się na zakup konkretnego modelu, upewnijmy się, że jest wykonany z trwałego materiału, jest solidny i będzie komfortowy w użytkowaniu.

Dobrym pomysłem jest zakup zlewozmywaka i baterii jednocześnie. Pozwoli nam to dobrać odpowiedni kolor i materiał elementów. Jeśli nie możemy kupić zestawu za jednym razem, najlepiej zacząć od zlewozmywaka i do niego dobrać baterię. Zlewozmywak jest o tyle ważny, że jego wielkość, rodzaj i głębokość zdeterminuje kształt i sposób montowania baterii. Płytki, jednokomorowy zlew będzie wymagał innej baterii niż głęboki, dwukomorowy model. Dlatego poszukiwania idealnego zlewu i baterii najlepiej rozpocząć od sprawdzenia aspektów technicznych i funkcjonalnych, a dopiero potem puścić wodze fantazji i wybrać kolor armatury według swoich osobistych upodobań i stylu, w jakim urządzona jest kuchnia.

Obecnie możemy wybierać spośród setek materiałów, kolorów, wykończeń armatury kuchennej. Dzięki temu na pewno będziemy w stanie znaleźć idealny kształt, odcień i styl baterii i zlewozmywaka. Szukając odpowiedniego dla siebie zlewu, dobrze jest postawić na sprawdzone i solidne materiały, np. granit, ceramikę lub stal nierdzewną. Kamienne, a w szczególności granitowe modele są niestety dość ciężkie, więc będą wymagać wytrzymałego blatu i kuchennych mebli, które uniosą ciężar kamiennej misy. Ceramiczne zlewozmywaki przywodzą na myśl łazienkowe umywalki, jednak warto rozważyć zakup właśnie takiej armatury. Szlachetna, błyszcząca ceramika to elegancja i szyk sam w sobie. Będzie wyglądać dobrze tak samo w klasycznych, nowoczesnych kuchniach glamour, jak i w skandynawskich czy prowansalskich wnętrzach. Opcja ze stali nierdzewnej powoli traci na popularności na rzecz kamienia i ceramiki, ale jest od nich tańsza, lżejsza i wciąż ma zwolenników, którzy nie wyobrażają sobie kuchni bez pięknego, metalowego zlewu.

Zlewozmywak i bateria: najlepsze zestawy kolorystyczne

Kiedy już wybraliśmy kształt i typ zlewu oraz baterii, czas pomyśleć nad kolorami. Jaka bateria pasuje do granitowego zlewozmywaka? Czy stalowy zlew i złota bateria to dobry pomysł? Zestawieniem barwnym, które zawsze się sprawdza, nie tylko podczas aranżacji kuchni, jest połączenie dwóch elementów z tego samego materiału, w tym samym odcieniu. Ten "total look" sprawia, że elementy stają się całością, przedłużeniem siebie nawzajem. Dlatego, jeśli nie jesteśmy pewni, jak dobrać kolor baterii do zlewu, postawmy na armaturę w jednakowym kolorze. Stalowy zlewozmywak i lśniąca, chromowana bateria to elegancka para. Podobnie jest w przypadku białego zlewu i białej baterii lub granitowego zlewu i baterii w tym samym kolorze.

Jeśli mamy chęć na coś odważniejszego i wymagającego większej uwagi w planowaniu, wybierzmy armaturę, która mimo kolorystycznego kontrastu, będzie się wzajemnie uzupełniać. Przykładem tego może być zloty lub miedziany kran i czarny, granitowy zlewozmywak. Czarna bateria z kolei dobrze będzie komponować się z białym, ceramicznym zlewozmywakiem lub modelem ze stali nierdzewnej. Tak samo stanie się ze złotą baterią i białym zlewozmywakiem. Ciekawym pomysłem, który może spodobać się osobom lubiącym mocne akcenty kolorystyczne i odważne połączenia, jest wykorzystanie baterii w intensywnym kolorze, np. czerwonym, żółtym lub fioletowym i zestawienie jej ze zlewozmywakiem w odpowiednim kolorze. Zaletą tego typu baterii jest to, że pasują praktycznie do każdego koloru zlewu, a więc żółta bateria i czarny granitowy zlew to równie dobre połączenie, co czerwona bateria i biały ceramiczny zlewozmywak. Jakich kolorów nie powinniśmy ze sobą łączyć? Niewiele jest takich przykładów, choć niektórzy styliści odradzają łączenia m.in. złotej baterii i błyszczącego, stalowego zlewu, uważając, że razem prezentują się niekorzystnie.

Zainspiruj się! Wybieramy armaturę kuchenną