Jak pasteryzować przetwory? Praktyczny poradnik i instrukcja krok po kroku

2024-06-26 22:34

Pasteryzacja jest najprostszą metodą utrwalania przetworów na zimę, dzięki której zachowujemy smaki lata i wczesnej jesieni na chłodne dni. Jak prawidłowo pasteryzować przetwory? Oto krotki przewodnik po pasteryzacji przetworów z instrukcją krok po kroku.

Pasteryzacja przetworów
Autor: Elena Leya/unsplash.com

Spis treści:

Pasteryzacja słoików - co to jest?

Pasteryzacja słoików zapobiega szybkiemu psuciu się produktów na skutek działania znajdujących się w nich drobnoustrojów. Proces ten polega na ogrzewaniu słoików z przetworami od temperatury 60 do 100 st. C.

W takiej temperaturze giną drobnoustroje, a przetwory na zimę zachowują wszystkie właściwości smakowe i odżywcze. Słowem, proste i skuteczne! Zebraliśmy najważniejsze porady na temat tego, jak pasteryzować domowe przetwory.

Pasteryzacja przetworów - od czego zacząć?

By przeprowadzić prawidłowo pasteryzację przetworów w słoikach, należy trzymać się kilku zasad. Po pierwsze: przetwory wkładamy do umytych, wysterylizowanych (wyparzonych lub wypieczonych w piekarniku) i suchych słoików. Słoiki napełniamy tak, aby u góry została wolna przestrzeń - ok. 2 cm.

Następnie napełnione słoiki szczelnie zakręcamy. Dodatkowo zakręcony słoik można odwrócić do góry dnem i sprawdzić, czy zalewa nie wycieka. Jeśli tak, a słoik był dobrze zakręcony, trzeba wymienić pokrywkę i powtórzyć cały proces.

Wypełnione przetworami i szczelnie zakręcone słoiki wkładamy do dużego garnka, na spodzie którego kładziemy szmatkę, np. lnianą ściereczkę. Ta szmatka chroni nasze przetwory na zimę przed przegrzaniem, a słoiki przed pękaniem. Ważne jest także, aby słoiki z przetworami nie stykały się ze sobą.

Nie przegap: Domowe przetwory. Przepisy na pyszne kiszonki i konfitury, sprawdzone porady, przydatne akcesoria

Jak pasteryzować słoiki? Instrukcja

Następnym krokiem pasteryzowania jest napełnienie garnka ze słoikami wodą (mniej więcej do 3/4 wysokości słoików). Jeżeli przetwory w słoikach są zimne, wtedy do garnka wlewamy zimną wodę, a jeżeli są ciepłe - to garnek ze słoikami napełniamy ciepłą wodą, ale nie cieplejszą niż słoiki na przetwory.

Tak przygotowany garnek podgrzewamy. Gdy woda między słoikami zacznie się gotować, należy zmniejszyć ogień, przykryć garnek pokrywką i mierzyć czas pasteryzacji. Po pasteryzowaniu słoiki trzeba trzymać w garnku, aż ostygną. Ewentualnie można wyciągnąć letnie słoiki.

 

Uwaga: wyciąganie gorących słoików tuż po pasteryzacji jest ryzykowne, bo mogą pękać!

Pasteryzowanie słoików - metoda "pod kocyk"

Jeśli temperatura pasteryzacji jest niższa niż np. 60 czy 80 st. C, możemy użyć piekarnika, gdzie wkładamy słoiki z przetworami. Blaszkę trzeba wyłożyć kilkoma warstwami papieru do pieczenia. Dobrze sprawdza się też nalanie do blachy do pieczenia, na której stoją słoiki, ok. dwóch centymetrów wody.

Niektóre przetwory można pasteryzować tzw. metodą na sucho czy też "pod kocyk". Wrzące przetwory na zimę przekładamy do gorących słoików. Zawartość w słoiku musi się niemal przelewać. Słoje zamyka się od razu. Na stole układa się kocyk, na nim gazety, potem słoje do góry dnem. Przykrywa się to wszystko gazetami i znów kocem.

Taka pasteryzacja trwa 20 minut. Tą metodą konserwuje się owoce twarde (czereśnie, śliwki, gruszki), ale także przetwory z warzyw: paprykarz, leczo, przecier pomidorowy.

Robiąc przetwory na zimę, należy pamiętać, że niektóre produkty wymagają podwójnej lub nawet trzykrotnej pasteryzacji, np. grzyby, buraki, szpinak, zielony groszek. Należy je wtedy pasteryzować ok. 30 minut, ostudzić, a na drugi lub trzeci dzień powtórzyć pasteryzację słoików.

Czytaj też: W co warto wyposażyć kuchnię, gdy planujesz przygotowanie domowych smakołyków z owoców i warzyw

Pasteryzacja: ozdobne słoiki na przetwory

Pasteryzowane przez nas produkty mogą nie tylko dobrze smakować, ale też dobrze prezentować się na półce w stylowo udekorowanych słoikach. Przyjrzyj się inspiracjom na ozdobne słoiki na przetwory w galerii zdjęć poniżej!

Jak zrobić etykiety na przetwory? (ZOBACZ WIDEO)

Sam proces pasteryzacji słoików to nie wszystko. Ważne jest zorganizowanie oraz podpisanie wszystkich produktów, jakie przetworzyliśmy. Więcej na temat etykiet na przetwory dowiesz się z wideo zamieszczonego poniżej!

Metody pasteryzacji przetworów