Program do projektowania kuchni IKEA Home Planner. Projektowanie kuchni od A do Z

2022-03-11 18:52

Program do projektowania kuchni IKEA Home Planner to znakomite narzędzie online umożliwiające zaaranżowanie domowej przestrzeni. Kuchnia marzeń jest w naszym zasięgu – nawet jeśli do wykorzystania mamy jedynie niewielkie pomieszczenie. Dzięki plannerowi kuchni IKEA w zaledwie czterech krokach można samodzielnie zaprojektować idealną przestrzeń do przygotowywania posiłków.

Spis treści

 1. Program do projektowania kuchni IKEA Home Planner. Stwórz profil IKEA
 2. Krok 1 – odwzoruj pomieszczenie w plannerze
 3. Krok 2 – kreuj kuchnię marzeń z wyposażeniem IKEA
 4. Modne kuchnie 2021 – przegląd trendów wnętrzarskich  
 5. Krok 3 – błyskawiczne składanie zamówienia
 6. Krok 4 – montaż kuchni IKEA
 7. Kuchenne inspiracje - GALERIE ZDJĘĆ:

Program do projektowania kuchni IKEA Home Planner. Stwórz profil IKEA

Zanim w pełni wykorzystamy program do projektowania kuchni IKEA, koniecznie załóżmy konto na stronie sklepu. Jeśli tego nie zrobimy, nie będziemy mogli zapisać czy wydrukować stworzonego przez nas projektu i cała praca pójdzie na marne. Stworzenie profilu IKEA jest bezpłatne i bardzo proste.

Krok 1 – odwzoruj pomieszczenie w plannerze

Jak zaprojektować kuchnię? Z IKEA Home planner to dziecinnie proste! Projektowanie kuchni zacznijmy od wyznaczenia kształtu pomieszczenia – dostępne są różne układy, więc z pewnością znajdziemy ten odpowiadający naszemu mieszkaniu. Następnie zmierzmy szerokość ścian i przenieśmy te wymiary do plannera – podajmy również wysokość sufitu.

Następnie nanieśmy na nasz projekt okna i drzwi, trzymając się wykonanych pomiarów z najwyższą precyzją – upewnijmy się również, ile miejsca potrzebujemy na pełne otwarcie skrzydeł drzwiowych i okiennych. Zaznaczmy wszystkie elementy odstające od ścian, takie jak grzejniki i rury, oraz istniejące otwory wentylacyjne (są ważne, bo najczęściej nie można ich „przesunąć”), przyłącza wodno-kanalizacyjne i gazu, jeśli w kuchni jest instalacja. Na koniec nanieśmy na projekt pozostałe przeszkody, takie jak słupki i przegrody.

Z tak przygotowanym układem pomieszczenia możemy przejść już do fazy planowania.

Krok 2 – kreuj kuchnię marzeń z wyposażeniem IKEA

Wybór mebli i sprzętów z oferty sklepów IKEA jest ogromny – wraz z nim możemy zaprojektować dokładnie taką kuchnię, o jakiej marzyliśmy, jaka jest nam potrzebna i jaka będzie idealnie pasować do aranżowanego pomieszczenia. Asortyment zabudowy kuchennej wraz z wszystkimi wykończeniami jest oczywiście kompatybilny ze sprzętem AGD w ofercie sklepu. Oprócz tego możemy dobierać akcesoria i panele ścienne, a także kuchenne barki dopełniające wyposażenie pomieszczenia.

Wybierając poszczególne produkty, musimy pamiętać jednak o kilku zasadach:

 1. zapewnijmy sobie możliwości szybkiego i łatwego przemieszczania się w trójkącie roboczym, czyli pomiędzy lodówką, zlewem i kuchenką;
 2. wybierzmy optymalny układ zabudowy kuchni w zależności od kształtu wnętrza. Do wyboru mamy kuchnię liniową, która idealnie komponuje się z wyspą, kuchnię w kształcie litery „L”, w naturalny sposób wyznaczającą trójkąt roboczy, kuchnię w kształcie litery „U”, gwarantującą dużo miejsca do przechowywania i powierzchni roboczej na blatach, czy też kuchnię o dwóch ciągach równoległych;
 3. pamiętajmy o zaplanowaniu miejsca do wygodnego odstawiania gorących garnków po obu stronach kuchenki;
 4. wyznaczając wysokość szafek górnych, weźmy pod uwagę łatwą dostępność rzeczy w nich schowanych, ale także zalecenie producenta wyciągu kuchennego odnośnie do wysokości montażu urządzenia;
 5. pamiętajmy także o pozostawieniu kilku centymetrów przestrzeni pomiędzy ostatnią szafką a ścianą – umożliwi to pełne otwarcie frontu, co jest szczególnie ważne przy szafkach typu cargo i z wysuwanymi koszami.

Czego z kolei powinniśmy unikać?

 • umieszczania w narożniku obok siebie zmywarki i piekarnika – uniemożliwią wzajemnie wygodne otwieranie frontów na pełną szerokość;
 • umieszczania zlewu i kuchenki w narożniku obok ściany – ograniczy to swobodę ruchów i narazi ściany na bezpośredni kontakt z wodą i wysoką temperaturą;
 • szuflad w narożniku – mogą uszkodzić sąsiadujące fronty lub być przez nie blokowane.

Modne kuchnie 2021 – przegląd trendów wnętrzarskich  

Krok 3 – błyskawiczne składanie zamówienia

Kuchnię marzeń możemy zaplanować i zamówić bez konieczności wychodzenia z domu – wszystko zrobimy poprzez formularze online. Jeśli jednak mamy jakieś wątpliwości co do naszego projektu, umówmy się z pracownikiem sklepu IKEA na konsultacje – odpowie on na nasze pytania i doradzi najlepsze rozwiązania.

Nasz projekt możemy przedstawić mu w formie wydruku lub poprzez logowanie do naszego profilu na stronie IKEI. Jeśli jesteśmy pewni wszystkich elementów, wówczas przejdźmy do finalizowania transakcji.

Krok 4 – montaż kuchni IKEA

Postępując zgodnie z instrukcją dołączoną do płaskich paczek lub na stronie internetowej IKEA, możemy złożyć szafki do swojej nowej kuchni samodzielnie. Zajmuje to jednak trochę czasu i wymaga podstawowych umiejętności. Jeśli ich nie posiadamy lub zwyczajnie nie mamy czasu na samodzielne składanie i mocowanie mebli, możemy wybrać wygodniejszą opcję i zamówić kuchnię wraz z montażem – wówczas mamy pewność, że wszystkie elementy będą złożone i połączone tak, jak trzeba.

Kuchenne inspiracje - GALERIE ZDJĘĆ:

Meble w domu. Moda na meble z lat 60.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE